Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"За" и "против" легализацията на вещества, съдържащи се в канабиса

Доц. Соня Тотева
Снимка: Георги Корнейков, БНР

Все повече млади хора посягат към употреба, която преминава към злоупотреба с канабис и амфетамини, както и комбинирането им с алкохол. Това каза пред БНР доц. Соня Тотева – психиатър и нарколог, председател на Българската асоциация за профилактика на наркоманиите. По думите й са много малко местата за лечение на младите хора със зависимости. Тя посочи, че много хора са на мнение, че ако се легализира употребата на вещества, които се съдържат в канабиса, положението ще стане безконтролно. Доц. Тотева обаче е на мнение, че е дошло време да се помисли в посока на легализацията на тези вещества за медицински цели.

Специалистът разказа, че преди 3 години е била на заседание на Комисията за борба с криминални прояви във връзка с употреба на наркотични вещества, където са представени доклади и научни доказателства за безспорното облекчаване на негативните ефекти от химиотерапия, болкови синдроми при СПИН, както и при множествена склероза. „Аз бях негативно настроена към употребата на марихуана за тези цели, но след като се срещнах с колеги, изслушах научни доказателства, дискутирахме в тази група, си промених мнението“, каза тя.

От Асоциацията на родителите на деца с епилепсия поискаха с писмо до министъра на здравеопазването маслото от канабис да бъде разрешено за употреба у нас за най-тежките форми на епилепсия. 

Желяз Турлаков от Терапевтична общност „Ново начало“ също изказа мнение по темата:

„Ако застане официално фармацевтична компания или производител, който спази всички стъпки – с нужните клинични проучвания, доказателства и се докаже безусловно, че има ефект от прилагането на подобен продукт, аз съм съгласен. Това трябва да бъде лекарствено средство, което да бъде подложено на някакъв контролиращ принцип. Аз познавам повечето от организациите, които се застъпват зад тази идея за легализация. Зад това всъщност стои идеята те да култивират, произвеждат и извличат масло от марихуана, което всъщност им дава възможност да го представят и като хранителна добавка, без това да се контролира. В крайна сметка за мен организациите, които се застъпват за подобен тип промяна, не са организации от болни хора, нито от лекари, а са организации, които целят постигане на легализация на самата употреба – това стои зад тези идеи“.

Според Турлаков трябва да се търси обществен дебат по тази тема, защото проблемът със зависимите е голям.

„Пуснем ли веднъж духа от бутилката, отворим ли кутията на Пандора, оттам нататък става трудно затварянето“, каза в заключение Желяз Турлаков.

Интервютата чуйте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20