Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кой ще управлява Очната болница във Варна

Снимка: БГНЕС

Общинските съветници във Варна ще се съберат утре, за да решат въпроса за собствеността на Очната болница в града. 

Миналата седмица лекарите, които преди месец заплашиха, че ще напуснат колективно в Деня на здравния работник, все пак останаха да работят в лечебното заведение, след като директорът д-р Руслан Тошев подаде оставка. На извънредно заседание на Общинския съвет тя бе приета, а постът му пое временно професор Христина Групчева - заместник-ректор на Медицинския университет. Тогава се повдигна и въпросът кой да бъде собственик на общинската болница, за да я управлява адекватно.

Проф. Красимир Иванов - ректор на Медицинския университет "Професор д-р Параскев Стоянов" във Варна предложи Очната болница да бъде прехвърлена за управление към университета. "Най-добрият вариант е първо да се направи равносметка какво е състоянието, действителното, на Очната болница, защото в момента никой не знае, нито ние, нито собственика."

Според проф. Иванов вписването на професор Христина Групчева в Търговския регистър като временно изпълняващ длъжността управител на болницата не е реализирано, тъй като няма представен отчет за финансовото състояние на болницата.

"Ние имаме предложение към собственика да ни бъде предоставена болницата на Медицинския университет Варна, за да имаме възможност да инвестираме в нея - имам предвид хората и материално-техническата база. За да стане това нещо, да имаме правно основание да инвестираме, тя трябва да е наша собственост. Собствеността на Медицинския университет - Варна е публична държавна собственост. С публичната държавна собственост разпоредителни сделки може да взема единствено Министерският съвет", допълни Красимир Иванов. 

Ако се приеме решението за прехвърляне на собствеността на Очната болница към Медицинския университет, ще бъде поета цялата издръжка, поясни той.

"В случай, че не ни бъде предоставена и не се вземе решение от Общинския съвет,  решението на академичното ръководство на университета е да пребазира Катедрата по очни болести и зрителни науки на територията на университета така, че дейността да продължи да се развива така, както ние смятаме, че трябва да се развива, да инвестираме и да запазим хората, защото те са най-големия потенциал." 

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Откриват официално метрото в Солун

След почти 30 години изграждане днес се открива метрото в Солун. Изградени са 13 станции по първия лъч на подземната железница. Всички открити при разкопките археологически находки са изложени в музей на станцията "Венизелос". Той е достъпен безплатно за всички пътници. Очакваният дневен поток на пътници е 250 хиляди души...

публикувано на 30.11.24 в 11:58

Евробарометър отчете най-високо ниво на доверие в ЕС от 2007 г. насам

Проучване на Евробарометър отчита най-високото ниво на доверие в Европейския съюз от 2007 година насам и най-високото ниво на подкрепа за еврото досега.  Резултатите от него подчертават ключови тенденции в България, където доверието в съюза е малко над средното за Европа, а оптимизмът за бъдещето остава силен. В цяла Европа гражданите изразяват..

публикувано на 30.11.24 в 11:41
Доналд Тръмп с ген. Кийт Келог

Назначаването на Келог – признак, че подходът на САЩ към Русия ще се втвърди

Доналд Тръмп номинира тази седмица генерала от резерва Кийт Келог за свой помощник и специален пратеник за Украйна и Русия. Така новоизбраният президент на Съединените щати даде най-ясния до момента знак как възнамерява да изпълни едно от ключовите си предизборни обещания и да сложи по-скорошен край на войната в Европа. Оформянето на бъдещата..

публикувано на 30.11.24 в 11:35

Над 300 подкрепиха фермерите, чиито стада бяха диагностицирани с чума във Велинград

Над 300 души се събраха във Велинград, в подкрепа на фермерите, чийто стада са поставени под карантина заради положителни проби за чума.  За да не се нарушат мерките за ограничаване на болестта, районът около фермите е отцепен, без достъп в охраняваната зона.  Животновъдите подлагат на съмнение и повторните проби, които потвърждават наличието..

публикувано на 30.11.24 в 11:08

Рафаел Лос: На Германия не ѝ достигат воля и далновидност

В състояние ли е Европа да не допусне Вашингтон и Москва да решават съдбата ѝ, без да я питат? Ще може ли да се брани от войнствена Русия без Америка? Има ли лидер, на когото Европа може да разчита? Съвсем естествено е да погледнем първо към Германия. Но има ли воля за това в Берлин? Темата коментира за БНР Рафаел Лос от Европейския съвет за..

публикувано на 30.11.24 в 11:05
Руслан Стефанов

Руслан Стефанов: България има алтернатива заради договора с "Боташ". Газова криза не се очаква

"Много е трудно да се прогнозира пълният ефект. Това, което се вижда, е непосредственият шоков ефект върху руската икономика . На второ място – потребителите на руски газ , най-големите останали: Унгария и Сърбия най-непосредствено, и съответно свързаните към тях и към "Турски поток". "Турски поток" след 1 януари остава единственият..

публикувано на 30.11.24 в 10:53

Световните новини на седмицата: "Лъч надежда” за Близкия Изток и песимизъм за Украйна

През тази седмица влезе в сила примирие между Израел и "Хизбула", но тепърва ще става доколко трайно може да бъде то. Украйна получи нови уверения за подкрепа от свои западни поддръжници, но положението на фронта не е в нейна полза, а Путин заплаши с удари и по държавни обекти в Киев. Доналд Тръмп заплаши Китай с нови мита върху целия внос,..

публикувано на 30.11.24 в 10:50