Много са мотивите, които налагат промени в Закона за управление на етажната собственост, каза пред БНР Гергана Благиева – директор на Дирекция „Жилищна политика“ към МРРБ.
Регионалното министерство инициира обществен дебат за приемането на нови правила за управление на етажната собственост, които да доведат до по-качествена поддръжка на сградния фонд и до въвеждане на механизми на контрол и на домоуправителите. Предложения за изменение на Закона за управление на етажната собственост могат да бъдат правени до 15 април.
„Законът е сравнително нов – от 2009 г. Може би затова, че е нов закон и че липсват традиции в управлението на общите части в етажната собственост, практиката показва, че се съдържат доста небалансирани права и задължения в сегашната редакция на закона, въпреки многобройните промени, които са правени, а също така липсват механизми за контрол на неизрядните собственици, липсва контрол за качествената поддръжка на сградите. Всичко това води до критични взаимоотношения в сградите в режим на етажна собственост, особено ако сградата е с по-голям брой самостоятелни обекти“, обясни Благиева в интервю за предаването „Хоризонт до обед“.
Експертът подчерта, че изрядните собственици са мнозинство, но има случаи, в които малцинството „тероризира“ мнозинството, което води до липса на поддръжка на общите части, както и интервенции по сградите, които в някои случаи застрашава и сигурността на живущите. Тя посочи, че е отворена електронна поща, на която получават сигнали и предложения за промени в закона. По думите ѝ гражданите са много активни и вече има над 30 предложения.
Гергана Благиева смята, че в рамките на 4 до 6 месеца готовите текстове могат да бъдат предложени за гласуване.
Председателят на Сдружение на собственици в жилищна сграда Оник Пилибосян е категоричен, че домоуправителите задължително трябва да бъдат лицензирани. По думите му в момента голяма част от сградите нямат узаконени домсъвети. В момента, в който се създадат тези ръководства на сградите, те трябва да бъдат регистрирани в районните или селищните местни власти.
„Домоуправителите задължително трябва да минават на инструктаж, на курсове за квалификация в съответните местни институции. Там да видят какви казуси предстоят пред тях и как да се решават тези въпроси“, коментира Пилибосян.
Гергана Благиева също смята, че в етажната собственост трябва да се знае кои са собствениците, кои са обитателите. Задължително трябва да има регистрация в общината, смята тя. Според нея в момента не са разписани ясно задълженията на собствениците в етажната собственост, което е свързано с налагането на санкции, когато тези задължения не се изпълняват:
„Към момента санкциите, които се налагат на неизрядни собственици, са в много малки размери за разлика от санкциите, които се налагат на домоуправителите, които са на доброволен принцип“.
Благиева е категорична, че санкциите трябва да бъдат завишени, защото те действат като превенция.
Николай Маринков – главен секретар на Българската асансьорна асоциация, също подчерта, че няма никакъв контрол и наказания за хората, които допускат тяхната собственост да бъде опасна и занемарена.
„Каквито и закони, регламенти и наредби да пишем, каквото и да си говорим, докато българските институции не започнат да контролират, да санкционират под всякаква форма виновните за занемаряването на сградите и съоръженията, нищо няма да постигнем“.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Полицията разкри убийство, извършено в началото на седмицата в София. Мъж е бил убит в столичния квартал "Захарна фабрика". По случая има задържани. Подробности за разкритото престъпление ще бъдат дадени в следобедните часове на деня от ръководството на СДВР и представители на прокуратурата.
България ще настоява страната, виновна за смъртта на българина Марин Маринов, който беше убит в Газа, да поеме отговорност, да поднесе извинение и да обезщети семейството на българина, както и да предотврати подобни инциденти в бъдеще. Това посочва министърът на външните работи Георг Георгиев в отговор на въпрос на депутата от ПП-ДБ Ивайло Мирчев...
Договорът с турската компания "Боташ" не е изгоден за България и страната плаща за количества, които практически не може да ползва. Това стана ясно от думите на министъра на енергетиката Жечо Станков по време на изслушване по темата в Народното събрание. Заради отсъствието на двама от поканените да присъстват и да отговорят на въпроси - бившият..
Венцислав Георгиев, директор на Природо-математическата гимназия в Ловеч, обясни в предаването "Хоризонт до обед", че подкрепя това решение на просветното ведомство. "Би ни дало много по-добра автономия". В математическите гимназии ще бъдат разкрити нови паралелки след седми клас, посочи още той. "Те могат да направят собствен..
15-годишен ученик е паднал от четвъртия етаж на гимназия в София. За случая има подаден сигнал в СДВР. От полицията не уточняват причините за инцидента. Детето е откарано в болница. Според bTV д етето е с два счупени крака, има и контузия в областта на лицето. Транспортирано е към "Пирогов", в противошокола зала. Според ръководството..
Спадът на фондовите пазари продължава, след като влязоха в сила митата за внос в Съединените щати. Петролът достигна най-ниската си стойност от четири години насам, а инвеститорите се отдръпнаха от американските облигации, които доскоро бяха смятани за добро инвеститорско убежище. Доларът също изгуби стойност, след като тенденцията,..
Здравното министерство предлага да отпадне контактната бележка и за децата, посещавали детска ясла. Към момента такава бележка, издадена от личния лекар на детето, се изисква при отсъствие за повече от 10 дни, както и за първоначалния прием в яслата. Бележка, че детето е клинично здраво и не е контактувало със заразно болни няма да се изисква в..
Помощник-фармацевтите настояват за спешни законодателни промени. Това съобщи пред БНР Лиляна Петрова, председател на УС на Българската асоциация..
Какво означава това, че Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и..
Министерството на образованието и науката ще предложи изучаването на религия в задължителния учебен план, като се акцентира върху изучаването на..