„Очевидно от „Булгаргаз“ си дават сметка, че трябва да променят начина си на поведение, що се касае за доставките на природен газ у нас, тъй като без съмнение пазарът отива в една друга плоскост, където, ако „Булгаргаз“ не се държи адекватно, рано или късно просто ще бъде изместен като основен доставчик на природен газ у нас“.
Самият факт, че е дадена възможност за доставка от друг източник „говори красноречиво, че нещо се случва в посока различна от това единствен доставчик да бъде „Газпромекспорт“, смята експертът, според когото се спекулира, че част от този газ ще е втеченен:
„Това по-скоро звучи смешно, отколкото да му обръщаме внимание. Няма никакво значение какъв тип газ ще бъде доставен“.
По-голямо внимание трябва да бъде поставено върху факта, че „Булгаргаз“ поиска пределна цена на газа, каза Начев за предаването "Нещо повече" по "Хоризонт"
„Поставянето на прага дава възможност на участниците да бъдат максимално близо до този праг, което е пропуснат шанс да се постигне максимално ниска цена относно тези доставки. Да, не са кой знае какви големи обеми, но въпреки всичко това е стъпка в положителна посока“
Относно търга на „Булгартрансгаз“ за избор на изпълнители на българския участък на газопровода „Турски поток“ Начев каза
"Интересното тук е, че изпълнението е разделено на две части – като изпълнение за 250 и за 615 дни. Това най-вероятно е защото така или иначе до края на 2019 година трябва да има някакво трасе, по което да бъде подаван природен газ към Сърбия. Тъй като всички си дават сметка, че това няма как да стане за такъв кратък период, най-вероятно ще бъде прибегнато към това да бъде използвана сегашната вътрешна газопреносна система и да бъде направено допълнително трасе. Що се касае до целия проект, той вече отива в едно друго време - от порядъка на 615 дни, където трябва да бъде завършен изцяло - от Провадия до Зайчар".
Все още обаче има много въпросителни около проекта за газопровод, няма и окончателно одобрение от страна на Европейската комисия.
Начев коментира и увеличения капацитет на газовата връзка с Гърция. Според него новината „изглежда атрактивно“, но само на повърхността, защото доставки няма как да се случат без съгласието на „Газпромекспорт“.
Главният редактор на „Експертен клуб за икономика и политика“ (ЕКИП) Георги Вулджев също оцени сделката между „Булгаргаз“ и гръцката ДЕПА като "добра първа стъпка":
От „Булгаргаз“ започват да са по-гъвкави в своята политика. Конкретният газ, който ще вземем от Гърция, не е сигурно дали в крайна сметка няма пак да е пак от Русия, самата Гърция основно се снабдява Русия“.
Алтернативите за доставка „не са много“, а количествата, които ще купим Гърция „ще ни стигнат за около 3 месеца“, допълни той:
„В Южна Европа в момента трябва да се свърши повече работа по отношение на газопроводи, на Южния коридор през Турция, който да носи природен газ от Азербайджан като алтернативен на руския. На европейско ниво трябва да се работи и България да е по-активна. Ние, като цяло, сме много пасивни в това отношение - на европейско ниво много рядко говорим за важността на подобни проекти. Всъщност, за България такива проекти са много важни, защото ние сме държавата, която е най-зависима от един единствен източник. За нас има най-голяма полза да се създават повече газопроводи, които правят пренасят газ от различни източници и така да се създаде конкуренция на регионалния пазар“.
Изпълнението на текущия договор с „Газпромекспорт“ в момента „върви нормално“, коментира Вулджев:
„Надявам се, след като „Булгаргаз“ вече предприема първи стъпки към сключването на сделки с алтернативни доставчици, а занапред надявам се и източници, да се започне и съответно да се предоговорят условията по дългосрочните договори, които сключваме с руските доставчици и производители“.
Експертът оцени като "важно" решението на ЕК да отпусне 33 милиона евро за газовата връзка с Гърция между Комотини и Стара Загора и допълни:
„Колкото повече различни източници и колкото повече различни и доставчици като националност, толкова по-добре за нас. Да има от Гърция, да има от Турция - колкото повече, толкова по-добре в нашия конкретен случай!“.
Петима българи са в болница след катастрофа в Солун. Колата им се е ударила в електрически стълб заради движение с несъобразена скорост, съобщиха от полицията. Взети са кръвни проби от пострадалите, които са били под въздействието на алкохол. Единият от българите е в тежко състояние и е настанен в интензивното отделение на болницата..
Разказ за Пражкото въстание разказваме в "Закуска на тревата". За Деня на Европа Васко Михайлов, любим глас на "Хоризонт" и дългогодишен кореспондент на БНР в Москва разказва къде би засадил мак - цветето, което още от Първата световна война се превръща в символ на загиналите във военни конфликти. Ден на Европа - защо оръжията не замлъкват?..
Европейският парламент, Съветът на ЕС и Европейската комисия в Брюксел ще отворят вратите си за граждани по повод Деня на Европа. Хората ще имат възможност да се запознаят с историята на Общността, нейните политики, да се срещнат и разговарят със свои представители.
Петима души са убити в индийския регион Джаму след пакистанската атака. По-рано Пакистан заяви, че е започнал военна операция в отговор на индийска ракетна атака срещу военновъздушни бази. Пакистанските военни заявиха, че офанзивата е насочена срещу всички авиобази, от които Индия е изстреляла своите ракети, както и срещу складове за..
Ранното поставяне на диагноза е решаващо за контрола върху заболяването лупус, което засяга около 4000 българи. Това обясни в интервю за БНР ревматологът д-р Владимира Бояджиева, по повод днешния Световен ден на лупуса. Заболяването е автоимунно и е най-разпространено сред жените между 20 и 40-годишна възраст. Ако не бъде диагностицирано..
Пакистански официални източници заявиха, че е в ход военна операция срещу Индия. Двете съседни страни водят най-тежките боеве от три десетилетия насам, предаде Ройтерс и показа видео как се изстрелват ракети. Съобщенията от Исламабад са, че атаките са в отговор на индийски удари. Според пакистанската армия цели на нападението са били..
Американското посолство в Киев предупреди за възможна "значителна" въздушна атака в следващите дни. Държавните ръководители на Франция, Германия, Великобритания и Полша за първи път ще посетят Украйна заедно, за да покажат "непоколебимата" си подкрепа за Украйна. Днес е последният трети ден от "примирието", обявено едностранно от руския..
Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на..
Гост на "Нощен Хоризонт" е Николай Милчев – поет и писател и чест гост на БНР. Той дълги години бе учител по Български език и литература в..
Министерството на образованието ще предложи за обсъждане промяна в образователната структура, която предвижда връщането на 8 клас към основното..