Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Данаил Кирилов: Трябва идентичност в режима на търсене на отговорност от “тримата големи“

Данаил Кирилов
Снимка: БГНЕС

България работи усилено по отпадането на механизма за сътрудничество и проверка в областта на развитието на съдебната система и борбата с корупцията. Това каза пред БНР министърът на правосъдието Данаил Кирилов. Според него реформата в съдебната система се случва, работи се и по механизъм за разследване на главния прокурор и на председателите на върховните съдилища.

“Главната задача е приключване на механизма за сътрудничество и оценка и респективно неговата трансформация към общия режим, който се прилага по отношение на държавите членки в Европейския съюз“, каза още Кирилов в интервю за предаването “Преди всички“.

“За мен лично би било неуспех (оставането на механизма за наблюдение – бел. ред.), но не бих искал да го пренасям по отношение на екипа и на ведомството“.

“Малко нещо останаха неизпълнени от препоръките в докладите на Европейската комисия. Едно от тези неща е въпросът с отговорността на “тримата големи“ и осъществяване на тази отговорност в детайли“, така министър Кирилов коментира и процедурата за търсене на дисциплинарна отговорност на “тримата първи“ в съдебната система:

“Логиката за “тримата големи“ следва от естеството на техния статут. След като говорим за трима големи, след като техният ред на избор е идентичен, след като техните отговорности по принцип, по Конституция и по закон са сходни, би следвало да имаме идентичност и аналогия и в режима на дирене на тяхната отговорност. На евентуално предсрочно прекратяване“.

“Този въпрос е коментиран и назад във времето, включително и аз съм го коментирал. Документите показват следното - още преди повече от година в пътната карта, която е приложение на актуализираната стратегия, е взето решение в Съвета за развитие на съдебната реформа и са вписани “тримата големи“, а логиката тук е следната – така, както прокурор нямало как да разследва главен прокурор, така и съд няма как осъди главния или върховния съдия“, посочи още министъра.

Данаил Кирилов каза, че при встъпването си в длъжност като министър е срещнал “една добре работеща администрация, амбициозна“:

“Смятам, че сме готови да изпълним и поставените задачи, които бяха в началото при избора, и тези, които са постоянни пред Министерството на правосъдието като прилагането на актуализираната стратегия за съдебна реформа“.

Интервюто с Данаил Кирилов може да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

ГЕРБ, ДПС и ОП подкрепят предложението за предсрочно освобождаване на "тримата големи"

ГЕРБ принципно застава зад предложението на правосъдния министър Данаил Кирилов "тримата големи" в съдебната власт - главният прокурор и председателите на Върховния административен и на Върховния касационен съд да могат да бъдат разследвани и..

публикувано на 17.04.19 в 16:02
Инициатива “Правосъдие за всеки

Лозан Панов несъгласен с готвените промени в статута на "тримата големи" в съдебната система

Независимостта на съдебната система и свободата на медиите у нас са под голям въпрос, заяви председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов. Той заяви, че не е съгласен с готвените промени в статута на т. нар. трима големи в съдебната система..

публикувано на 17.04.19 в 12:14
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Петър Димитров от Клиниката по белодробни болести на Александровска болница

Д-р Петър Димитров в "Минути за здраве": Как да различим грипа от Covid 19?

Времето застудява, а това предразполага разпространение на вирусни инфекции. Как да се пазим от тях ще чуем в Минутите за здраве от д-р Петър Димитров от Клиниката по белодробни болести на Александровска болница в София. Д-р Димитров, какъв е..

публикувано на 22.11.25 в 08:00
Пенка Петросович

Смесеният хор на 91-ва НЕГ ще изнесе концерт в Брюксел

По покана на фондация "Академия за млади таланти" с ръководител Пенка Петросович, Смесеният хор на 91-ва Немска езикова гимназия "Проф. Константин Гълъбов" в София, с диригент Красимира Цуцуманова, ще изнесе на 23 ноември 2025 г. онлайн концерт..

публикувано на 22.11.25 в 07:45
Ваня Запрянова

Започват коледни ателиета в Казанлък

Поредица от коледни работилници организират от казанлъшката галерия „Ателието“ по повод предстоящите зимни празници. Ръководителят й Ваня Запрянова разказа в интервю за предаването „Закуска на тревата“, че те са насочени както към децата, така и към..

публикувано на 22.11.25 в 06:50
Нов паметник на Захарий Стоянов беше открит срещу северния вход на старата сграда на Народното събрание

Нов паметник на Захарий Стоянов беше открит пред старата сграда на НС

Нов паметник на Захарий Стоянов беше открит срещу северния вход на старата сграда на Народното събрание – революционер, политик, журналист и писател, помощник в Априлското въстание и негов пръв историограф с книгата си „Записки по българските..

публикувано на 22.11.25 в 06:05

Музеят на хумора и сатирата издирва габровски сувенири

Музеят на хумора и сатирата издирва габровски сувенири, за да възстанови първата линия от произвежданите хумористични изделия, които гостите на града купували за спомен .  Липсващите екземпляри са от началото на 80-те години. Малките предмети са..

публикувано на 22.11.25 в 05:50

В Пловдив ще бъде представена изложбата на победителите от конкурса "Шофирай със сърце и разум"

В центъра на Пловдив ще бъде представена благотворителната изложба на победителите от националния конкурс за рисунка "Шофирай със сърце и разум", организиран от Фондация "Ани и Явор". Фондацията е създадена в памет на младите влюбени творци, чиито..

публикувано на 22.11.25 в 05:20

Плевен е домакин на национална конференция за климатичните промени и безводието

Плевен е домакин на национална конференция за климатичните промени и безводието. Форумът е организиран от Националния клуб на жените към партия "Демократи за силна България", в партньорство с Фондация "Конрад Аденауер". Събитието събира експерти и..

публикувано на 22.11.25 в 05:10