Изследването на Слънчевата система и екзопланетите помага да се разбере какво би могло да е бъдещето на Земята, но тя не е директно застрашена от космическата радиация заради явления в Космоса. Това коментира в пред БНР проф. Йорданка Семкова, доктор на физическите науки в Института за космически науки към БАН:
„Това е проблем в дългосрочен аспект, ние точно затова изследваме, например, Марс, защото хипотезата е, че преди милиарди години климатът на Марс е бил подобен на този, който е сега на Земята и може би е съществувал живот на Марс, съществували са добри условия за живот на Марс. Но поради изчезването на атмосферата на Марс, сега тя е една необитаема планета. Така че изследването на други планети от Слънчевата система, както и екзопланети, помага на нас, хората, да разберем далечното бъдеще на Земята, но тук не става дума за краткосрочни климатични промени, такива, които да доведат до критични ситуации на Земята. По-скоро значение имат някои промени, свързани с човешката дейност на Земята“.
В предаването „Хоризонт до обед“ проф. Семкова коментира и как да се върне респекта към науката от гледна точка на разпространяването на всякаква информация в интернет:
„Респектът към това може да се върне именно чрез убедителни представяния на научни факти на всички нива, започвайки от най-ранната детска възраст, учейки в училищата и в семействата как да отделят истината от неистината и продължавайки със следващите години на образованието, но това аз мисля, че наистина ще става все по-голям проблем, отсяването на истината от неистината, защото информацията все повече се разпространява и то абсолютно всякаква информация абсолютно неконтролирано. Наш дълг и на учените е в такива случаи непрекъснато да казваме своето мнение по достъпен за хората начин, така че да разберат каква е истината и много е важно в училищата да не се спекулира с факти, които са факти, които са известни и доказани вече, и с полуистини, които циркулират навсякъде в интернет“.
Интервюто с Йорданка Семкова можете да чуете в звуковия файл.
Коалиционното правителство на Румъния оцеля днес при първи опит в парламента да му бъде гласувано недоверие само 3 седмици след встъпването му в длъжност. Искането за вота беше внесено от крайнодясната опозиция заради непопулярните увеличения на данъци, които предприе мнозинството от 4 проевропейски партии, които подкрепят кабинета на премиера..
Почти 8 години след неуспешния референдум за независимост, Каталуния направи нова крачка към самостоятелно управление на финансите. Властта в Мадрид и каталунското правителство положиха основите на нов модел на финансиране, който ще позволи на автономната област сама да събира данъци. Новата схема беше договорена преди почти година от..
Украинският президент Володимир Зеленски предложи настоящият премиер на страната Денис Шмигал да бъде новият министър на отбраната. "Колосалният опит на Денис Шмигал определено ще бъде полезен като министър на отбраната на Украйна - именно в тази област сега са на разположение максималните ресурси на страната, максималните задачи и много..
Ръководители на водещи АГ структури у нас се обявиха в защита на професионализма на колегите си от университетската болница "Майчин дом". В отворено писмо до обществеността над 30 медици заявяват, че въпреки негативната кампания срещу гилдията, всички те ще продължат да изпълняват лекарския си дълг. Обръщението на акушер-гинеколози от..
Руски военен съд осъди задочно на 14 години затвор известния с активната си антивоенна позиция писател Борис Акунин. Григорий Чхартишвили, чийто литературен псевдоним е Борис Акунин, беше признат за виновен по обвинения в терористична дейност, оправдание на тероризма и нарушаване на задълженията на "чуждестранния агент", за какъвто беше..
Десетки граждани и жители на столичния квартал "Банишора" и улица "Опълченска" блокираха ремонтираното кръстовище с бул. "Тодор Александров". Шествието се насочи към мола на бул. "Александър Стамболийски". Недоволството е от ремонта, продължил около година. Премахнати са обещаната бус лента, тротоарите са тесни, липсват велоалеи, а..
Земеделците от община Бойчиновци с най-добри добиви от пшеница и ечемик в област Монтана. Има много пропаднали площи с рапица, съобщават от Областна дирекция "Земеделие" На 80 % е ожъната пшеницата в област Монтана. Рекултирани са 80 % от засетите площи. От 340 000 декара с жито се отчита среден добив 542 кг от декар. Това е със 100 кг..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
След множеството дискусии и скандали около професионалната реализация на младите лекари става ясно, че и в тази област има много за ремонт - както..