Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Къщите за гости - петно върху бранша или изопачена реалност

Снимка: Венета Николова

„Този скандал с къщите за гости хвърля петно върху нашия бранш. Злоупотребите нямат нищо общо с нас. Въпросните къщи за гости дори ги няма в регистъра на Министерството на туризма“. Това коментира пред БНР Вероника Кънева, председател на Асоциацията на собствениците на къщи за гости.

„Проблемът е в заложените критерии. Самите субсидии имаха хубава идея – да се подпомогнат слабо развитите райони, да се повиши икономическият растеж, да се осигури заетост на хората в тези райони. Но наредбата, която се създаде, направи такива условия, които ни дискриминираха. Наредбата направи така, че достъп до тази субсидия да имат само хората с пари“, каза още Кънева в предаването „Хоризонт за вас“ и поясни:

„Много хора, които са искали да получат евросубсидия за къщи за гости, не са могли да стигнат до реализирането на проектите си, защото има изискване в наредбата – ако имаш проект, трябва да имаш собствени пари или пари от банка, за да го стартираш. Максималната субсидия, която след това се възстановява, е 200 000 евро. Ако някой от нашите членове спечели, той трябва да има собствени средства, за да започне, а банката дава трудно кредити“.

Вероника Кънева подчерта колко е труден бизнесът в тази област, защото „правят се наредби – еднакви и за големите хотели, и за къщи с пет места“.

Според нея в целия казус основният въпрос, който не се задава, е откъде собствениците на тези къщи са взели толкова пари, за да стартират бизнеса си. По думите на Кънева, това, което трябва да се направи, за да се ограничат бъдещи злоупотреби, е да се създадат други критерии за усвояването на парите.

Проф. Димитър Тадаръков, бивш шеф на Държавен фонд „Земеделие“, уточни:

„Има разминаване и изопачаване на реалността. Тези 62 000 – 63 000 къщи, записани в Министерството на туризма, са къщи за гости в морски, в СПА и в зимни региони. Това са части от къщи, където собственикът е отделил една-две-три стаи за гости, затова трябва да отговаря по правилата на туризма. Къщите за гости, за развитие на селски райони, не се включват в тези региони. За тези региони е забранено включването на къщи за гости, където има туристически бизнес. Те бяха създадени по мое време, бяха приети правила и регламенти. За всички останали части от страната, мисля, че бяха около 252 общини, където да може да се намали безработицата и да могат да се ангажират хора“.

„Създадох отдел за борба с корупцията, който превантивно - още на ниво проект, да спре злоупотребите. За да инвестираш по програмата за развитие на селски райони в една къща, законът изисква – първо, да дадеш проекта, да бъде одобрен, след това да намериш пари за финансирането му, да го финансираш, да го изградиш и при проверката да докажеш, че всяко нещо отговаря на проекта, ако всичко е наред, финансирането се отпуска 100%“.

Проф. Тадаръков подчерта, че е управлявал с професионализъм и че по негово време са се спазвали правилата:

„След моето напускане заради проблеми със Станишев и Плугчиева, които защитаваха интересите на Европа, не на България, дойде „Калинката“, дойдоха партийните назначения и провалът дойде. Управляваше се по партиен режим, а не по професионален. Това е проблемът в цялата държава. След проверката ще видите, че от тези 700-750 къщи - 100-150 ще бъдат на свързани лица, а останалите са доказани, изградени и работещи като къщи за гости. Механизмът е много прост – като се тръгне от проекта, от банката за финансиране, от изграждането, от проверката на техническия инспекторат, от проверките на ОЛАФ, от отдел оторизация, отдел плащане, по цялата верига ще цъфне всичко“.

Интервюто с Вероника Кънева и с проф. Димитър Тадаръков можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Пожарът при дупнишкото село Баланово вероятно е умишлен

Пожарът, възникнал при дупнишкото село Баланоно към 21,30 ч снощи, вероятно ще се окаже умишлен, каза за БНР кметът на Общината Първан Дангов. Пожар е възникнал край село Баланово В района, където горяха сухи треви и храсти, в същата вечер са били забелязани лица, придвижващи се с джип. Образувано е досъдебно производство, случаят е..

публикувано на 31.07.25 в 10:48

От "Възраждане" поискаха оставката на кабинета заради водната криза в страната

В декларация от парламентарната трибуна от "Възраждане" поискаха оставката на кабинета заради водната криза в страната. Депутатът Ангел Славчев заяви:  "Настоящият Министерски съвет е неспособен да се справи с безводието и управлението на ВиК-сектора в Република България. Ако Росен Желязков има поне капчица достойнство, трябва да депозира..

публикувано на 31.07.25 в 10:25

МО настоява за закупуването на нови "Спартан"-и: Какви са предимствата им при потушаването на пожари?

В НС влиза отчет на правителството какво е купено за пожарогасене от въздуха.  Министерството на отбраната съобщи, че има концепция за гасене на пожари от миналата година. Тя включва закупуване на два до три нови самолета "Спартан".  Всеки от тях струва 75 млн. евро.  Ген. Димитър Георгиев, зам.-началник на ВВС, обясни пред БНР защо са..

публикувано на 31.07.25 в 10:03
Иван Василев

Заместник-кметът на София Иван Василев напуска поста си

Заместник-кметът по финанси на София Иван Василев е информирал кмета Васил Терзиев, че има намерение да се оттегли от поста. Той му е посочил мотивите си, но не ги съобщава публично. Във Фейсбук Василев се ангажира да остане на поста до решаване на казуса със смяната на обслужващата банка на общината. Преди дни Общинска банка обяви, че..

публикувано на 31.07.25 в 10:01
Река Арда

Гръцките фермери очакват дълготрайно решение с България за водата на река Арда

Гръцките фермери в област Еврос очакват окончателно дългогогодишно решение с България за водата на река Арда. Няма все още споразумение с България за подаване на вода в област Еврос, заявиха пред медиите от фермерския съюз в Ористиада. При среща с областният управител са получили уверение за осигурена вода за една година, докато заместник-..

публикувано на 31.07.25 в 10:01

Депутатите включиха в дневния си ред повторно обсъждане на Закона за здравното осигуряване

Депутатите включиха в дневния си ред повторно обсъждане на Закона за здравното осигуряване, върнат с вето на президента. Според държавния глава лимитите в здравеопазването противоречат на Конституцията. С гласовете на ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", БСП-Обединена левица, "Има такъв народ" и депутатите, напуснали групата на АПС, в програмата..

публикувано на 31.07.25 в 09:58
Общински съвет - Силистра

В Силистра обсъждат отчет на бюджета

Общински съвет - Силистра заседава днес: отчет на бюджета, почетни отличия и финансова корекция по проект за улично осветление С бюджетен отчет, почетни предложения и важни финансови корекции започва днешното редовно заседание на Общински съвет – Силистра, което ще се проведе от 9:30 часа. В дневния ред влизат както утвърждаване на отчетни..

публикувано на 31.07.25 в 09:54