Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за Красимира Дикова

Красимира Дикова

Вероятно малко от любителите на музиката си дават сметка, че зад прекрасния запис на любима творба, на който се възхищават, стои труда не само на изпълнителите, но и на тонрежисьора, който е зад пулта в звукозаписното студио и на когото много дължим качеството на музиката, която слушаме. Професия, която не е само боравене с техниката, но изисква музикантски знания, вкус, усет към цялостното звучене на творбата. И, говорейки за тонрежисьорите, веднага си спомням за Красимира Дикова – много талантлива, доказала се на високо професионално ниво. На 16 февруари тя можеше да навърши 80 години, а също през февруари изминаха 30 години от ранната й смърт.

Красимира Дикова завършва гимназия в София, а висшето си образование получава в Консерваторията, където завършва с отличие Теоретично-композиторския факултет. Между 1961 и 1963 г. работи като преподавател по солфеж в Средното музикално училище „Панайот Пипков” в Плевен. През 1963 г., след успешно издържан конкурс, е назначена като тонрежисьор в БНР.

През 1975 г. Красимира Дикова заминава на тримесечна специализация в Белгийското радио в Брюксел. В този период посещава и курсове в Париж. Там има щастието да се срещне и работи и с Пиер Булез. Работи в БНР до края на живота си . Много от нейните записи печелят награди в България и по света - между тях са френската награда “Diapason d’or”, Голямата награда на Белгийското радио и телевизия за грамофонна плоча с изпълнения на Стойка Миланова, награда, получена в САЩ, за компактдиск с „Алпийска симфония” на Рихард Щраус - запис на Софийската филхармония и Емил Табаков.

Във фонда на БНР днес са запазени редица нейни записи на крупни творби, като ораторията „Жана д'Арк на кладата" от Артур Онегер, операта „Прикованият Прометей“ от Лазар Николов под диригентството на Добрин Петков, Симфония №8 от Густав Малер под диригентството на Константин Илиев, “Кармина бурана“от Карл Орф с Българската хорова капела "Светослав Обретенов" и диригента Георги Робев - знакови изпълнения в нашия културен живот през годините. Почти четвърт век Красимира Дикова работи като тонрежисьор в БНР и остави неизличими спомени и като човек, и като професионалист.

Чуйте в звуковия файл лични спомени на Красимира Йорданова за работата с уважаваната тонрежисьорка и един от записите, донесли международна награда на Красимира Дикова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 18-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Акцент в столичния афиш през изминалата седмица: Концертът на Софийската филхармония с изпълнение на Концерта за цигулка "Offertorium" от София Губайдулина и “Стабат Матер“ от Джоакино Росини - Преди..

обновено на 11.02.25 в 15:06

“Парижката Света Богородица“ – гастролът на годината

Най-голямото събитие в областта на музикално-сценичните изкуства у нас през месец февруари е гастролът от 6-и до 11-и февруари в зала 1 на НДК на наследника на оригиналната продукция от 1998 г. на мюзикъла “Парижката Света Богородица“ от Рикардо Кочанте, при това с една от звездите в главните роли в нея – канадският артист Даниел Лавоа като..

публикувано на 11.02.25 в 12:05
Деми Мур във

Деми Мур и трагизмът на съвършенството във "Веществото"

Копнежът по блясъка е познат на почти всеки човек. В определен момент от живота си повечето от нас се стремят към това да са по-красиви, по-талантливи, по-привлекателни за околните. Стремежът да бъдеш по-добър от това, което си, обаче, понякога се превръща в мания. Особено често това се случва в днешни дни, когато дори и през телефона си..

публикувано на 11.02.25 в 09:21

Започва 75-ото издание на "Санремо"

От днес до 15 февруари ще се състои фестивала на италианската песен "Санремо". Това е 75-ото му издание, което стартира с една изненада. За първи път в историята на "Санремо" се оттегли един от участниците. Това е рапърът Емис Кила. Разследван е от прокуратурата в Милано във връзка с агитките на Интер и Милан. Срещу него тегне и обвинение за..

публикувано на 11.02.25 в 08:52

Изследователски проучвания на Валентин Йорданов

Книгата, която представям сега, има повече научен характер, но е написана на достъпен и разбираем език. Заглавието "Генеалогия на българските канове от Баламбер до Кубрат и Кий - 340 - 668 г."  ни връща към първите векове след Христа и ни запознава с праисторическите родови корени на българите. Авторът Валентин Йорданов от София е неизчерпаем..

публикувано на 10.02.25 в 08:51
Екипите на двете отличени продукции.

Два филма си поделиха голямата награда "Гоя"

Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..

публикувано на 09.02.25 в 09:00
Мирела Иванова

Мирела Иванова в любовно обяснение към поезията

" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..

публикувано на 08.02.25 в 16:29