Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изследване на Регионалния исторически музей разказва за първите жени в медицината в Русе

Снимка: www.health.bg

Във времето, когато България все още е част от Османската империя, Митхад паша, управителят на най-голямата област - Дунавския вилает, поставя основите на модерното здравеопазване. През 1865 г. е направена болница първо за най-бедните, а само година след това се създават специализирани клиники. И тъй като няма болница без лекари, управата на Русе прави всичко възможно, за да привлече млади и образовани медици.

 Вратите на медицинската наука хилядолетия наред били затворени за жените. В Русе - този град, символ на модерността обаче някои дами успявали да се докоснат до изкуството на лечението. Исторически доказано е, че още като млада майка Баба Тонка Обретенова, преди 160 години е поставяла ваксини както на собствените си деца, така и на всички желаещи семейства след внесена такса благотворително в общината. Тя продължила с медицинските грижи, като по време на Кримската война част от къщата и двора са превърнати в полева болница. Жени с медицинско образовавие обаче нямало. Едва след Освобождението български момичета заминават предимно за Франция и Русия, за да се обучат и да се върнат тук като лекарки.

Изследване на Ренета Рошкева от Регионалния исторически музей в Русе разказва именно за първите жени в медицината - фармацевтки, лекарки и зъболекарки.

През годините след Освобождението до Втората световна война в Русе  работят 8 жени лекарки, има 8 фармацевтки и пак 8 зъболекарки. Съвпадението е случайно, но историята обича подобни шеги.

Началото на женскотото присъствие в лекарската професия поставя д-р Леокарди Регутенко.

Така се случва, че през 1902 г. мястото на д-р Регутенко заема изключителната д-р Венета Камбурова. Завършила медицина в Монпелие, тя е назначена в русенската болница и когато избухнала първата от тежката поредица войни - Балканската през 1012, д-р Камбурова останала не само единствената жена лекар, но и единственият лекар в Русе. Мобилизацията я оставила без подкрепа и тя, заедно с фелдшера Йордан Куманов, държали в ръцете си болките на целия град и околията. Преминали и две световни войни, д-р Камбурова получила орден от държавата, а когато преминавала с файтона си по улиците на Русе, хората ставали на крака и й отдавали почит. Какво повече!

Сред лекарките, чиито имена са останали в историята на русенската медицина, са Тота Венкова, Елена Божинова, първата жена хирург акушер-гинеколог, Мария Лясова, Петрана Панова, Невяна Пашова, зъболекарките Соня Джакова, Кръстинка Мушанова, Стефана Стоилова, Кръстина Цонева и още лекарки, записани със съкратено лично име в общинските отчети.

Чуйте какво още разказва Ренета Рошкева пред кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Слав Киров - вляво

Екстремните спортове 24 август - 29 септември 2024

22 - 29 септември Слав Киров завоюва сребърен медал на Европейското първенство по спортно катерене за юноши и девойки в дисциплината "боулдър". Още двама български катерачи влязоха в първата десетка на първенството във френския град Троа - Ида Христоскова стана осма при девойките, а Валисия Мей - десета. С рекорден брой участници премина..

публикувано на 29.09.24 в 12:17

22.09.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 22.09.24 година.

публикувано на 22.09.24 в 11:24
Катя Паскалева

Катя Паскалева - актриса като картина

Катя Паскалева е една от енигмите на българското кино и българския театър. Звездата ѝ изгрява със знаменитата роля в "Козият рог", а до края на живота си Катя Паскалева се снима в над 20 филма и прави десетки впечатляващи роли в театъра. Наричат я актрисата – картина. Красотата ѝ, бликаща от дълбоките ѝ и чувствени бадемови очи, е покоряваща, а мащабите..

публикувано на 18.09.24 в 03:00

15.09.2024 Законите на Мърфи

В звуковия файл можете да чуете рубриката " Законите на Мърфи" от 15 септември 2024 г. Водещ - Даниела Якова

публикувано на 16.09.24 в 09:21

Възрастова астрология

Астроанализът според годините на човека се нарича още Възрастов хороскоп. Той има 12- годишна периодичност, в която всеки цикъл се нарича "знак". Тази структура установява съответствие между 12-те знака и 12-те възрасти на човека. Те имат свои особености и за да бъдат разбрани, помага съответният знак. Човекът е подвластен на 12..

публикувано на 15.09.24 в 11:15

08.09.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 08.09.24 година.

публикувано на 08.09.24 в 08:15
Законите на Мърфи

01.09.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 01.09.24 година.

публикувано на 01.09.24 в 08:15