При пациенти в тежка фаза на сърдечна недостатъчност, когато медикаментите вече не действат, алтернативата за подобрение и лечение е поставянето на пейсмейкър. Какво представлява устройството, как работи и какъв е неговият ефект, обяснява завеждащият отделението по кардиостимулация в Александровска болница д-р Светослав Куртев:
„Три електрода стигат до сърцето. Идеята му е да синхронизира сърдечното съкращение. При тези пациенти с крайна фаза на сърдечна недостатъчност, които са медикаментозно резистентни, т.е. вече и медикаменти не им помагат, съществува голяма диссинхрония вътре в съкращението на самия сърдечен мускул. Този пейсмейкър има роля да накара сърцето да работи с правилен модел. В дългосрочен план прави групата от хора, на които се слагат такива стимулатори, да живеят по-качествено и по-дълго“.
Практиката показва, че методът все още не е добре познат сред кардиолозите у нас и те се притесняват да го препоръчват на пациентите, а като всяко нещо в медицината той трябва да бъде приложен навреме, за да подейства, казва д-р Куртев.
Така пациенти, които при други обстоятелства могат да подобрят здравословното си състояние, губят шанса си за живот. У нас няма изграден алгоритъм за взаимодействие между специалистите кардиолози и клиниките, които прилагат съвременни методи за лечение. Липсва и достатъчно информация за възможностите за лечение и достъпа до тях. Понякога е въпрос на късмет пациентът да попадне при лекар, който навреме да го насочи към този вид терапия, допълва д-р Светослав Куртев. Методът се прилага в няколко големи болници, но в Александровска има важни предимства за пациентите:
„Тези устройства при нас са абсолютно безплатни. Няма абсолютно никакво доплащане. Няма избор на екип. Няма допълнително натоварване на пациента с такси, различни пари, които той трябва да заплати в хода на своето лечение. Този тип за лечение на сърдечна недостатъчност, въпреки много високата си цена, е изцяло реимбурсиран в нашите клиники“.
Най-важно е терапията да се приложи навреме. Няма ограничения за възрастта на пациентите, уточнява д-р Светослав Куртев.
От началото на годината в центъра в Александровска болница са оставени повече от 20 пейсмейкъра. Има обаче и друг тип важни за пациентите със сърдечна недостатъчност комбинирани устройства, т.нар. "кардиовертердефибрилатори" за превенция на внезапната сърдечна смърт. Те са доста скъпи, а все още Здравната каса поема само част от стойността им. За този вид стимулатори пациентите трябва да доплащат между 5 и 8 хиляди лева, което прави този вид терапия недостъпна за много нуждаещи се хора, уточнява д-р Куртев. По думите му това е безалтернативна терапия, която е животоспасяваща.
За да облекчат пътя на пациентите до адекватно лечение, в Александровска болница организират безплатни прегледи.
Оплакванията при сърдечна недостатъчност са задух, умора, ограничен физически капацитет, които във времето прогресират, обясни докторът.
Ако усетите такива симптоми и имате нужда от лекарски съвет, можете да се запишете за безплатен преглед в Александровска болница на тел. 02 923 0467.
Целия репортаж чуйте в звуковия файл.С декларация излязоха от "Продължаваме промяната-Демократична България", по повод на третата година от началото на войната на Русия срещу Украйна. Депутатът Явор Божанков заяви, че от формацията му застава твърдо зад Киев: "Демилитаризацията на Украйна, поставена като цел от Руската федерация, е висша форма на цинизъм. През 1994-та се..
Европа е доста дискриминационна към своите хора с увреждания . Това заяви пред БНР д-р Диана Инджова, ръководител на Центъра за психологически изследвания, преди провеждането на форума "Хората с увреждания и развитието на новите технологии", организиран от Глобалното движение на хора с увреждания. "За Европа твърдим, че имаме над 90 милиона..
От "Демокрация, права и свободи" -ДПС почетоха с декларация Международния ден на майчиния език и паметта на българските граждани, загубили живота си, защитавайки своето име, език и култура, който отбелязваме днес. Представи я депутатът Джейхан Ибрямов "Днес липсващите от 1992 година учебници по турски език са вече факт. В началото на 2023 г...
Борислав Сарафов поиска да възобнови делото за клевета срещу журналиста Росен Босев. Изпълняващият функциите главен прокурор се позовава на решение на Европейския съд по правата на човека, с което държавата беше осъдена, защото на Босев не е бил осигурен справедлив процес. Миналия юни съдът в Страсбург се произнесе, че България е..
Парламентът създаде Временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. За неин председател беше избран Андрей Рунчев от ГЕРБ-СДС. Заявено беше, че продължаващата през последните десетилетия война на пътя и загубата на стотици човешки животи задължава единодушно всички парламентарни групи да се обединят за решителни мерки..
Парашкева, Калина и Данка сами правят мартениците, които продават. Цените варират от 1 до 10-15 лева. Трите жени изработват мартениците си в продължение на месеци, а всяка има своя рецепта за справяне със студа по време на кампанията по продажбата им. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
ПП и ГЕРБ си отправиха взаимни обвинения, че всички кадри, предложени за позиции в новите състави на регулаторите, са обвързани с Делян Пеевски. В кулоарите на парламента съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков даде примери за влияние на Пеевски през други партии: "Росен Карадимов, предложен от БСП за шеф на КЗК. Знаете, че КЗК и ВАС..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..
Трябва да изпратим контингент от мироопазващи сили в Украйна. Това заяви пред БНР Елена Поптодорова, основател на Атлантическия клуб в България, бивш..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..