В отсъствието на БСП парламентарната правна комисия одобри правилата, по които ще бъде избран новият състав на Централната избирателна комисия. Очаква се това да стане малко преди 21 март, когато изтича мандатът на настоящата ЦИК.
Комисията отложи обсъждането на внесените от ГЕРБ промени в Изборния кодекс, които връщат стария модел на преференциално гласуване. Председателят на комисията Данаил Кирилов обясни оттеглянето на точката с думите, че "било добре институционално да се изчака становището на президентската администрация".
В края на миналата работна седмица ГЕРБ подкрепи ДПС за вдигане на прага на преференцията. Последваха силно критични коментари, че се посяга на вече дадени права, критики от президента с намек за вето, а БСП обяви, че бойкотира работата на парламента. Затова в началото на тази седмица премиерът Бойко Борисов нареди старото положение да бъде върнато.
Данаил Кирилов и депутатите от ГЕРБ веднага внесоха предложение за промяна на все още невлезлите в сила промени в Изборния кодекс, но днес стана ясно, че ще се чака президентското решение.
Юристът Янаки Стоилов, бивш депутат от левицата, коментира в предаването "Нещо повече":
"Недопустимо е, когато не е изчерпана процедурата по окончателното приемане на един закон, да се пристъпва към процедура на промени. Правото трябва да следва някаква обща логика и последователност, за да не се дискредитира напълно".
Стоилов смята, че "правото се е превърнато в слугиня на политиката, водещи юристи са превърнати в политически прислужници. Не може също така председателят на парламента да рапортува, че ще изпълнят всяко желание на премиера. Включително нещо, което е юридически нелогично, за да се излезе от някаква политически конфузна ситуация.
Още по темата чуйте в звуковите файлове.
Испания съобщи за трети загинал и множество арести, свързани с горските пожари, които вече са унищожили около 105 000 хектара земя. Страната организира масови евакуации на граждани, а правителството в Мадрид поиска помощ от Европейския съюз под формата на два самолета за гасене на пожари, съобщи испанската информационна агенция ЕФЕ, цитирана от БТА...
53-годишен столичанин е управлявал влекач с ремарке със спукана гума по автомагистрала "Струма", съобщиха от полицията. Той е спрян за проверка около 20 минути преди полунощ в района на Перник, след сигнали от водачи на леки автомобили. Подалите сигнала съобщили, че камионът е със спукана гума и хвърчат парчета, които са нанесли леки повреди..
Срещата в Аляска е своеобразен подарък към Тръмп, който ще бъде легитимиран като посредник и стратег на този изход от войната, а същевременно и авариен изход за Русия, която търси също да приключи тази война, която се затегна и стана много кръвопролитна и изтощителна за страната. Това каза пред БНР Иво Христов, бивш евродепутат от БСП/ПЕС и бивш..
18-годишният шофьор на АТВ, предизвикал тежкия инцидент вчера в Слънчев бряг, е с шофьорска книжка от месец май. Липсва спирачен път, каза за БНР Бургас Юлиян Здравков - роднина на четиримата пострадали, премазани от превозното средство. Той очаква от съда адекватни мерки срещу извършителя. Дете и майка са с опасност за живота след..
Варненският и Великопреславски митрополит Йоан отслужи тържествена света литургия в катедралния храм "Успение Богородично" и поздрави стотиците хора в храма с днешния празник на Варна. Варна почита паметта на Божията майка Митрополит Йоан поздрави с празника всички дошли в катедралния храм, който днес също има празник...
Филмът "Стадото" е българската номинация за наградите "Оскар", съобщиха от Министерството на културата. Лентата е режисирана от Милко Лазаров и вече има награди от международни фестивали. Петчленна експертна комисия с председател Мира Сталева и членове Стефан Командарев, Жаклин Вагенщайн, Мартичка Божилова и Савина Петкова избра "Стадото" да..
Британският износ за САЩ се срина до най-ниското си ниво от три години насам след рязкото въвеждане на мита от Доналд Тръмп. Спадът от 13,5% идва въпреки силно възхваляваното търговско споразумение между САЩ и Обединеното кралство, предназначено да защити бизнеса от най-лошите допълнителни разходи. Британските министри сега са изправени..
" Консервната промишленост в България може би е пред своя край. Скоро на рафтовете в магазините ще се предлагат кисели краставички от Индия, печени..
Промените в образователните програми за гимназия са добра първа стъпка към решаването на проблема с недостига на квалифицирана работна сила в редица..
Лекари, медицински сестри и персонал от Държавната психиатрична болница в Ловеч са подложени на натиск и тормоз от директора на лечебното заведение..