Проект за нови правила за измерване потребените количества електрическа енергия бе обсъден днес в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).
Идеята е потребителите, които крадат ток, да бъдат по-строго наказвани. Затова отдавна настояват електроразпределителните дружества, тъй като губят по няколко милиона лева годишно заради неправомерно присъединяване или повреда на електромерите.
След влизането в сила на новите правила, ако се установи, че потребител незаконно се е включил в мрежата на електроразпределителното дружество, то ще може да начисли на абоната в сметката му за ток потребление за 6 месеца назад, при това в много по-големи количества.
Цената на тези завишени количества ще се образува по определената от регулатора тарифа за технологични разходи, към която ще се прибавят таксата за пренос и таксата “задължения към обществото“.
По същия начин ще се изчисляват сметките на битовите потребители, който пък са хванати, че манипулират електромера. При тях обаче количествата енергия, които ще трябва да платят, ще са за 3 месеца назад.
За по-голяма точност електроразпределителните дружества ще трябва на всеки 3 месеца да проверяват електромерите, които са тяхна собственост.
Това обаче се видя тежка задача на енергийните компании. По време на обсъждането представителите на две от електроразпределителни дружества – Анжела Тонева и Гочо Чемширов посочиха, че това ще увеличи разходите им.
“По нашите предварителни изчисления считаме, че ще ни бъдат необходими над 1300 екипа по двама човека, което означава 2600 души. Тази проверка не може да бъде извършвана от отчетниците, така както е записано, тя трябва да бъде извършена от технически лица, т.е. от монтьори. Считаме, че въвеждането на тези допълнителни разходи е излишно и не е необходимо. .“, поясни Тонева.
“Тъй като всички сме наясно, че нашите разходи, които правим, това се прехвърля директно в цените на клиентите. Имаме 1 млн. и 700 електромера, което означава да бъдат осигурени нови 3 хил. и 300 човека“, посочи Чемширов.
Целия репортаж може да чуете в звуковия файл.
Сигнал за намерена корозирала граната в двора на Регионалната здравна инспекция е подаден тази сутрин в ямболската полиция. Устройството е без взривател, но част от района бе отцепен. Гранатата, тип лимонка е открита при почистването на листа от двора на здравната инспекция, обясни директорът д-р Радостина Калчева. "Около 9 часа тази..
Нека да кажем истината. Следващите 10 години няма да има нови страни членки на ЕС. Това каза бившият зам.-министър на външните работи Милен Керемедчиев в интервю пред БНР. "В момента, в който слагаме някакви граници за покриване на критерии да станат членове, тогава държавите виждат светлина. В момента за Западните Балкани, Молдова,..
Само Колегиумът на комисарите може да вдигне имунитета на бившия еврокомисар по правосъдието Дидие Рейндерс - така отговори на журналистически въпрос говорителят на Европейската комисия Балаж Уйвари. Въпросът бе зададен във връзка с публикации в белгийски медии, че Рейндерс е разследван заради съмнения за пране на пари чрез купуване на лотарийни..
Украйна се нуждае от още ПВО системи, особено за защита на енергийната мрежа - това каза генералният секретар на НАТО Марк Рюте след заседанието на министрите на външните работи на Алианса в Брюксел. Днес те обсъдиха кибератаките от страна на Русия и Китай по обекти от критичната инфраструктура на ЕС. Като предупреди, че тази зима може да се..
Много хора, които са живели в прехода, не искат да четат за него, защото са недоволни от съвременното състояние на страна и са отвратени от това, което става. Това каза пред БНР проф. Искра Баева, която представи книгата си "Личностите, които определиха нашата съдба" преди дискусия по нея на 10-и декември в Софийския университет "Св...
Гърците ограничиха покупката на кафе поради рязко покачване на цената. Недоволни са както клиентите, така и собствениците на заведения. Цените в търговската мрежа се покачват с 15% до 30% поради високата цена на международните пазари, съобщават търговците. С покачването на цената спада оборотът за този артикул, отчитат от магазините...
Социалните мрежи, особено ТикТок, са като голяма лупа, която усилва емоции, настроения и най-вече страхове . Който може да се възползва от този инструмент, той печели. Това каза пред БНР комуникационният експерт Любомир Аламанов. Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на ТикТок с 3 млн. последователи По думите му процесът на..
Не може да имаме никакви съмнения в лабораторията, в която са отнесени пробите на стадата от Велинград. Това заяви пред БНР п роф. Христо Даскалов,..
Определени производства се ориентират към по-евтини дестинации заради новите нива на заплащане у нас - вече не сме заден двор на Европа с ниски..
Ръководството на БСП защитава интересите на Пеевски, Борисов и паралелната държава . Това каза пред БНР бившият депутат от БСП и бивш министър на..