Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо психичноболни нощуват в ареста

Снимка: архив

Психично болен мъж от квартал „Банишора“ преспа в ареста, след като часове наред органите на реда не успяха да го заведат в болнично заведение. За БНР Катя Сунгарска, пиар на „Спешната помощ“ в София, сподели че има над 200 подобни случаи само от началото на годината.

Причината е липсата на свободни легла в психиатричните заведения и в психиатричните отделения.

„Защо има толкова сериозен наплив и толкова са пълни тези болници, няма как кажа. Но нашата статистика казва следното - от първи януари 2019 година, до 25 февруари 2019 година - 56 дни, ние сме имали 280 отказа от психиатрични легла от всичките лечебни заведения и отделенията в болниците, които имат такива отделения. В това време ние сме обслужили 192-ма психично болни пациенти, които са се нуждаели от медицинска намеса“, каза Сунгарска.

На всяко 12-часово дежурство има поне по няколко такива пациенти. Проблем е, че психиатричното лечение е много специфично и, когато спешните медици не могат да оставят такъв пациент “това е блокиране на една, на втора линейка по три, по четири, по пет часа“ и то при тежкия дефицит на кадри в звеното, допълни тя.

„Наистина е драма, защото в този момент някой, който е в истински реално животозастрашаващо състояние, не може да получи нужната помощ“.

От Министерството на здравеопазването изпратиха до предаването „Нещо повече“ писмен отговор, в който обясняват, че всички лечебни заведения са длъжни да имат 10% от общия брой на леглата си за прием на спешни пациенти, в това число и психиатрични.

„Не зная защо толкова бързо и толкова много се запълват тези легла. Може би си помислим и да си отговорим на въпросите, свързани с психичното ни здраве, с емоционалния ни статус, с начина, по който живеем, със стреса, с който се сблъскваме“, каза Катя Сунгарска.

Д-р Емил Грашнов - директор на Центъра за психично здраве на София-област и председател на Дружеството на психиатрите в България е категоричен, че не става въпрос за отказ на болниците да се занимават с психично болните пациенти:

„Това им е работата! Общо взето колегите, които работят в психиатричните лечебни заведения на територията на град София са отговорни и,  при наличието на свободни легла, пациентите биват приемани“.

Лечението на психично болните често изисква прием за продължителен период от време, допълни Грашнов. През годините обаче леглата за такива пациенти неколкократно са били редуцирани.

„Имаше един период, в който бяха намалени доста психиатричните легла както за територията на цялата страна, така и на територията на София. Когато аз започнах работа в Курило, там бяха 350-400 легла, а в момента те са намалени до 150-200“.

„В Центъра за психично здраве на Сточна гара използваемостта на леглата е 85%. Това, на обикновени език, означава, че на моменти имаме 5-6-7 свободни легла, а на моменти вкарваме кушетки в коридора, за да приемаме пациенти, които не можем да върнем. В момента са счупени кушетките и няма вече как да приемаме такива, когато са запълнени леглата“. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деца, използващи вейпове

Забрана на вейповете: Ще доведе ли това до разцвет на черния пазар?

Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента.  След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..

публикувано на 19.02.25 в 14:44
Снимката е илюстративна.

6.4 милиарда лева е заложеният дефицит в проектобюджета

6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа.  Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма.  Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите.  За целия..

публикувано на 19.02.25 в 01:55
Милена Николова и Гергана Ефремова

Назря ли моментът за нова философия на учебните програми?

" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..

публикувано на 18.02.25 в 10:58

ИПБ: Институциите мълчат за решение на Съда на ЕС за компенсаторните такси на пътя

Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..

публикувано на 18.02.25 в 09:28
Проф. Николай Ненов

Проф. Николай Ненов: Не съм чувал за инициатива да се откажем от сесията на ЮНЕСКО, работи се

Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже .  Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..

публикувано на 17.02.25 в 12:13
Снимката е илюстративна

Психологът: Различните семейни структури са една от грандиозните промени днес

Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено.  Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..

публикувано на 17.02.25 в 10:43

Да бориш войната по пътищата с образование

" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа.  Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..

публикувано на 17.02.25 в 10:18