Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кардиостимулатор - съвременният метод при тежка сърдечна недостатъчност


Специализиран център за профилактика и лечение на тежка сърдечна недостатъчност работи в отделението по кардиостимулация на Александровска болница. В него пациентите с редовен здравноосигурителен статус могат да получат безплатен преглед и консултация с лекар специалист, както и съвременен метод за подобряване на състоянието чрез имплантиране на кардиостимулатор.

При пациенти в тежка фаза на сърдечна недостатъчност, когато медикаментите вече не действат, алтернативата за подобрение и лечение е поставянето на пейсмейкър. Какво представлява устройството, как работи и какъв е неговият ефект, обяснява завеждащият отделението по кардиостимулация в Александровска болница д-р Светослав Куртев:

„Три електрода стигат до сърцето. Идеята му е да синхронизира сърдечното съкращение. При тези пациенти с крайна фаза на сърдечна недостатъчност, които са медикаментозно резистентни, т.е. вече и медикаменти не им помагат, съществува голяма диссинхрония вътре в съкращението на самия сърдечен мускул. Този пейсмейкър има роля да накара сърцето да работи с правилен модел. В дългосрочен план прави групата от хора, на които се слагат такива стимулатори, да живеят по-качествено и по-дълго“.

Практиката показва, че методът все още не е добре познат сред кардиолозите у нас и те се притесняват да го препоръчват на пациентите, а като всяко нещо в медицината той трябва да бъде приложен навреме, за да подейства, казва д-р Куртев.

Така пациенти, които при други обстоятелства могат да подобрят здравословното си състояние, губят шанса си за живот. У нас няма изграден алгоритъм за взаимодействие между специалистите кардиолози и клиниките, които прилагат съвременни методи за лечение. Липсва и достатъчно информация за възможностите за лечение и достъпа до тях. Понякога е въпрос на късмет пациентът да попадне при лекар, който навреме да го насочи към този вид терапия, допълва д-р Светослав Куртев. Методът се прилага в няколко големи болници, но в Александровска има важни предимства за пациентите:

„Тези устройства при нас са абсолютно безплатни. Няма абсолютно никакво доплащане. Няма избор на екип. Няма допълнително натоварване на пациента с такси, различни пари, които той трябва да заплати в хода на своето лечение. Този тип за лечение на сърдечна недостатъчност, въпреки много високата си цена, е изцяло реимбурсиран в нашите клиники“.

Най-важно е терапията да се приложи навреме. Няма ограничения за възрастта на пациентите, уточнява д-р Светослав Куртев.

От началото на годината в центъра в Александровска болница са оставени повече от 20 пейсмейкъра. Има обаче и друг тип важни за пациентите със сърдечна недостатъчност комбинирани устройства, т.нар. "кардиовертердефибрилатори" за превенция на внезапната сърдечна смърт. Те са доста скъпи, а все още Здравната каса поема само част от стойността им. За този вид стимулатори пациентите трябва да доплащат между 5 и 8 хиляди лева, което прави този вид терапия недостъпна за много нуждаещи се хора, уточнява д-р Куртев. По думите му това е безалтернативна терапия, която е животоспасяваща.

За да облекчат пътя на пациентите до адекватно лечение, в Александровска болница организират безплатни прегледи.

Оплакванията при сърдечна недостатъчност са задух, умора, ограничен физически капацитет, които във времето прогресират, обясни докторът.

Ако усетите такива симптоми и имате нужда от лекарски съвет, можете да се запишете за безплатен преглед в Александровска болница на тел. 02 923 0467.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мирослав Боршош

До 1% от оборота на туроператорите - първоначалната вноска в Гаранционния фонд в туризма

До 1 процент от оборота на туроператорите ще бъде първоначалната вноска, която фирмите ще правят в Гаранционния фонд в туризма, който трябва да бъде създаден, за да обезпечи потребителската защита.  Министерството на туризма има готовност да публикува текстовете за промени в Закона за туризма за обществено обсъждане, каза министър Мирослав Боршош пред..

публикувано на 22.05.25 в 22:11

Седмица на турската кухня акцентира върху приятелските връзки между България и Турция

Седмица на турската кухня представя кулинарното богатство на южната ни съседка, както и избрани творби на българския художник Хубен Черкелов и турската художничка Бегюм Гюджюк. Седмицата, посветена на турските ястия, беше открита с гала вечеря в София на 21.05.2025 г. По време на събитието екип от турски кулинарни специалисти представи..

публикувано на 22.05.25 в 22:05

Земеделците ще бъдат компенсирани за разходите си за вода за напояване с бюджетни средства

Земеделските производители ще бъдат компенсирани за разходите си за вода за напояване със средства от държавния бюджет - това предвижда законопроект за изменение и допълнение на Закона за водите, приет на първо четене от парламентарната Комисия по земеделие. Законопроектът беше внесен по т. нар. "бърза писта" от народни представители, тъй като поливният..

публикувано на 22.05.25 в 22:05

Порой затрудни движението край силистренските села Богорово, Главан и Поп Кралево

Поройни валежи този следобед предизвикаха наводнение по пътя след село Богорово в посока Главан и Поп Кралево. Големи количества вода и земна маса се стичат от високите терени край шосето, а разклонът за село Главан е трудно проходим. В село Поп Кралево е паднала и градушка, а в двете населени места електрозахранването е било прекъснато за кратко. Към..

публикувано на 22.05.25 в 21:58

Градушка с големина на орех е ударила севлиевски села

Градушка с големина на орех е ударила севлиевски села, съобщиха от Община Севлиево. Щети има в селата Горна Росица, Шумата, Батошево, Карамичевци, Душевски колиби и Търхово, допълват от общинската администрация.  Градушка удари села в района на Габрово и Севлиево В област Разград три села, както и част от град Цар Калоян, са без..

публикувано на 22.05.25 в 21:56
Паметникът на св. равноапостоли Кирил и Методий, който се намира в двора на българското посолство в Рим.

Прием по случай 24 май в посолството на България в Рим

Държавна делегация, начело с премиера Росен Желязков, е в Рим в навечерието на 24 май, за да отдаде почит на светите братя равноапостоли и съпокровители на Европа Кирил и Методий. Премиерът заминава на традиционно посещение в Рим и Ватикана за 24 май Програмата на посещението започна с поднасяне на венци и цветя на бюст паметника на Капитан..

публикувано на 22.05.25 в 21:50

Благородните елени у нас са близо 44 хил., сърните - над 147 хиляди

Близо 44 хиляди благородни елена има у нас – това сочат резултатите от пролетната таксация за състоянието на дивечовите запаси в България. В сравнение с миналата година увеличението  на благородните елени е с над 2 300. Запасът от елен лопатар е над 13 хиляди броя, като повече от половината от тях са в държавните ловностопански райони.  Увеличение има и..

публикувано на 22.05.25 в 21:06