Независимостта на съдебната система и свободата на медиите у нас са под голям въпрос, заяви председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов. Той заяви, че не е съгласен с готвените промени в статута на т. нар. трима големи в съдебната система и допълни, че се правят опити за пълното подчиняване на съда.
Според него върховенството на закона и разделението на властите у нас са силно компрометирани, а ключови държавни институции са завладени от частни интереси.
Той допълни, че през последните години ставаме свидетели на невиждан разврат, който посяга на хилядолетни европейски правни светлини. Панов разкритикува и представителите в парламента:
"Хора, които дори не искат да имат допир със съседите си и за тази цел си купуват отделен асансьор, макар формално тяхната функция е да бъдат изразители на народната воля, която да въплътят в правна норма".
На този фон истинската корупция остава необезпокоявана и всепроникваща, посочва председателят на Върховния Касационен съд, който допълва, че мракобесните времена в българското правосъдие тепърва предстоят:
"Настоящият главен прокурор Сотир Цацаров вече се е преселил в креслото на главният инспектор. Благодарение на правомощията, с които разполага тази институция, тя ще се превърне в поредното завоевания на олигархични интереси така, както работеше българската прокуратура през последните 7 години".
Панов призова за намаляване на парламентарната квота на Висшия съдебен съвет и коментира още:
"Изкусното пришиване на двамата председатели към главния прокурор е тема, която няма как да бъде приемлива за българското законодателство. Не съм чул Европейската комисия да изисква някакъв специален ред на разследване на „тримата големи“ и по-специално двамата председатели. Те и сега биха могли да бъдат разследвани от прокуратурата".
Колкото до възможността за предсрочно прекратяване на мандатите на "тримата големи", Панов коментира, че това е описано като възможност в Закона за съдебната власт.
Председателят на Върховния касационен съд допълни, че няма да освободи поста, който заема, докато тече разследването срещу него за данъчни престъпления.
По-рано, в интервю за БНТ, заместник-главният прокурор Иван Гешев нападна председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов с думите: “Ако искаш да си адвокат - напусни магистратурата и си намери клиенти. Ако искаш да си политик - направи си партия“.
Гешев обясни, че не би приел да бъде подкрепян от неправителствени организации, както в защита на Панов имаше протест от “Правосъдие за всеки".
Габровският карнавал ще е на 16 май догодина, а подготовката за него започва от днес. По традиция началото се дава на специална церемония, както в редица европейски карнавални градове, и това става винаги в 11-ия ден от 11-ия месец. Габровци се смеят, че тук сезоните са повече, защото имат още едно годишно време – карнавалното. Неговото начало е..
Делото за катастрофата, при която през юли в Разград 19-годишен младеж се вряза в заведение с автомобила си и трима души загинаха, ще продължи на 27 ноември и ще се гледа от състав на Окръжен съд в Русе. До днешното разпоредително заседание в Русе се стигна след като всички съдебни състави в Разград си направиха отвод. Адвокатите на..
Кабинетът ще съдейства за реализирането на ключовата за региона на Смолян и Родопите пътна инфраструктура, включително изграждането на скоростен път от Асеновград до Смолян. Темата е обсъдена на работно съвещание при премиерът Росен Желязков с министъра на регионалното развитие и председателя на АПИ и с участието на народни представители, кмета и..
Работодателските организации отричат да са предлагали увеличаване на ДДС, както обяви председателят на парламентарната социална комисия Деница Сачева след днешната среща със синдикатите в централата на ГЕРБ. Управляващите не предвиждат промени в проектобюджета Бизнесът не подкрепя такава идея, обяви от името на работодателските организации..
"Рамката на бюджета обикновено не се променя. Нямаме големи очаквания. Единственото очакване, което го има цялото общество е, че ще порасне цената на живота . Трябва да пораснат и доходите, за да държим потреблението живо." Това каза пред БНР Мариана Кукушева, председател на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите. Хлябът не..
В Германия беше арестуван 49-годишен мъж по обвинение, че е призовавал за нападения срещу германски политици и държавни служители, съобщи обществената телевизия ARD. Заподозреният е задържан снощи в Дортмунд, съобщи в изявление федералната прокуратура. Мъжът е с двойно германско-полско гражданство. Прокуратурата смята, че той е финансирал..
Обвиненият за катастрофата, при която в края на октомври загина 18-годишният Евгени Викторов от Козлодуй, ще бъде пуснат по парична гаранция от 3 000 лева. Наложената от Врачанския окръжен съд мярка на Габриел Руменов е потвърдена от Софийския апелативен съд. Руенов е обвинен, че е прегазил 18-годишния Евгени и в последствие е избягал...
В системата на МВР има огромен дисбаланс на заплащането и разочарование – за това предупреди в интервю пред БНР доц. д-р Митко Димитров, председател..
"Зареждането на банкоматите с евро ще стане в нощта на 1 януари. На сутринта всеки ще може да изтегли евро банкноти" , увери в интервю за "Преди..
"Във всички случаи ще има сътресения на пазарите , най-вероятно и в цените, но това е единственият изход рафинерията да остане в експлоатация след..