Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за Красимира Дикова

Красимира Дикова

Вероятно малко от любителите на музиката си дават сметка, че зад прекрасния запис на любима творба, на който се възхищават, стои труда не само на изпълнителите, но и на тонрежисьора, който е зад пулта в звукозаписното студио и на когото много дължим качеството на музиката, която слушаме. Професия, която не е само боравене с техниката, но изисква музикантски знания, вкус, усет към цялостното звучене на творбата. И, говорейки за тонрежисьорите, веднага си спомням за Красимира Дикова – много талантлива, доказала се на високо професионално ниво. На 16 февруари тя можеше да навърши 80 години, а също през февруари изминаха 30 години от ранната й смърт.

Красимира Дикова завършва гимназия в София, а висшето си образование получава в Консерваторията, където завършва с отличие Теоретично-композиторския факултет. Между 1961 и 1963 г. работи като преподавател по солфеж в Средното музикално училище „Панайот Пипков” в Плевен. През 1963 г., след успешно издържан конкурс, е назначена като тонрежисьор в БНР.

През 1975 г. Красимира Дикова заминава на тримесечна специализация в Белгийското радио в Брюксел. В този период посещава и курсове в Париж. Там има щастието да се срещне и работи и с Пиер Булез. Работи в БНР до края на живота си . Много от нейните записи печелят награди в България и по света - между тях са френската награда “Diapason d’or”, Голямата награда на Белгийското радио и телевизия за грамофонна плоча с изпълнения на Стойка Миланова, награда, получена в САЩ, за компактдиск с „Алпийска симфония” на Рихард Щраус - запис на Софийската филхармония и Емил Табаков.

Във фонда на БНР днес са запазени редица нейни записи на крупни творби, като ораторията „Жана д'Арк на кладата" от Артур Онегер, операта „Прикованият Прометей“ от Лазар Николов под диригентството на Добрин Петков, Симфония №8 от Густав Малер под диригентството на Константин Илиев, “Кармина бурана“от Карл Орф с Българската хорова капела "Светослав Обретенов" и диригента Георги Робев - знакови изпълнения в нашия културен живот през годините. Почти четвърт век Красимира Дикова работи като тонрежисьор в БНР и остави неизличими спомени и като човек, и като професионалист.

Чуйте в звуковия файл лични спомени на Красимира Йорданова за работата с уважаваната тонрежисьорка и един от записите, донесли международна награда на Красимира Дикова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Резултати от третото издание на литературния конкурс "Вълшебното перце"

Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени  в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..

публикувано на 07.01.25 в 16:34
Теодор Койчинов

Теодор Койчинов за мистиката на радиоводещия

Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината.  Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..

публикувано на 07.01.25 в 14:51
Андриян Асенов и Радостина Павлова

Любовта е това, което е на сърцето

"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории".   Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...

публикувано на 06.01.25 в 11:26
Бойко Ламбовски

Бойко Ламбовски: Може би на земния свят не му е съдено да бъде божествен

Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..

публикувано на 06.01.25 в 10:50

Актьорът Георги Ангелов: Когато нещо е направено със сърце и любов, зрителят го приема

"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..

публикувано на 06.01.25 в 10:16

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм "Клас 90"

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори.  Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината.  Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..

публикувано на 05.01.25 в 07:49

Диригентът Георги Милтиядов изпраща успешна 2024 година

Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник.   През годините сме свикнали да го виждаме на..

публикувано на 05.01.25 в 06:42