Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Десетки педиатри от болница "Проф. Иван Митев" в София излязоха на протест

Д-р Антон Владимиров: Детското здравеопазване е изхвърлено на бунището

| обновено на 23.04.19 в 15:01
2
Лекари и медицински сестри, специализанти, подкрепени от родители протестират пред специализираната болница за активно лечение на детски болести "Проф. Иван Митев". Те настояват за промяна на статута на болницата, която да не бъде търговско дружество.
Снимка: БТА


Втори ден десетки педиатри от Детската болница „Проф. Иван Митев" протестираха с искане за отпадане на лимитите в детското здравеопазване, промяна на статута на болницата и увеличаване на работните заплати. Медиците не вярват на обещанията на Министерството на здравеопазването за промяна на положението и на 10 май ще блокират булеварда пред болницата в София. Децата не трябва да се лекуват лимитирано, категорични са специалистите.

„Нещата, които дадохме ясно като изисквания, не се спазват. Имаш лимит, имаш ограничения. На децата не може да се налагат ограничения".

„Да нямате скенер, да нямате ядрено магнитен резонанс, а да се водите университетска болница".

„Държавата трябва да се вземе в ръце и да направи национален статут на тази болница".

„Тези хора са спасили и двете ми деца".

„Аз съм дошъл просто да подкрепя хората, които са тук. Смятам, че е важно, защото децата са бъдещето".

Пред БНР д-р Антон Владимиров, лекар в специализираната болница, заяви, че „за момента няма индикации за промяна“ в позицията на здравните власти.

„Остават уверенията, че до края на май ще има преразглеждане на начина на финансиране на болницата, но няма да получим специален статут на национална болница“, каза д-р Владимиров в предаването „Преди всички“ на програма „Хоризонт“.

Според него единственият ясен знак, че може да бъде постигнат консенсус, е започване на процедура за смяна на статута на болницата, „защото това ще бъде ясен сигнал за необратимост на процеса“.

„Финансиране винаги може да бъде измислено, но това може да бъде прекратено в края на годината и за следващата година да няма финансиране. Промененият статут ще гарантира непрекъснато финансиране на болницата, която не може да се издържа само от здравната каса. Към момента не сме склонни да отстъпваме от нашите искания“, подчерта д-р Владимиров.

Той допълни, че заявката, която е дало здравното министерство, е през май да изравни диспропорциите в заплащането на медицинския персонал: „Но за нас това не е най-основният и належащ проблем. Поради това така сме подредили нашите искания: статут, отпадане на лимита и достойно заплащане“.

„Това не е протест за заплати, нито за пари. Това е протест за детското здравеопазване в България, което в момента е захвърлено на бунището от всеки един управник в тази държава през последните 30 години“, коментира д-р Антон Владимиров.

Той допълни, че в случай че не бъде започната процедура за статута на лечебното заведение, ще бъде свикан нов протест на 10 май, когато медици възнамеряват да блокират кръстовища.

Подробности можете да чуете в звуковите файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

Свързани новини

Лекари и медицински сестри, специализанти, подкрепени от родители протестират пред специализираната болница за активно лечение на детски болести

Специалисти по детски болести протестират в София

Педиатрите  от Специализираната болница по детски болести "Проф. д-р Иван Митев" в София излязоха на протест . Те настояват да отпаднат лимитите за хоспитализиране на децата с аргумента, че така не могат да диагностицират и да лекуват пациентите..

обновено на 18.04.19 в 15:01
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започна изографисването на катедралния храм "Св. Висарион Смоленски" в Смолян

В Смолян започна изографисването на катедралния храм "Свети Висарион Смоленски". На място работи екипът на проф. д-р Владимир Аврамов, заместник-декан на катедра "Стенопис" към Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий", който е и автор..

публикувано на 23.07.25 в 16:34

Започва проверка по случая със смъртта на 11 месечното бебе от Поморие

Министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди незабавна проверка по случая със смъртта на 11 месечното бебе от Поморие. Момченцето е прието по спешност в реанимацията на Областната болница в Бургас на 19-и юли. По непотвърдена информация то е..

публикувано на 23.07.25 в 16:34
снимката е илюстративна

Пожар и паднало дърво доведоха до забавяне на движението на влакове в района на Пазарджик

Пожар и паднало дърво на релсите стана причина за забавяне на движението на влакове в района на Пазарджик. Движението към момента е възстановено, но композициите се движат с голямо закъснение, заявиха за БНР от БДЖ. На обед паднало дърво..

публикувано на 23.07.25 в 16:02
Историческият музей в Белово

Историческият музей в Белово събра в книга историята на храма "Света Троица"

Историческият музей в Белово издаде книга за историята на църквата "Света Троица". Това е петата книга от поредицата "Беловският 20 век". Храмът е изграден преди 100 години с дарения от тогавашните беловци, като парите са събирани почти 22..

публикувано на 23.07.25 в 16:01

Шарка по овцете има в 12 гръцки региона

Шарка по овцете има в 12 гръцки региона. Започна принудителна евтаназия, а придвижването на животни е ограничено. Ограничителни мерки бяха въведени в няколко района в непосредствена близост до българската граница. В областите Серес, Халкидики,..

публикувано на 23.07.25 в 15:48

Призовават 8 свидетели по делото за катастрофата, при която загина Сияна

Окръжният съд в Плевен е призовал осем свидетели по делото за катастрофата, при която загина 12-годишната Сияна. Съдебното заседание е насрочено за 30 юли. Обвиняемият за смъртта на Сияна остава в ареста В заседанието от 8 юли съдията..

публикувано на 23.07.25 в 15:25

НС прие на първо четене промени в Закона за въвеждане на еврото

От 8 август до 31 декември догодина цените на стоките и услугите задължително трябва да се обозначават в лева и евро, решиха на първо четене народните представители с промените в Закона за въвеждането на еврото в България. В рамките на този период..

публикувано на 23.07.25 в 15:08