Ирина е сред най-добрите приятели на застрашената от изчезване червеногуша гъска, зимуваща в крайморска Добруджа и мигрираща от Сибир до Египет, както и на царския орел и египетския лешояд.
Тя съчетава добрия си теренен опит с детайлно познаване на законодателството. „То е вътрешна нагласа и усещане за това да направиш правилните неща. Когато вярваш че е правилно, тогава не е толкова трудно“, споделя Матеева в предаването "Хоризонт до обед" в рамките на кампанията "ЕС - По-защитени заедно".
Борим се за това да се спазва законът, не само буквата, но и духът, подчертава Ирина. През годините се е борила и с не един и два ветрогенератора по Виа Понтика – ключов миграционен път на птиците, прекосяващ страната ни.
Системата за ранно предупреждение е разработена за минимизиране на риска от сблъсък на птиците с ветрогенератори. За определени видове, които не избягват ветрогенераторите, има ефект, пояснява Ирина Матеева. Има обаче и доста международни научни проучвания, които доказват, че системите за ранно предупреждение могат да бъдат ефективни главно на места, където няма концентрация на много птици и където могат да се следят един, два или три вида, какъвто не е случаят с Калиакра, уточнява експертът.
По-големият проблем според Ирина Матеева е свързан с това, че системата не намалява прогонващия ефект, който ветрогенераторите имат върху гъските или пък бариерния ефект.
„Тоест, дори местата им за хранене да са там, заради ветрогенераторите те не кацат, губят местообитанието си. Когато не се хранят достатъчно, не могат да дадат поколение, когато се върнат в Сибир.“
Когато има подобна бариера по миграционния път, птиците са принудени да летят по-високо и изразходват повече енергия и това също пречи на оцеляването им, допълва Ирина.
Съвместно с ловни дружинки и горски стопанства в крайморска Добруджа са сформирани патрули за регулиране на ловната дейност, защото според нея „съзнанието на ловците и тяхната загриженост е не по-малко важна“.
Цялото интервю и документален портрет на Ирина Матеева чуйте в звуковия файл.Концлагерът „Белене” е създаден на 27 април 1949 г. с поверително постановление на Министерския съвет, ръководен от министър-председателя Георги Димитров. С него комунистическото правителство взима решение да бъде създадено трудово-възпитателно общежитие (ТВО). С тази задача е натоварено МВР, на което са предадени островите на река Дунав – Персин,..
В звуковия файл можете да чуете изречението, което стана победител в месечната класация, а също и новите предложения от изминалата седмица. Водещ - Даниела Якова.
На 25 април се навършват 63 години от рождението на Петя Дубарова. Наричат я "слънчевото дете на българската поезия", останала завинаги в нея седемнадесетгодишна. Петя учи в английската езикова гимназия в Бургас „Гео Милев“, което е нейна мечта. Поетесата много пъти е споделяла, че обожава английския език. Многократно е изнасяла литературни четения на..
Група деца от Смолян снимат филм. Те са на различна възраст, но ги обединява идеята сами да създадат игрален филм. Сюжетът е криминален , а освен актьори, децата са и сценаристи, оператори и монтажисти. Учениците имат амбиция да заснемат пет сезона с по 12 епизода . Досега има готови 4 серии. Репортаж на Радостина Чернокова в..
Пети ден продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. И днес столицата осъмна без трамваи, тролеи и автобуси. Метрото продължава да..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по..
Хубавото би било за въвеждането на предмета "Добродетели и религия, че ще има един стандарт – една учебна програма и учениците във всички училища..