„Правим периодични отворени покани за културни събития, насочени конкретно за пловдивския квартал „Капана“. Всяка година се стараем да отваряме по една такава покана и да стимулираме организации и артисти да се изявяват там и да пълнят с повече културно съдържание района“. Това каза пред БНР артистичният директор на Фондация „Пловдив 2019“ Светлана Куюмджиева. По думите й този квартал винаги ще бъде зареден със своя артистизъм.
„Стараем се да има повече културни събития в района. Хората да са стимулирани да правят култура там. Повечето събития са с отворен вход“, добави Куюмджиева в предаването „Хоризонт до обед“.
Тя обяви, че сега правят такава отворена покана към младежки организации, които да участват в събитията. Поканата е със срок до 3 май и е с общ бюджет от 50 хил. лв.
„Самите ние се променяме в този квартал. Надяваме се да продължим да сме тук“, казва художничката Диана Папазова за своята галерия, в която често творят и деца.
Със сигурност ще продължим да сме в „Капана“, защото в последните 3 години клиентите ни гласуваха своето доверие и направиха така, че да сме разпознаваеми не само в Пловдив и в България, но и по света, казва собственикът на най-посещавания ресторант в квартала Райчо Марков.
„Това, че пространствата за изкуство намаляват за сметка на заведенията, е забележим процес в последните 2 години“, каза пък Петър Жечев, който учи в Англия. „Хората възприемат квартала като място, където могат да се забавляват, а не като център, концентриран с изкуство. Убеден съм, че двете неща могат да съжителстват“, добави той.
Светлана Куюмджиева коментира и искането за оставката й: „Не искам да свалям този проект на това ниво и на тази арена на евтини политически и партийни страсти. Отчетите, които са поискани, са публикувани на нашия уеб сайт и те отдавна са гласувани от Общински съвет. Те са публична информация и са известни“.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Особено ценен и мащабен звукозаписен проект е новият троен албум на пианиста Веско Стамболов, събрал цялото клавирно творчество на композитора Любомир Пипков под заглавието „Ludus Rithmicus“. Той излезе на международния музикален пазар преди броени дни - на 25 април. Издателството е швейцарско, но звукозаписната продукция е реализирана изцяло в..
Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света". Това е почти приключенски разказ за..
На 30 април Габровският камерен оркестър ще изнесе последния си концерт за сезона. Програма е особено интересна - тя включва Струнния квартет от Джузепе Верди във версия за оркестър, пиесите „Хризантеми“ и "Менует" от Джакомо Пучини и Концерт за пиано и оркестър №3 от Филип Глас - премиера за България. Солист е изявената габровска пианистка Ценка..
Филхармония "Пионер", водена от диригента Любомир Денев-младши, ще изнесе концерт в Първо студио на БНР на 30 април, сряда, от 19.00 ч. Дни преди да отпътуват за турнето си в Братислава и Виена, младите филхармоници ще представят интересна програма: "Картини от България" от Константин Илиевски (главния диригент на Радиооркестъра), "Импровизация"..
Една от успешните норвежки писателки – Мая Люнде, се среща с българските читатели с книгата си "Краят на океана". Люнде е автор на "История на пчелите", която е световен бестселър. "История на пчелите" - предупреждение за опасностите, които идват, когато пренебрегваме природата " В книгата за водата тя качва залога . Говорим за..
Шест издания стигат до финала на конкурса "Роман на годината", организиран от Националния дарителски фонд "13 века България". Връчването на наградата ще бъде на 19 май в Софийската градска художествена галерия. Номинираните 6 романа са "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, "Тезеят в своя лабиринт...
Димитър Еленов е един съвременен будител . Това заяви пред БНР Розита Еленова, която е спътница на големия актьор и режисьор повече от четвърт век. Тя е и автор на документален филм за Еленов - "Свободен, по-свободен, Димитър". За него получава номинация за режисьорски дебют от Националния фестивал на българското кино. Да срещнеш Еленов – с..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти..
" Под въздействието на силно вълнение групата от хора може да бъде неконтролируема . Трябва да си даваме сметка, че в подобен момент може да има..
Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия – рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че честотата на носителство у..