Във времето, когато България все още е част от Османската империя, Митхад паша, управителят на най-голямата област - Дунавския вилает, поставя основите на модерното здравеопазване. През 1865 г. е направена болница първо за най-бедните, а само година след това се създават специализирани клиники. И тъй като няма болница без лекари, управата на Русе прави всичко възможно, за да привлече млади и образовани медици.
Вратите на медицинската наука хилядолетия наред били затворени за жените. В Русе - този град, символ на модерността обаче някои дами успявали да се докоснат до изкуството на лечението. Исторически доказано е, че още като млада майка Баба Тонка Обретенова, преди 160 години е поставяла ваксини както на собствените си деца, така и на всички желаещи семейства след внесена такса благотворително в общината. Тя продължила с медицинските грижи, като по време на Кримската война част от къщата и двора са превърнати в полева болница. Жени с медицинско образовавие обаче нямало. Едва след Освобождението български момичета заминават предимно за Франция и Русия, за да се обучат и да се върнат тук като лекарки.
Изследване на Ренета Рошкева от Регионалния исторически музей в Русе разказва именно за първите жени в медицината - фармацевтки, лекарки и зъболекарки.
През годините след Освобождението до Втората световна война в Русе работят 8 жени лекарки, има 8 фармацевтки и пак 8 зъболекарки. Съвпадението е случайно, но историята обича подобни шеги.
Началото на женскотото присъствие в лекарската професия поставя д-р Леокарди Регутенко.
Така се случва, че през 1902 г. мястото на д-р Регутенко заема изключителната д-р Венета Камбурова. Завършила медицина в Монпелие, тя е назначена в русенската болница и когато избухнала първата от тежката поредица войни - Балканската през 1012, д-р Камбурова останала не само единствената жена лекар, но и единственият лекар в Русе. Мобилизацията я оставила без подкрепа и тя, заедно с фелдшера Йордан Куманов, държали в ръцете си болките на целия град и околията. Преминали и две световни войни, д-р Камбурова получила орден от държавата, а когато преминавала с файтона си по улиците на Русе, хората ставали на крака и й отдавали почит. Какво повече!
Сред лекарките, чиито имена са останали в историята на русенската медицина, са Тота Венкова, Елена Божинова, първата жена хирург акушер-гинеколог, Мария Лясова, Петрана Панова, Невяна Пашова, зъболекарките Соня Джакова, Кръстинка Мушанова, Стефана Стоилова, Кръстина Цонева и още лекарки, записани със съкратено лично име в общинските отчети.
Чуйте какво още разказва Ренета Рошкева пред кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева.Какъв е ефектът на войната върху икономиката на Израел? Това коментира Шимон Улиел - борсов анализатор от Телавивската борса . На какво се дължи разликата между оценките на рейтинговите агенции като "Мудис", например, и оптимистичната прогноза на Телавивската борса? Израелската борса вече гледа утрешния ден, когато ще има..
И тази година в рамките на Банско филм фест се състоя вече традиционното състезание за любители на спортното катерене – купа „Петър Атанасов“, на името на основателя на международния фестивал. Въпреки силния вятър, за поредна година студенти от НСА, деца и техните родители, гости на фестивала решиха в съботната сутрин да отидат до село..
В звуковия файл можете да чуете изречението-победител за месец ноември, както и новите предложения. Водещ - Даниела Якова
Наричат Надежда Хвойнева „ярка звезда на фолклорния небосклон“, гласът ѝ е “божествено чудо“, а през 1988 г. американската музикална критика я обявява за „най-големия алт на планетата“. Безспорно Надежда Хвойнева е сред най-ярките български изпълнителки, пресъздала в творчеството си магията на Родопа планина и успяла да спечели редица почитатели на..
Не мога нито аз да пресъздам, нито проф. Денев да разкаже всичко, което съдържа неговата най-нова книга "Мадара - отразената история", но поне направихме досег до същността на тази старина и нейното правилно разчитане. Проф. д-р Добрин Денев е инженер, дълги години преподавал във ВИАС, София и изследовател на древна България и нейни исторически..
Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по..
Искаме оставките на цялото ръководство на БАБХ за несправяне с проблемите, неовладяване на обстановката и конкретно за казуса с Велинград. Това..