Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Р. Гълъбинов за европейския семестър: Впечатлението е, че България не се движи с желаната от ЕК скорост

Румен Гълъбинов
Снимка: БГНЕС

„Като че ли за малко бяхме излезли от групата страни с макроикономически дисбаланси през миналата година, когато беше прегледът, но пак се оказваме там. Общото впечатление е, че България не се движи с желаната скорост, с която очаква ЕК“. Това каза за БНР икономистът Румен Гълъбинов по повод представения от ЕК преглед на икономическите политики на страните членки на ЕС, известен като „европейски семестър“ и допълни:

„Посочват се две банки, които трябва да се дооправят - стара слабост, която си я знаем от години. Обръщат ли внимание на демографията – нещо, което също си го знаем. Обръща внимание на пазара на труда, на липсата на квалифицирани кадри. В тази връзка в анализ на МВФ се казва, че до 2025 година се очаква трудово активното население в България да намалее с 12%. Това е съществено намаление. Трябва да сме готови“. За предаването „12+3“ по „Хоризонт“ експертът каза:

„Оплакваме се от недостатъчно инвестиции и инвеститори. За миналата година, дори с ревизираните данни, които ще излязат, преките инвестиции в България няма да превишат 1,5 млрд. евро 2-3% от БВП за 2018-а, което е много далече от целта – 10-15%. Ако има интерес за такива инвестиции, едно от първите неща, от които се интересува всеки инвеститор, е какви хора ще може да наеме в България – квалифицирани, на какви заплати, дали може да разчита на дългосрочен такъв пазар“.

„Сравнително ниската цена на труда привлича инвеститорите, но „срещу нея стои една непрекъснато намаляваща група от хора, които могат да отговорят на критериите, които се задават за съответните длъжности, за да се намерят такива квалифицирани хора“. Когато се плаща малко, не може да се очаква, че продукцията, която се произвежда, е с висока добавена стойност“, допълни той:

„Да, имаме и добри попадения, които са във високотехнологичния сектор, но те сравнително все още набират скорост и не са основната част от носещата конструкция на Българската икономика“.

„Днес се навършват точно 4 години от февруари 2015 година, когато беше официално ратифициран договорът България да издаде 8 милиарда евро облигации на Международния пазар, за да преодолее проблемите в банковата си система към онзи момент“, припомни икономистът. Поети са били и ангажименти за реформи:

„Към днешна дата виждаме, че имаме малко от това, което е направено - започнато в образованието, в частта за дуалното образование, но образованието, както и демографията като цяло са силно инерционни - там се проявява ефектът след дълго време и няма да можем усетим ефект в тази или следващата година“.

„Раждаемостта у нас вече не е на последно място в Европа, но сме първенци по смъртност, а проблемът идва от лошата здравна грижа“, допълни той.  Има обаче и положителни явления, констатирани в изследването. Отличени са например постиженията в банковия сектор:

„Имаме и положително развитие в данъчната събираемост. Въпросът е да прецизираме добре, че данъчната събираемост трябва да се подобрява не само спрямо дребните данъкоплатци, защото това наблюдаваме напоследък, а да се подобри съществено и при големите данъкоплатци, защото големите данъчни злоупотреби обикновено се правят от големите данъкоплатци. Подобряваме и някои от показателите си, свързани с производителност, но далеч не толкова ускорено, колкото трябва“.

Има условия за приближаваща глобална рецесия, предупреди икономистът и препоръча:

„Трябва да имаме предвид да снижаваме непрекъснато равнището, съотношението на брутния ни външен дълг към БВП. Това съотношение все още е над 60%. Това, което се говори непрекъснато, че имаме под 30%, е на частта „държавно управление“ къмто БВП, а не на общия брутен външен дълг, който е над 33 милиарда евро. Би следвало за развиваща се икономика като нас да не е над 60% къмто брутния вътрешен продукт, а под 50%. Тук имаме какво да оптимизираме с оглед на по-спокойното посрещане на рефинансиране и изплащане на този дълг във времето“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Никушор Дан (на преден план

Екзитпол: Никушор Дан печели президентските избори в Румъния

Независимият кандидат на президентския балотаж в Румъния Никушор Дан, който е кмет на Букурещ, получава 54,9% от гласовете, а кандидатът на "Алианс за обединение на румънците" (АОР) Джордже Симион печели доверието на 45,1% от гласоподавателите. Румъния гласува на балотаж за президент Това се твърди в екзитпол на агенция AVANGARDE...

публикувано на 18.05.25 в 21:12

Румънските власти видяха руска намеса в президентските избори

Румънските власти видяха руска намеса в днешните президентски избори в Румъния. Налице е наплив от "фалшиви новини в "Телеграм" и други социални платформи", създадени, за "да повлияят на избирателния процес". Отново виждаме "белезите на руската намеса", констатира в Х говорител на румънското външно министерство. Публикацията дойде след като основателят..

публикувано на 18.05.25 в 20:11

Френско градче влезе в книгата на Гинес с над 3000 ентусиасти, дегизирани като смърфове

Френско градче влезе в книгата на рекордите Гинес, като успя да събере по улиците си над 3000 ентусиасти, дегизирани като смърфове. Предишният рекорд на героите от легендарното анимационно филмче е отбелязан през  2019 г. в Германия. Във Франция уличните демонстрации са ежедневие, но винаги има с какво да изненадат. Този уикенд френското градче..

публикувано на 18.05.25 в 19:52
Стив Уиткоф

Стив Уиткоф: Иран не трябва да обогатява уран

Съединените щати искат да решат спора за ядрената програма на Иран по дипломатически път, заяви Стив Уиткоф - специален пратеник на президента Доналд Тръмп за Близкия изток. "Имаме една много ясна червена линия и тя е обогатяването. Не можем да допуснем способност на иранците да обогатяват уран дори само на 1 процент. Отправихме предложение на иранците..

публикувано на 18.05.25 в 19:52
В Рила планина, архив.

Нов сняг над Седемте езера в Рила

Около 5 сантимeтра нов сняг е навалял над Седемте езера в Рила миналата нощ - прогнозите се тази новообразувала се снежна покривка да се задържа няколко дни. Само две от седемте езера са започнали да се размръзват, а най-горните са още в лед и покрити със сняг. Сезонът през май за Седемте езера е наричан от планинарите "мъртъв", не работи и..

публикувано на 18.05.25 в 19:30

Вдигната е блокадата на Прохода на републиката

Малко след 19 часа блокадата на Прохода на републиката при село Вонеща вода беше вдигната. Около 50 човека, водени от "Обединение 29“, 3 часа незаконно блокираха прохода. Те се обявиха за запазване на българския лев и поискаха оставка на правителството. Тричасовата блокада е незаконна, защото, за да бъде затворен републикански път, е..

публикувано на 18.05.25 в 19:24

Гръцки танкер е задържан от руските власти в Балтийско море

Гръцки танкер, плаващ под либерийски флаг, е бил задържан от руските власти в Балтийско море, малко след като отплавал от естонско пристанище. Това съобщиха от министерството на външните работи на Естония, цитирани от "Ройтерс". Корабът е излизал от пристанището Силамяе и е трябвало да прекоси руски териториални води във Финския залив. Причината за..

публикувано на 18.05.25 в 19:09