"Идеята ни беше да направим едно сравнение какво е Япония,която познаваме и какво представлява тя сега. До каква степен можем да сравним с България и как изглежда културата през очите на младите хора. /.../ И се стигна до това, че ние направихме една много сгъстена, много интересна програма, която успя да се фокусира върху всички класически за поп културата теми", обясни Стела Живкова.
Спецификата на японската култура се крие в нейната особена изразност, смята тя.
"Заради начина, по който хората намекват по-скоро за нещата, вместо да ги обличат в изречения с точки с много "защото", "поради" и тъй нататък. Когато се говори японски език, едно изречение може да се състои само от една дума, която да опише цяло състояние на предметите около нас, на времето, на нашата вътрешна емоционална настройка и тъй нататък. Цялата тази картинност на изразяването и участието на събеседника в разговора и в доосмислянето, доизграждането на това, което аз се опитвам да кажа, е много специфично за японската култура."
Д-р Стела Живкова заминава за Япония през 2000 година като изследовател в Университета в Осака със стипендия на японското министерство на образованието. След 11 години престой в страната се завръща у нас. Лекциите, които представя пред студентите, са опит за сравнение между традиционната японска култура и съвременната култура.
"Първите ни две занятия имат за цел да представят в какво се състои особеността на традиционната японска култура, за която всички сме чували. Какво са онези храмове с каменните пътечки, с мъха на 400 години. Какво е чаената церемония с цялата тишина, съсредоточеност, с цялата енергия, която не ври и кипи, а се предава по един много деликатен начин между участниците в нея."
Цъфналите японските вишни са друг символ, с който хората от други култури свързват Страната на изгряващото слънце. Тези дървета изразяват преходността на живота, посочва преподавателят.
"Ценността на момента, в който живеем, защото този момент свършва и настъпва неговия край. Както сакурата или цъфналото черешово дърво е красиво само за дни, така едно цветче е красиво за момент и в следващия момент вече то лети към земята, за да намери смъртта си в почвата. Култа към сакура е нещо изключително типично за Япония, защото само през сакурата Япония може да се прочете с желанието й да си обясни до каква степен ние трябва да отдаваме внимание и важност на нещата, които са толкова преходни и как трябва да не пропускаме нито един момент от живота си, защото всеки момент отлита и изпускаме и шансове с него."
В Япония отбелязват със специални ритуали празник на децата навършили 3, 5 и 7 години. Същинското значение на този празник е безкрайната благодарност за това, че хората имат деца.
"Тъй като Япония е минала през много стотици години на глад и на премеждия, детската смъртност е била изключително висока. Самия факт, че детето оживява да навърши третия си, петия си, седмия си рожден ден кара родителите да се чувстват благодарни към висшите сили за това, че имат това дете. За това, че виждат как то се развива, как то пораства пред очите им. Тези ритуали в днешно време са изключително красиви. Децата се обличат на три годинки в красиви кимона момиченцата, момченцата се обличат на 5 годинки в хакама - широките панталони, които можете да видите примерно в бойните спортове от типа на кендо. На 7 години вече момиченцата се правят да изглеждат като истински малки дами - с красиво кимоно, с прическа", разказа главен асистент д-р Стела Живкова.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..
Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..
В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето. "Човекът, който..
Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..
"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...
"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..
Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Трудно е да си представим, че война, струвала живота на стотици хиляди и прогонила милиони от домовете им, може да ескалира още. Но броени седмици след..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..