Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Нощен хоризонт" гостува на Института по метеорология и хидрология

Денонощие преди бедствена ситуация синоптиците могат да предупредят гражданите

Синоптици от Националния институт по метеорология и хидрология към БАН
Снимка: Андрей Манукян

На 23 март метеоролозите отпразнуваха своя професионален празник в предаването "Нощен Хоризонт". Специалното издание от сградата на НИМХ бе посветено на работата на синоптиците.

"Времето първо е наблюдения и след това след наблюденията следват онези прогнози, на които ние днес сме свидетели. Първите наблюдения са били преди повече от 130 години в България. Ако говорим за тях, те наистина са били съвсем епизодични", разказа синоптикът Анастасия Стойчева.

Дългогодишният синоптик Любка Кумчева обясни, че в началото на нейната професионална кариера данните върху картите са се нанасяли на ръка.

"Продължаваше с часове нанасянето на тези данни, което много бавеше процеса - тези данни да се огледат, да се намерят различия, фронтове, центрове на високо, на ниско налягане, но така започнахме и години наред така се работеше."

"Метеорологичният техник, който нанасяше данните върху картата, работеше близо 3 часа и половина, за да ги нанесе, допълни синоптикът Огнян Гаврилов.

"Защото в една единствена станция има поне 30-40 знака, които не са шифри, не са шифрирани, не са кодирани, но са разбираеми за синоптиците. Не може на толкова малко пространство да се нанесат с думи нещата, трябва да бъдат по някакви символи."

"Времето може да бъде всякакво - студено, ледено, облачно, ветровито, дъждовно, слънчево и така нататък. Комбинацията от тези процеси, метеорологични, правят метеорологичното време и ако тази комбинация нас ни устройва, т. е. тя ни съпътства в работата, ние казваме, че е хубаво времето, ако ни пречи казваме, че е лошо. Всъщност това не е така", отбеляза Огнян Гаврилов.

Синоптикът Красимир Стоев сподели детайли от процеса на събиране на данни. "Тази вечер моето нощно дежурство започна именно с анализа на синоптичната обстановка. След получаване на целия поток от информация от Европа, най-напред във височина се прекарват атмосферните фронтове на 850 хектопаскала, това е на километър и половина, достатъчно далеч от земната повърхност, т. е. да нямаме влияние. На един километър и половина първо имаме такива карти, които се разработват и информацията за тях се набира благодарение на радиосонди, балон с радиосонда, който се пуска в атмосферата и се прави вертикален профил, т.е. ние знаем на различни слоеве във височина каква е температурата, какъв е вятърът."

Световната метеорологична организация е учредена на 23 март 1950 година. 11 години по-късно, през 1961 г. 23 март е обявен от организацията за световен професионален празник на метеорологията.

Тази година празникът преминава под тематичен надслов "Слънцето, земята и времето". По думите на Огнян Гаврилов, се търси "нещо, което за момента е важно, което трябва да се има предвид, не само от нашата наука, не само от метеорологията - от хората, които работят в тази област, а от всички."

24 часа преди бедствена ситуация може да се отправи ранно предупреждение към гражданите, уточниха още метеоролозите. Краткосрочните прогнози за времето са в рамките на 24 часа и те са по-точни, подчерта Красимир Стоев:

"Численият модел на Европейския център за средносрочни прогнози ни дава възможността два пъти в денонощието да получаваме средносрочна прогноза за бъдещото състояние на циклоните и антициклоните. Колкото по-далеч се отива във времето, т.е. повече от три, пет дни, особено за релефа на България прогнозата е по-несигурна."

Повече от "кухнята" на метеоролозите слушайте в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЕК ще отпусне 10 млрд. евро за справяне с щетите от наводненията в Европа

Европейската комисия ще отпусне 10 милиарда евро за справяне с щетите от наводненията в Централна и Източна Европа, предава Франс прес.  Това обяви председателката на Комисията Урсула фон дер Лайен в полския град Вроцлав, където се срещна с правителствените ръководители на Полша, Чехия, Австрия и Словакия. "На първо време можем да мобилизираме 10..

публикувано на 19.09.24 в 21:01

Комисията по културата и медиите не прие законопроекта за чуждестранните агенти

Парламентарната комисия по културата и медиите обсъди на първо четене законопроекта за регистрация на чуждестранните агенти на "Възраждане" и не го прие. Само двама депутати гласуваха "за", шестима - "против" и двама - "въздържал се". Вносителят на законопроекта - лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов, заяви: "Целта на този закон е да защитава..

публикувано на 19.09.24 в 20:26

ЦИК опроверга твърдението, че хартията за машинно гласуване не съответства на изискванията

Централната избирателна комисия опроверга твърдението на изпълнителния директор на "Сиела Норма" Веселин Тодоров, че хартията, която ще бъде използвана за машинно гласуване на изборите на 27 октомври, "не съответства на изискванията".  От ЦИК заявяват, че в началото на миналата година са предоставили на печатницата на БНБ изискванията за хартията,..

публикувано на 19.09.24 в 19:59
Джевдет Чакъров

Чакъров: Начело с почетния председател стартирахме консултациите за листите на кандидат-депутатите

Ръководството на ДПС, начело с почетния председател Ахмед Доган, започна консултации за листите с кандидати от коалицията "Алианс за права и свободи", заяви на брифинг тази вечер един от п редседателите на Движението Джевдет Чакъров. От думите му стана ясно, че почетният председател ще даде изявление пред медиите, след като приключи процесът по..

публикувано на 19.09.24 в 19:57

Изграждането на нова концертна зала в София е обсъдено на среща в президентството

Координацията на институциите по проекта за строежа на нова концертна зала в София е била обсъдена на среща в президентството. В нея са участвали кметът на София Васил Терзиев и министърът на младежта и спорта Георги Глушков.  На работната среща на "Дондуков" 2 са били обсъдени възможните терени, на които да се изгради музикалното съоръжение, така..

публикувано на 19.09.24 в 19:40

Регионалната комисия на НС прие законови промени, насочени срещу изборния туризъм

Парламентарната комисия по регионалната политика и местното самоуправление прие на второ четене промени в Закона за гражданската регистрация, които целят да преустановят фиктивните адресни регистрации, добили популярност като "изборен туризъм".  Мнозинството в комисията се обедини около предложението гражданите със заличен единствен постоянен адрес..

публикувано на 19.09.24 в 19:26

Удължават с още месец забраната за износ на инсулинови лекарства

Забраната за износ на инсулинови лекарства и някои видове антибиотици се удължава с още един месец от утре.  Заповедта е издадена от служебния министър на здравеопазването Галя Кондева. Ограничението за износ на инсулинови лекарства и някои антибиотици действа от повече от 9 месеца и беше въведено заради затруднения на хората да намерят необходимите им..

публикувано на 19.09.24 в 19:22