Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Завръщането на визона" – нов роман на Божана Апостолова

"Държах да е роман за любовта, безпощаден е, защото не спестявам истината"

Снимка: БГНЕС

Днес на книжния пазар излезе новият роман на Божана Апостолова „Завръщането на визона“. Тя има вече 30 книги. Носител е на почти всички отличия, включително и на най-високия орден „Стара планина“ - Първа степен.

„Три жени, свързани от детството, на върха на зрелостта си се събират в родния Пловдив и обръщат поглед назад", разказа в интервю за "Нещо повече" Божана Апостолова.

„Въпросите са важни за всеки от нас. Кой е по-добрият учител – разумът или сърцето? Аз бих казала, че е комбинация. Но героините ми вървят по различни пътища. Нито една не комбинира разума и сърцето“. 

„Много важен въпрос е успяваме ли да запазим детските мечти в съсипията на реалността. Главната героиня Невена върви само след сърцето. Дона е емигрантка в Норвегия. А аз съм детето, израсло на улицата, което само прави живота си. Не съм разказвала само за себе си, но онези, които прочетоха романа, ме разпознаха в Благовеста. Художникът Иво Рафаилов също го каза. Исках този път да дам шанс на млад човек. На корицата буквите на Иво са толкова ситни, че трябва да се вгледаш, за да разчетеш името на автора“, каза писателката.

На въпрос за оценките, че романът е безпощаден, Апостолова отговори, че никога не спестява истината.

„Развързвам възела докрай. Освобождавам душата да литне. Безпощадността на разказа предизвиква смях понякога, друг път разплаква. Когато човек не спестява истината, е безпощаден и към себе си, и към другите. Мой колега казва, че това е най-доброто, което съм написала. Държах да е роман за любовта на базата на детайли от живия живот, които го правят плътен, съпричастен. За мен никога не е бил важен толкова сюжетът, колкото стилът. Надявам се всичката ми житейска болка да бъде излекувана от хората, които ще кажат: „Браво, хубав роман!“.

Цялото интервю с Божана Апостолова можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В ДКТ "Иван Радоев" в Плевен се състоя премиерата на "Олеанна"

В Драматично куклен театър "Иван Радоев" в Плевен се състоя премиерата на пиесата "Олеанна" от Дейвид Мамет. Режисьор е Надя Панчева, в ролите - Делян Илиев и Теона Димова. "Олеанна" на Дейвид Мамет е пиеса в жанра психологически трилър, която поставя фокус върху властовите отношения, езика като инструмент за контрол и опасността от..

публикувано на 24.05.25 в 05:05
Проф. Момчил Георгиев

Какво ни предлага 56-тото издание на фестивала "Софийски музикални седмици"?

От 22 май до 3 октомври ценителите могат да се насладят на богатата програма на фестивала "Софийски музикални седмици". Слоганът на фестивала тази година е "Произведено в България" , обясни пред БНР проф. Момчил Георгиев, директор и основен двигател на голямото музикално събитие. "Каним много българи с кариера в чужбина да свирят с млади..

публикувано на 23.05.25 в 13:40
Марианжела Атанасова

Изложбата "В Началото бе Локвата" - потапяне в света на водата и цветовете

Галерия - книжарница "София Прес" представя изложбата на Марианжела Анастасова "В Началото бе Локвата". Тя представлява  поклон, признание и благодарност към водата. Произведенията й ще гостуват на ул. "Славянска" 29 до 30 май 2025.   Художничката Марианжела Анастасова организира онлайн уроци по рисуване Състоянието, в което се..

публикувано на 23.05.25 в 12:50

Защо закриват "Сцена СПАМ" в София?

Новото място за култура - "Сцена СПАМ" в София, прекратява дейността си само 3 месеца след като отвори врати в зала "Академик" в Националния студентски дом. Това се случва след рязка смяна на условията от страна на ръководството и чрез устно предизвестие , уточни пред БНР Ана Батева, един от създателите на "СПАМ студиос"...

публикувано на 22.05.25 в 10:04

Спомняме си за Димитър Воев - музикантът, който не се страхуваше да казва истината

Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и началото на 90-те, щеше да навърши 60 години .  Воев и група "Нова генерация" не просто създават музика, те изразяват духа на едно бурно време на социални и политически промени.  Димитър Воев е един..

публикувано на 21.05.25 в 13:10
Зджислав Зембжуски

Кой е Зджислав Зембжуски - българският Шиндлер?

Зджислав Зембжуски  е българският Шиндлер, спасил множество евреи от ужасите на нацизма . Определението е на неговия внук  Димитър Гачев.  Зджислав Зембжуски  е българин от полски произход. Участвал е в Балканските войни и в Първата Световна война в редиците на българската армия. Награден е с кавалерския кръст на ордена на "Св. Александър" от..

публикувано на 19.05.25 в 18:45

Шести международен конкурс за млади оперни певци "Гена Димитрова"

В Плевен започва Шестият международен конкурс за млади оперни певци, който носи името на примата Гена Димитрова. 55 певци от 12 държави участват в тазгодишното издание, което ще продължи до 22 май. Според програмата, от 10.00 ч. е първият тур за младите оперни певци, които ще покажат своя талант пред журито в зала „Катя Попова“ .Вторият тур е..

публикувано на 19.05.25 в 10:26