Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Драстични мерки тип „Дивия запад“ превръщат Грузия в страна с почти нулева корупция

Снимка: Архив

Драстични мерки превръщат Грузия от страна, проядена от подкупи, в кандидат за член на Европейския съюз с минимален процент корупция. Всичко започва след цветната революция, начело на която е Михаил Саакашвили. По-късно той става президент на бившата съветска република.

„Реформата на Саакашвили продължава две години и е доста успешна. Такива драстични и успешни реформи е имало само в Дивия запад при управлението на някои шерифи“, разказа в предаването „Нещо повече“ журналистът от вестник „Труд“ Емил Спахийски, който няколко години е живял в Грузия.

„Когато отидох в Грузия, полицията беше най-много на глава на населението, не беше получавала заплата от година - година и половина, но не можеше да се намери и свободно място за полицай. При средна заплата 40 долара за полицай в това време подкупът, за да станеш полицай, започваше от 500 и стигаше до 2500 долара. Когато станеш полицай, получаваш територия, която управляваш. Престъпността беше толкова огромна, че хората се страхуваха да излизат нощем“.

Спахийски цитира проучване от онова време, според което 95% от момчетата искали да станат мутри, а 85% от момичетата искали да се омъжат за мутри.

В този период бюджетът на държавата е 6 млрд. долара, а след реформите – 18 млрд. долара.

Драстичните реформи започнаха със Саакашвили, човек с изключително добро образование.

„Той създаде огромен екип от образовани хора, западни възпитаници. Създадоха план, одобрен от САЩ и от ЕС. В полицейската школа създават ново звено само от млади полицаи, които се обучават от каймака на полицията, некорумпираната част. Вдигат се заплатите. Саакашвили уволнява само за един ден всички 25 000 катаджии, а за една седмица уволнява цялата полиция. Настъпва шок в Грузия. Престъпността започва драстично да пада. После обаче по документи се увеличава, защото хората започват да докладват на полицията. Започва да има доверие в полицията, която става напълно променена“.

Втората стъпка на реформата е драстичната промяна в законите:

„Хващане с подкуп до 50 долара - затвор между две и четири години без право на договор с прокуратурата, например“.

Третият ход е удар срещу организираната престъпност.

„Връща се контролът върху границите, върху митниците, където е потокът на парите. За една година бюджетът на страната скача три пъти, като парите се реинвестират в държавата. Грузия днес има действащо електронно правителство. Почти няма престъпление, което днес да не е разкрито. Патрулиращият полицай има камера на куртката и така няма шанс да бъде подкупен“.

По думите на Спахийски, реформата на Саакашвили си има и своята тежка цена:

„В един момент толкова се престарават в репресиите, че близо 10 процента от хората влизат в затвора. Той прекалява и с репресиите и към бизнеса. Хората започват да се страхуват от абсолютно от всичко“.

По повод ситуацията с корупцията у нас Емил Спахийски каза, че не е оптимист:

„От 25 години съм журналист. Виждаме как идват хора по един и същи модел - с добри намерения и идеи, и, да, в началото нещо добро се случва, но дотук. След това постепенно виждаме, че всички преяждат с власт. В един момент тези, които са на власт, се самосвалят, за да дойдат следващите, които казват „ние сме новите месии“. Ще разберем, че нещо се е променило, когато престъпността на ниско ниво изчезне. Ако корупцията в КАТ изчезне, това означава, че горе не са корумпирани. Не виждам тази политическа воля или този политически субект, който да обедини хората у нас. Без да има промяна в апаратите за сигурност, в съдебната система, без да има много прости закони, които да се спазват, нищо няма да се промени“.

За Спахийски небостъргачът „Златен век“ трябва да бъде разглеждан като символ на злото, като кулата в Мордор от „Властелина на пръстените“ с всевиждащото око над нея:

„Издигнаха си паметник на беззаконието“.

Интервюто с Емил Спахийски можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Близки на загинали при катастрофа се събраха пред Плевенския съд с искане на максимална присъда за причинилия я

В Плевен с гражданско п рисъствие пред Съдебната палата започна делото срещу неправоспособен и пиян шофьор на лек автомобил , който причини катастрофа миналото лято на пътя Плевен -Ловеч. Той е обвинен за умишлено причиняване на смъртта на трима души. Преди заседанието приятели на загиналите моторист и неговата спътница се събраха пред..

публикувано на 03.10.24 в 16:30

Окончателно: С 15 млн. лева заем ще бъде подпомогнат столичиня градски транспорт

С 15 милиона лева заем ще бъдат подпомогнати общинските дружества за авто- и електротранспорт в София. Около тази сума се обединиха общинските съветници, които с 52 гласа "за" подкрепиха предложението на кмета Васил Терзиев: "Това, което направихме, е, че със съгласие между всички групи е да увеличим средствата от 6 на 15 милиона, за да може да работим..

публикувано на 03.10.24 в 16:13
Ливанци са се изнесли на палатка край морето след началото на израелската военна кампания.

Девет жертви на израелски удар в центъра на Бейрут

Девет души са убити при израелското нападение в центъра на Бейрут, съобщи ливанското министерство на здравеопазването. Няколко правителствени сгради се намират в близост до мястото на атаката, включително централата на правителството и парламентът. Цените на петрола скочиха и основните фондови пазари се понижиха тази сутрин, тъй като инвеститорите..

публикувано на 03.10.24 в 16:02

Пациентски организации предупреждават за възможно забавяне на ТЕЛК решения

Лекарите от ТЕЛК вече не могат да пренасочват документи на пациенти, когато в дадена комисия липсва нужният специалист, който да освидетелства човек според заболяванията му. За премахването на тази възможност сигнализираха от пациентските организации "Заедно с теб“.  И предупредиха, че това ще забави получаването на ТЕЛК за някои пациенти. Досега при..

публикувано на 03.10.24 в 16:00
Президентът Румен Радев

Радев: Убеден съм, че българската нация ще продължи да черпи вдъхновение от делото на цар Самуил

Историците проф. Георги Николов и проф. Петер Шрайнер бяха удостоени с Почетния знак на президента.  Двамата учени получиха отличията за цялостен принос в изследването на средновековната българска история и конкретно на времето на управление на цар Самуил.  Радев удостоява проф. Георги Николов и проф. Петер Шрайнер с почетния знак на президента..

публикувано на 03.10.24 в 15:59
Джейхан Ибрямов

СГП внася мотивирани искания до Рая Назарян и ЦИК по казуса с имунитета на задържания депутат

Очаква се до края на работния ден прокуратурата да поиска от председателя на Народното събрание и от ЦИК да разрешат да започне наказателно производство срещу независимия депутат и кандидат за народен представител от коалиция "Алианс за права и свободи" Джейхан Ибрямов. Кандидат за депутат от АПС е в ареста. Купувал ли е гласове? Той беше..

публикувано на 03.10.24 в 15:46
Летище

Първата група евакуирани кипърци от Ливан пристигна в Ларнака

Първата група кипърски граждани, евакуирани от Ливан, кацна днес в ранния следобед на летището в Ларнака с транспортен самолет на гръцките военно-въздушни сили. В рамките на плана за масова евакуация на чуждестранни граждани от района на военните действия. Кипър има възможност на този етап да приеме около 7000 души, според външното министерство...

публикувано на 03.10.24 в 15:41