Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Р. Гълъбинов за европейския семестър: Впечатлението е, че България не се движи с желаната от ЕК скорост

Румен Гълъбинов
Снимка: БГНЕС

„Като че ли за малко бяхме излезли от групата страни с макроикономически дисбаланси през миналата година, когато беше прегледът, но пак се оказваме там. Общото впечатление е, че България не се движи с желаната скорост, с която очаква ЕК“. Това каза за БНР икономистът Румен Гълъбинов по повод представения от ЕК преглед на икономическите политики на страните членки на ЕС, известен като „европейски семестър“ и допълни:

„Посочват се две банки, които трябва да се дооправят - стара слабост, която си я знаем от години. Обръщат ли внимание на демографията – нещо, което също си го знаем. Обръща внимание на пазара на труда, на липсата на квалифицирани кадри. В тази връзка в анализ на МВФ се казва, че до 2025 година се очаква трудово активното население в България да намалее с 12%. Това е съществено намаление. Трябва да сме готови“. За предаването „12+3“ по „Хоризонт“ експертът каза:

„Оплакваме се от недостатъчно инвестиции и инвеститори. За миналата година, дори с ревизираните данни, които ще излязат, преките инвестиции в България няма да превишат 1,5 млрд. евро 2-3% от БВП за 2018-а, което е много далече от целта – 10-15%. Ако има интерес за такива инвестиции, едно от първите неща, от които се интересува всеки инвеститор, е какви хора ще може да наеме в България – квалифицирани, на какви заплати, дали може да разчита на дългосрочен такъв пазар“.

„Сравнително ниската цена на труда привлича инвеститорите, но „срещу нея стои една непрекъснато намаляваща група от хора, които могат да отговорят на критериите, които се задават за съответните длъжности, за да се намерят такива квалифицирани хора“. Когато се плаща малко, не може да се очаква, че продукцията, която се произвежда, е с висока добавена стойност“, допълни той:

„Да, имаме и добри попадения, които са във високотехнологичния сектор, но те сравнително все още набират скорост и не са основната част от носещата конструкция на Българската икономика“.

„Днес се навършват точно 4 години от февруари 2015 година, когато беше официално ратифициран договорът България да издаде 8 милиарда евро облигации на Международния пазар, за да преодолее проблемите в банковата си система към онзи момент“, припомни икономистът. Поети са били и ангажименти за реформи:

„Към днешна дата виждаме, че имаме малко от това, което е направено - започнато в образованието, в частта за дуалното образование, но образованието, както и демографията като цяло са силно инерционни - там се проявява ефектът след дълго време и няма да можем усетим ефект в тази или следващата година“.

„Раждаемостта у нас вече не е на последно място в Европа, но сме първенци по смъртност, а проблемът идва от лошата здравна грижа“, допълни той.  Има обаче и положителни явления, констатирани в изследването. Отличени са например постиженията в банковия сектор:

„Имаме и положително развитие в данъчната събираемост. Въпросът е да прецизираме добре, че данъчната събираемост трябва да се подобрява не само спрямо дребните данъкоплатци, защото това наблюдаваме напоследък, а да се подобри съществено и при големите данъкоплатци, защото големите данъчни злоупотреби обикновено се правят от големите данъкоплатци. Подобряваме и някои от показателите си, свързани с производителност, но далеч не толкова ускорено, колкото трябва“.

Има условия за приближаваща глобална рецесия, предупреди икономистът и препоръча:

„Трябва да имаме предвид да снижаваме непрекъснато равнището, съотношението на брутния ни външен дълг към БВП. Това съотношение все още е над 60%. Това, което се говори непрекъснато, че имаме под 30%, е на частта „държавно управление“ къмто БВП, а не на общия брутен външен дълг, който е над 33 милиарда евро. Би следвало за развиваща се икономика като нас да не е над 60% къмто брутния вътрешен продукт, а под 50%. Тук имаме какво да оптимизираме с оглед на по-спокойното посрещане на рефинансиране и изплащане на този дълг във времето“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Хамас" освободи двама заложници в Рафах

Палестинската групировка "Хамас" освободи двама заложници в град Рафах, в Ивицата Газа. Тал Шохам, на 40 г., и Авера Менгисту, задържан от групировката през 2014 година, бяха предадени на служители на Международния комитет на Червения кръст, съобщи Би Би Си.  Очаква се днес да бъдат освободени още четирима заложници. В замяна Израел трябва да..

публикувано на 22.02.25 в 10:05
Първан Дангов

Търсят решение на проблема с мръсната вода в Баланово

Кметът на Дупница Първан Дангов търси решение на проблема със замърсената от десетилетия вода в село Баланово. Замърсяването е причинено от отпадните емисии на ТЕЦ "Бобов дол". В Баланово правиха и подписка срещу бездействието на институциите, заплашваха и с блокада на пътя Кюстендил-Дупница, при ТЕЦ-а. Такъв проблем имаше и в съседното село..

публикувано на 22.02.25 в 09:58

Жълт код за голям студ в 19 области у нас

Жълт код за опасно ниски температури е обявен за 19 области у нас. Това съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. нес ще преобладава слънчево време с временни увеличения на облачността, средна и висока. Преди обяд на места в равнините ще има мъгла. Ще духа слаб до умерен североизточен, в Източна България умерен до силен..

публикувано на 22.02.25 в 09:52
Чарлз Браун

Рокади в Пентагона: Тръмп уволни командващия армията

Доналд Тръмп предприе безпрецедентни размествания в Пентагона - уволни председателя на Обединения комитет на началник-щабовете - генерала от военновъздушните сили Чарлз Браун. Той e едва вторият афроамериканец, след Колин Пауъл, заемал поста председател на Обединения комитет на началник-щабовете в историята на Пентагона. Генералът прекара 16..

публикувано на 22.02.25 в 09:41

Антон Грушецки: Не украинците са тези, които искат избори сега

"Диктатор без избори." Тази фраза може би ще остане в историята - употребена от президента на Съединените щати по адрес на човека, който води украинците във войната, превърнала се в символ на борбата на демокрацията срещу авторитаризма в съвремието ни. Нападките на Доналд Тръмп срещу украинците и президента им Володимир Зеленски само..

публикувано на 22.02.25 в 09:29

В София ще се проведе "Поход на надеждата" в подкрепа на хората с редки болести

Генетичната диагностика на редките заболявания се заплаща от държавата само за децата. При пълнолетните хора не се поема и лечението на такива заболявания, ако са открити след навършване на 18 години. Тези проблеми поставиха от сдружение "Редки болести България", в навечерието на Световния ден, посветен на хората с такива диагнози. В Борисовата..

публикувано на 22.02.25 в 09:18

Безплатни автобуси за Голяма Задушница във Вършец и Дупница

Днес, на Голяма Задушница, община Вършец осигурява безплатен превоз на гражданите до гробищния парк. Голяма Задушница се отбелязва в деня преди Месни заговезни. Тя е първата от трите големи задушници през годината. От общинската администрация във Вършец информират, че в съботния ден ще бъде подсигурен безплатен превоз.  Автобусът ще..

публикувано на 22.02.25 в 08:50