Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Държавата не рекламира този тип туризъм

Расте интересът към селския туризъм

Хората търсят активна почивка с културни атракции - фестивали, концерти, забележителности

Сапарева баня привлича туристите с природните си богатства и климата, както и с екологичния и селски туризъм. Засилен е интересът най-вече към балнеолечението.
Снимка: БГНЕС

Селският туризъм е предпочитан от платежоспособни хора от градовете, които търсят качествена храна. Това каза в интервю за "Хоризонт" Борислав Борисов - председател на Асоциацията на българските села. Той смята, че в сектора селски туризъм има неизползван потенциал.

Все повече хора у нас избират селата за своята почивка. Това е видно от данните за миналата година на Асоциацията на българските села, които се базират на допитване сред собственици на обекти.
 
През 2018 година запитванията за настаняване в селски къщи са се увеличили с 20 процента спрямо предходната 2017 година. Реалният ръст на осъществените почивки е 7 процента. 

Интересът към селския туризъм расте и на база фестивали, концерти и културни прояви на село 

Селският туризъм обаче продължава да бъде неатрактивен за туристическите агенции, посочва Борислав Борисов.

"Това пък  е свързано с много ниския процент на чужденци, които идват за селски туризъм в България, който остава твърде нисък - 1,5 процента за 2018 година. Интересно е, че от тези 7 процента ръст на заетостта на обектите за селски туризъм, 5 процента са на база фестивали, семинари или пък други инициативи, свързани с изкуство и концерти в селата, което е една устойчива тенденция, която се забелязва последните години. Тя беше основната причина и за ръста през последните години. На практика хората не търсят само едно просто настаняване и консумация на храна, когато отиват на село, а търсят една активна почивка, която да им увеличава вътрешните изживявания." 

Хората от градовете търсят активен тип почивка, увеличава се делът на семейните пътувания

Кои са най-предпочитаните места за селски туризъм? На първо място е област Ловеч - селата около Троян, Тетевен, Априлци. На второ място се класират къщите за гости в района на Елена - там цените са по-ниски. Следва област Благоевград - там популярни са архитектурните резервати Лещен, Ковачевица, Долен. Районът на Смолян също е популярен като дестинация за селски туризъм. Най-предпочитани са фамилен тип къщи за гости, които се наемат предимно от семейства с деца:

"В тази връзка са предпочитани къщите, които през лятото имат басейн, които отговарят на критерии за безопасност. Масово собственици на обекти за селски туризъм ми казват, че инвестират самите те през последните години да обезопасят максимално обектите си, тъй като това е едно от основните изисквания от страна на гостуващите семейства. Предпочитат се обекти, които са близо до различни забележителности, тъй като хората от градовете предпочитат активен тип почивка, а не просто настаняване. Интересното е, че се увеличава броят на семействата от градовете с деца, които имат изисквания към обектите за селски туризъм по отношение на кухнята, т.е. увеличават се изискванията към вегетарианско меню в селата, към продуктите с биопроизход, към продукти, които са произведени на място в градина в самия обект или в близост." 

Държавата не рекламира този тип туризъм

Селският туризъм като продукт се развива от местни инициативни хора, които намират начин да се рекламират, подчертава Борислав Борисов:

"От страна примерно на самата държава мога да ви кажа, че селският туризъм липсва изобщо като реклама. Даже в стратегията на Министерството на туризма изобщо липсва фразата, ключовата дума "селски туризъм". В Министерството на земеделието и храните, което има ресор "Развитие на селските региони" изобщо липсва каквато и да е реклама на селски туризъм. Да не говорим, че пък в инвестициите по Програмата за развитие на  селските региони в новия програмен период бяха отрязани изобщо инвестициите за селски туризъм, естествено, заради злоупотреби в предходния програмен период."

Развитието на селския туризъм се дължи на частната инициатива, не на еврофондовете

"Ако изобщо говорим за някакъв ръст или добро развитие на селския туризъм през последните години, той изобщо не се дължи на европейските фондове, тъй като по европейските фондове се направиха различни схеми и облагодетелстване по-скоро на частни лица, които се възползваха от пробойните в тази програма, за да си направят собствени частни къщи" допълни Борислав Борисов.

Истинският модел на селския туризъм се дължи на усилията на частната инициатива, на хора, които вярват и използват потенциала на региона си и са вложили своя труд и средства, категоричен е Борислав Борисов.

Чуйте повече от репортажа на Мила Младенова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20