България не говори гръмогласно, но всъщност, ако погледнем конкретните политики на алианса тя никога не ги е блокирала и участва в тях под една или друга форма, каза пред БНР анализаторът Димитър Бечев от Университета на Северна Каролина.
Той припомни в предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“, че преди време е имало инициатива за флотилия на НАТО в Черноморския регион, която не бе реализирана. „Но пък паралелно с това имаме многонационална бригада в нашата северна съседка, където България е една от страните, които допринася с военни способности“, каза Бечев.
Той предположи, че основен акцент в разговорите на генералния секретар на НАТО в София тази седмица е бил как България модернизира и надгражда своите военни способности. „А тук вече знаем, че има много инерция, има много проблеми. Конкретен пример е този спор относно модернизацията на българските военно-въздушни сили“.
Журналистът Георги Марков разговаря с Димитър Бечев и по други аспекти от визитата на шефа на НАТО.
- Една от предварително обявените теми беше сигурността на Балканите. Неведнъж с Вас сме говорили по този въпрос, но нека пак да кажем, защо страните от Западните Балкани, които все още не са членки на Алианса са важни за него.
- Всъщност в този момент, когато имаме едно противопоставяне в Европа с приемането на нови страни, НАТО показва, че той все пак има привлекателност и има уточнение към сигурността на континента. По-интересен е моментът какво тези страни носят на пакта и защо те търсят членство. Главната полза за Македония, за самата нея, тъй като тези гаранции за сигурността, които идват по линия на членството в НАТО, са всъщност гаранции за оцеляването на Македония като държава и нейното проспериране.
Всъщност залогът не е сдържането на Русия, която географски е твърде далеч от тази част на Балканите, а по-скоро стабилността вътре в региона. По този начин членството в ЕС за Македония е нещо много важно за Северна Македония, но не трябва да пренебрегваме колко важно е и членството в НАТО за една такава страна, която е била поделена, в миналото беше и обект на конфликт, тя мина през такъв момент през 2001 година.
- Познавате добре района на Балканите и няма как да не ви попитам, освен Северна Македония, другите държави в региона, които имат желание да се присъединят към НАТО, дали ще имат в близко бъдеще тази възможност.
- Всъщност основният дебат след Северна Македония, какво ще се случи в Босна, много от вашите слушатели сигурно ще си спомнят, че Босна има такъв план за членство в НАТО, между другото и България допринесе за неговото приемане преди доста години, но той не е активиран.
Активирането на този план е много важна стъпка към членството, но самата Босна е поделена. Тук ролята на Република Сръбска и на сръбския член в колективното председателство Милорад Додик ще е много важна… Предполагам, че това ще е следващият фокус на Алианса на Балканите.
В Северна Македония винаги е имало консенсус относно членството в НАТО, а това не е случаят Босна, така че оставащите извън Алианса страни в региона като Босна, като Сърбия, разбира се, като по-особен случай, а също така и Косово, ще са много по трудни за адаптиране и за приемане. В случая със Сърбия предполагам, че ще върви към някакво задълбочено партньорство.
- В Косово как очаквате да се развият нещата. Там също има интересни моменти, свързани с тяхното желание за бъдещо членство в Алианса.
- Тяхното бъдещо членство минава през урегулиране на спора със Сърбия, приема някаква формула, но там пак е по-особен сценарият, тъй като все пак НАТО има войски на терен. Но за самото ръководство в Прищина е много важно в един момент някак си страната да направи тази ключова крачка от това да е обект на стабилизиране към това да стане субект, получавайки пълно признаване и регулирайки своя международен статус да търси вече членство в ЕС и в НАТО, но още е малко далече от този сценарий.
Между другото не трябва да пропускаме, че Косово технически е изпълнило много от критериите за някои от важните стъпки по отношение на ЕС, например визовата либерализация… Но по политически съображения не е получило тази стъпка от ЕС. Важно е да се намери някаква компромисна формула със Сърбия, който там ще отключи и тези евроинтеграционни процеси за Косово.
- Очевидно е, че съществуват заплахи за сигурността на Балканите. Може ли да откроим кои са по ярките, по-видимите?
- Мисля, че най-реалната заплаха за Балканите не е някакъв мащабен конфликт, който да ги върне, буквално в периода на войните в бивша Югославия, а по-скоро става дума за проблеми, свързани с отсъствието на върховенство на правото, ширещата се корупция, разпространението на транснационални заплахи като международната престъпност, които пък от друга страна имат връзки с международният тероризъм.
И ще ви дам един конкретен пример - атентатите в Париж. Оръжието, което беше използвано от терористите беше с произход от Западните Балкани. Това показва, че тези вътрешни проблеми, свързани с меката сигурност на Балканите, имат конкретно отражение и върху сигурността и на Западна Европа.Дирекцията за национален строителен контрол отново спря изпълнението на ремонта на столичната улица "Опълченска", смятано от днес. Заповедта за спиране обхваща участъка между булевардите "Тодор Александров" и "Сливница", включително отливния канал по "Сливница" до заустването му в река Владайска и съпътстващата инфраструктура. Определен..
Русия може да се съгласи да се използват замразените ѝ в Европа държавни активи на стойност 300 милиарда долара за възстановяване на Украйна , но ще настоява част от парите да бъдат изразходвани за една пета от територията на страната, която се контролира от силите на Москва, заявиха пред агенция Ройтерс трима неназовани източника...
Офисът на Европейската прокуратура в София разследва заподозряна за корупция директорка на гимназия, заловена и арестувана след получаване на подкуп. Тя е поискала 20 000 лева от изпълнител, нает по проект за реновиране на училището с обществени средства. Проектът е финансиран по процедурата "Училищна STEM среда", която се подкрепя с..
Предизвикалите пожари в Кипър ще заплащат разходите за гасенето на огъня и възстановяването на околната среда. Санкцията е част от новото законодателство за предотвратяване на огнени бедствия, което парламентът одобри. Над 90% от пожарите в страната са резултат от човешка дейност, обяви Противопожарната служба в представения отчет за 2024 г. С приетия..
Българският евродепутат от Европейската народна партия Андрей Ковачев е сред инициаторите на писма в подкрепа на над 150 политически затворници на анексирания от Русия полуостров Крим, съобщиха от българската делегация в ЕНП. Така членове на Европейския парламент, обединени в неформалната група "Приятели на европейска Украйна", отбелязаха третата..
Организаторите на бойкота срещу големите търговски хранителни вериги насрочиха трета протестна акция, която ще се проведе на 27 февруари. Заедно с нея ще бъде обявен и бойкот на банките заради високите банкови такси, обясни Мая Манолова: "Бойкот на банковите такси с искане за налагане от страна на парламента на таван на банковите такси. За..
Със сигурност би имало нужда от стратегия за ИИ в образованието, но още няма достатъчно опит и по метода "опит - грешка" ще се види, кое е добра практика и кое не, каза инж. Венцислав Начев, преподавател по програмиране, роботика и електротехника в Национална професионална гимназия по компютърни технологии и системи в Правец, в интервю пред..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..
Незрящи от съюзи на слепите от областите Монтана и Видин участваха в кулинарен конкурс. Той премина под мотото "И ние можем" . Така хората със зрителни..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..