Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Международна среща на европейски крайнодесни организации в София предизвика полемики

Снимка: БНС

Среща на крайнодесни организации ще се проведе в София в дните около 20 април – рождения ден на Адолф Хитлер. Информацията се появи в социалните мрежи.

Български национален съюз – организатор на „Луковмарш“ в София, е домакин на международна среща на европейски десни организации – първоначално информация за тази среща се появи в интернет. За място на събитието беше посочено „Проджект Лаб“. Според съобщението участие в срещата ще вземат организации като Десните от Германия, отцепници от по-старата нацистка партия NPD, „Легион – Унгария“ и „Щурмоваци“ от Полша.

От „Проджект Лаб“ опровергаха информацията, че тяхна зала е наета от БНС. Зина Любенова заяви: „Официално писмо не е получавано от тях към нас – за запитване за ползване на наше пространство“.

Според медийни публикации датата 20 април не е избрана случайно. Това е датата, на която е роден Хитлер.

Пламен Димитров от Българския национален съюз попита „Кой стои зад разпространението на тази информация?“ и добави:

„Това е българският клон на една международна организация, която се нарича „Антифа“. Само че зад привидно благозвучното наименование „Антифашисти“ се крият крайнолеви екстремисти, марксисти, които проповядват и извършват насилия срещу политическите си опоненти. Опонентите ни е хубаво да познават българската история и да знаят защо 20 април е важен за българите. Какви световни събития са станали на тази дата, не ме вълнува“.

От БНС потвърдиха, че първоначално са избрали зала на „Проджект Лаб“. Според тях обаче върху „Проджект Лаб“ е оказан натиск и впоследствие се е наложило да сменят мястото на срещата.

Соломон Бали – вицепрезидент на „Б`ней Б`рит“ (англ. B'nai B'rith International; иврит: בני ברית, „Синове на Завета“), заяви: „Това е поредното неонацистко събитие в България, което нашето общество и държава допускат. В някаква степен България се явява може би една от най наци-френдли държавите на континента. Това не се случва за първи път – да отбелязват тази дата. Липсата на политическа воля е повече от видима – нежелание от страна на държавните институции да се занимават с въпроса“.

София Коен – член на Изпълнителното бюро на организацията на евреите в България „Шалом“, изказа позицията си в предаването „Хоризонт до обед“:

„За нас тези конференции, а сега и отворено събитие, което е планирано да се проведе, са изключително обезпокоителни. Фактът, че България става трибуна на крайнодесни неонацистки формации – това, че им се дава възможност за изява, създава се поле за действие на такива реално криминално проявени организации, защото много от символиките, които използват и много от риториката, която използват, всъщност е криминализирана в повечето държави в ЕС, това за нас е много обезпокоително. Ние го наричаме посегателство срещу демокрацията в България. Според нас това напълно противоречи на европейските ценности, които изповядваме“.

„Шалом“ очаква реакция от българските власти: „Надяваме се, че ще има ясно становище от страна на институциите за това, че подобно събитие в столицата е неприемливо“.

Вени Марковски – съосновател на интернет общество, също реагира на информацията, че крайнодесни формации от различни европейски страни се канят да посетят София на 20 април. Той посочи, че чрез Наказателния кодекс държавата ясно е определила отношението си към фашистката идеология:

„Текстът казва, че който проповядва фашистка или друга антидемократична идеология, се наказва с лишаване от свобода до 3 години или глоба до 5000 лв.“.

По думите му, става дума за „неонацистко сборище“ в центъра на София, което е обществено опасна проява. Той бе категоричен, че това е недопустимо да се случва и също очаква реакция на държавата. Обществото ни не е имунизирано срещу такива прояви, каза още Вени Марковски.

