Постановката на Казанлъшкия театър ще бъде представена на 23 февруари в софийския „Сити Марк Арт Център“.
„Това е едно различно със своята енергия и режисьорски прочит представление. Текстът е правен много в България, а нашата версия в Казанлъшкия театър е различна. Хората според мен бяха объркани, защото видяха нещо, което не очакваха. Докато го гледа, зрителят се обърква и не знае дали му харесва или не. Радва ме ефектът след представлението. То остава в главата му и започва да работи. Това е по-ценното в случая“, каза Ованес Торосян в интервю за предаването „12+3“.
Директорът на театъра в Казанлък Димитър Кабаков уточни пред „Хоризонт“, че самите млади актьори в театъра са поискали да работят с Ованес Торосян.
„Когато преди 3 години поех Казанлъшкия театър, си поставих за цел да привлека младите хора. Към момента ние имаме 9 млади актьори, от които петима са завършили миналата година НАТФИЗ и НБУ, а предишните четирима са завършили през последните 4 години. Половината от трупата на театъра е - да речем - студентска. Те внесоха особена енергия и дух. Казах им – имате картбланш, търсете текстове и кажете какво искате да направим. Накрая стигнахме до „Предградие“ – това е една от най-поставяните пиеси от студентите, защото героите са на тяхната възраст – благодатен материал за всички млади колеги“, заяви Димитър Кабаков.
Така се стига и до поканата към Торосян, който се съгласява, защото е имал желание да работи по текста.
„Бях искрен с колегите – и за техните постижения, и за техните несполучливи репетеции. Нищо не им спестявах. Това им подейства малко шоково в началото, но се разбрахме, че това е идеята – да си казваме нещата, без да имаме проблем. Лека-полека тази искреност спечели тяхното доверие, което се пренесе и в самия текст. Резултатът е искрено представление без претенции“, разказа режисьорът.
Той допълни, че пиесата съчетава документалност и художественост чрез актьорското присъствие, а всякакъв вид театралност е минимизирана.
„В самата пиеса има една реплика – „Това са предградията, все едно си в документален филм“. Аз разчитам „предградието“ като начин на мислене – крачка пред успеха, крачка пред това, което искаш да се случи“, допълни режисьорът.
„Желанието и способността на всеки един човек да надскочи всички препятствия и най-малкото да се опита да постигне нещата, които мечтае – това разделя героите на „Предградие“ и всички хора“, смята Кабаков.
Целият разговор чуйте в прикачения файл.В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея. Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..
Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г. Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..
Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...