Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

София,поетически анимирана, гостува в Пловдив 2019

македонският писател Владимир Мартиновски и Симона Илиева от Фондация "Елизабет Костова"
Снимка: Ирина Недева



Към още един град, който се приземява в Пловдив с един от своите знакови проекти свързани с литературата.
София - поетически анимирана. Съкратено СПА. Сега ще се пренесем звуково обратно в София - днес както знаете много се движим и преминаваме през градове и изследваме всички посоки по които може да се поеме от Пловдив и обратно. Лора Вардарова засече СПА дейност в галерия Структура- едно от ключовите места за съвременно изкуство в София, а подобен пърфоранс и дискусия  се случва и в Пловдив. Същият ден пък на 22 април от 13,30 ч. проектът представя "Изкуство в класната стая" в Eзиковата гимназия "Иван Вазов" в Пловдив.

СПА (София поетически анимирана) е интердисциплинарна мини-резиденция, която събира писатели от различни европейски държави, заедно с музиканти и визуални артисти. В света на СПА, Европа е по-голяма от Европейския съюз, а литературата е източник на вдъхновение за други изкуства, каза за Хоризонт изпълнителния директор на Фондация "Елизабет Костова" Милена Делева.

СПА 2019 представя Владимир Мартиновски (Северна Македония), Димитър Шопов (България), Еди Попи (Норвегия), Иван Димитров (България), Роб Дойл (Ирландия), Росен Захариев (България) и Христос Иконому (Гърция).
Според Владимир Мартиновски взаимното общуване на македонски и български писатели с града и неговите граждани е изключително ползотворно. Той коментира специално за Хоризонт и провелият се първи тур на президентски избори в Северна Македония.
СПА (София поетически анимирана) е идеен проект на Фондация "Елизабет Костова", създаден през 2014 г., в подкрепа на кандидатурата на София и Югозападен район в конкурса за Европейска столица на културата през 2019 г., допълни Симона Илиева от Фондацията.
Проектът се реализира в сътрудничество с Галерия "Структура", Фондация "Прочети София", 22. СЕУ "Георги Раковски" в София и ЕГ "Иван Вазов" в Пловдив.
Проектът е част от програмата на Пловдив – Европейска столица на културата 2019. Проектът е финансиран от Програма "Култура" на Столична община. Проектът се осъществява с подкрепата на Посолството на Ирландия в София, България.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Bella Voce празнува с "Покана за танц"

На 1 и 8 декември в камерната зала "България" певиците Росица Павлова-Инджева, Мария Яковчева, Елена Механджийска и Милена Гюрова, заедно с пианиста Стефан Врачев канят публиката на празничните концерти, с които ще бъде отбелязана 10-годишнината от основаването на вокалния ансамбъл Bella Voce. Спектакълът, който подготвят, е със заглавие "Покана за..

публикувано на 29.11.24 в 11:27

Софийската опера с премиера на спектакъла "Адриана Лекуврьор"

В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея.  Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..

публикувано на 28.11.24 в 19:14
Участниците в концерта с музика на Юлия Ценова в Ню Шател

Музика на Юлия Ценова звуча в Швейцария

Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г.  Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..

публикувано на 28.11.24 в 18:46
Михаил Големинов (1956-2021)

Фестивалът "ТрансAрт" - мост между поколенията авангардисти

Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..

публикувано на 27.11.24 в 10:40
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34