Георг Георгиев – зам.-министър на външните работи и национален координатор за борбата с антисемитизма, обясни:

„Става въпрос за едно маргинално събитие, събитие, което води своето начало от 2017 г., когато за първи път се е провело в Дортмунд. Тогава тези организации са се разбрали следващото подобно тяхно събитие да се проведе в България. Институциите са много добре информирани и много добре знаят какъв е форматът и за какво става въпрос. Подготвени сме. Имаше среща, в рамките на която и тази тема бе поставена. Искам да разсея всяка спекулация за това, че държавата едва ли не по някакъв начин е проспала, че подобно нещо ще се случи. Всички компетентни ведомства са в течение за какво става въпрос. Посоката, в която работим, е да предотвратим каквато и да е възможност за нарушаване на морала, етичните норми, спокойствието в обществото, да не допуснем какъвто и да е език на омразата във всички негови забранени и заклеймявани форми да се появи в публичното пространство“

„Надигането на крайния национализъм, надигането на крайностите – това не е българско явление, това е световно явление. Това нас ни безпокои най-много“, заяви Георг Георгиев. По думите му, българската държава е много активна в това да противодейства и да работи срещу подобен тип пропаганда. Законодателствата, базирани на свободата на словото и събиранията, дава възможност за вратички, посредством които такива мероприятия да се случват, каза заместник външният министър.

Мартина Шопова изрази възмущението си в социалните мрежи по отношение на портрет на Хитлер в такси. В колата шофьорът е имал и портрети на Живков и Путин. Какво разказа тя, чуйте в интервюто с нея. 

Още по темата чуйте в звуковите файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лондонската полиция предупреди за активизиране на враждебни държави

Ученици са били арестувани от детективи, разследващи руски и ирански заговори срещу Великобритания, заяви началникът на отдела за борба с тероризма на лондонската полиция, предупреждавайки, че агресията на враждебни държави се увеличава и младежите са изложени на риск.   Доминик Мърфи заяви, че са били разследвани деца на „средна тийнейджърска..

публикувано на 16.07.25 в 02:06

Италианско издание прогнозира стабилизиране на финансовата система у нас с еврото

Според италианското икономическо издание MilanoFinanza  с приемането на еврото пътят на България може да бъде подобен на този на Хърватия, като се стабилизира  финансовата система и се създадат нови икономически перспективи.   Изданието посочва още,  че  с приемането на еврото от България ще се намали излагането на международни рискове и ще се..

публикувано на 16.07.25 в 01:04

Гасят пожар в местността Балановски рид край Дупница

Гасят пожар в местността Балановски рид край Дупница, каза за БНР кметът на Общината Първан Дангов. На терена са два екипа на пожарната и десетина доброволци от близкото с. Баланово. Огънят е тръгнал след 16.00 ч. и е обхванал сухи треви и храсти, както и частни земеделски имоти. Към момента няма непосредствена опасност за сградите в..

публикувано на 15.07.25 в 21:25

Тръмп: Зеленски не трябва да атакува Москва

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че украинският президент Володимир Зеленски не трябва да атакува Москва и че руският президент Владимир Путин трябва да се съгласи на споразумение за прекратяване на огъня до 50-дневен срок, в противен случай ще влязат в сила тежки санкции. Коментарите му дойдоха, след като "Файненшъл таймс",..

публикувано на 15.07.25 в 20:57
Пресконференция на адмирал Джудзепе Каво Драгоне и адмирал Емил Ефтимов

Адмирал Ефтимов: Изцяло подкрепяме ангажимента за повишаване на разходите за отбрана до 5% от БВП

България изцяло подкрепя новия съюзнически ангажимент за повишаването на инвестициите в отбрана до 5% от брутния вътрешен продукт до 2035 г., обяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов на полигона Ново село на съвместен брифинг с   председателя на Военния комитет на НАТО адмирал Джудзепе Каво Драгоне. Двамата инспектираха..

публикувано на 15.07.25 в 20:49

Готвят протест срещу фотоволтаиците върху земеделски земи и горски територии в Кюстендилско

Протест пред Общината-Кюстендил срещу изграждането на фотоволтаици е насрочен за сряда от 8 ч., става ясно от съобщение на организаторите  по социалните мрежи. Предвижда се и протестно шествие от центъра на града до вече изградената фотоволтаична централа върху над 1000 декара върху бивша земеделска земя между селата Коняво и Дворище...

публикувано на 15.07.25 в 20:22

Правната комисия в НС гласува по-високи глоби за шофиране след употреба на алкохол и наркотици

Правната комисия в НС гласува окончателно по-високи глоби за шофиране след употреба на алкохол и наркотици. Текстовете в Наказателния кодекс бяха предложени от Министерството на правосъдието на днешното заседание на комисията. Депутатите приеха при шофиране с алкохол в кръвта над 1,5 промила глобата за нарушителя да се увеличи от 1000..

публикувано на 15.07.25 в 20:13