Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първан Симеонов: Папата е като световен омбудсман

Първан Симеонов
Снимка: БГНЕС

„Правилно (Българската православна църква – б.р.) не прие, защото това е каноничен и догматичен въпрос за църквата. Обща молитва, заедно с църква, която не споделя един символ на вярата с православната църква ми се струва трудно, макар че, подчертавам, аз не съм църковен човек“, каза пред БНР политологът Първан Симеонов, който  участва пред БНР с коментар върху визитата на папа Франциск и позицията на БПЦ.

Много съжалявам, че мнозина други, нецърковни хора с такава лекота раздадоха присъди на нашата църква, намирам това за несправедливо, каза още той.

„Как приеха българите (визитата на папата – б.р.) - по-скоро добре, като се има предвид, че българите имат уважение към папа Франциск, те не правят изключение от една световна тенденция, която показва накратко следното – доверието във всички известни световни лидери спада в последните няколко години в глобален мащаб, доверието в папа Франциск също спада, но почти незабележимо, то остава остров на авторитет в глобален мащаб. Това показват данни на световната организация „Галъп интернешънъл“, коментира още Симеонов.

Според него позитивната оценка за папа Франциск има няколко причини „първо, това е част от работата на един папа, да е популярен, да е добър, да е лидер, да е усмихнат и т.н. Папата е малко като световен омбудсман. Той трудно ще изпита негативизъм“

„После този папа специално е реформатор. Мнозина даже се шегуват, че той е ляв, защото доста често говори за социална несправедливост. Той често говори за грешките на нашето консуматорско общество, в което несъмнено живеем. Т.е. този папа има доста обострена социална и политическа чувствителност и това го прави привлекателен. Тук обаче се отваря проблем, за който ние малко говорим в България, вгледани в това вечно самообвинение. Една не малка част от католическия свят в момента се обявява против самия папа, защото го намира за твърде либерален“, коментира още политологът.

Интервюто на Людмила Железова с Първан Симеонов може да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Снегопочистваща техника и автовлекач са осигурени за прохода "Петрохан"

Автовлекачи ще изтеглят аварирали тежкотоварни автомобили на територията на област Монтана. За първи път фирмата, ангажирана със зимното почистване на републиканската пътна мрежа осигурява специализираната техника. 106 машини ще чистят снега по пътищата в Монтанско Комисия от експерти утвърди плана за зимното поддържане на републиканската..

публикувано на 25.11.25 в 14:40

В област Монтана се запазва тенденцията на броя на непълнолетни майки

В област Монтана към момента има 54 непълнолетни майки. По данни на социалните за последните години се наблюдава тенденция на запазване на броя на деца родили деца.  Почти не са констатирани проблеми с отглеждането на новородените. В област Монтана 14-годишни са най-младите момичета станали родители. Според здравните медиатори непланираната..

публикувано на 25.11.25 в 14:20

Поправка в проектобюджета: Плюс 2 млрд. евро за държавни гаранции

2 милиарда евро допълнителни държавни гаранции и концесия на Българския спортен тотализатор – това са част от промените в проектозакона за Бюджет 226 година, внесени между първо и второ четене. Срокът за тях бе съкратен само на три дни, след като текстовете минаха на първо четене в пленарната зала в петък.  Поправката, с който потенциалните..

публикувано на 25.11.25 в 13:57

Иван Миланов: Не бих казал, че сме по-близо до мира в Украйна

Не бих казал, че сме по-близо до мира в Украйна. Това заяви пред БНР Иван Миланов, полковник от резерва,  бивш директор на звено "НАТО" в Министерството на отбраната. САЩ и Украйна са изготвили ново мирно споразумение , този път от 19 точки, но са оставили политически най-чувствителните елементи да бъдат решени от президентите на двете..

публикувано на 25.11.25 в 13:55
Ивайло Мирчев

От "Да, България" се обявиха против отдаването на тотото на концесия

От "Да, България" се обявиха против отдаването на Българския спортен тотализатор на концесия за 15 години. Предложението, внесено от трима представители от управляващото мнозинство Костадин Ангелов - ГЕРБ-СДС, Драгомир Стойнев - БСП и Йордан Цонев от "ДПС-Ново начало", предвижда в преходните и заключителни разпоредби преди второто четене на..

публикувано на 25.11.25 в 13:54

Д-р Хасан Адемов: Пенсии и Швейцарското правило да се актуализират от 1 януари

Пенсиите да се актуализират от 1 януари, а не от 1 юли, тъй като по-високите осигуровки и данъци ще се плащат о т 1 януари, коментира в интервю пред БНР депутатът на АПС д-р Хасан Адемов. Неговата парламентарна група е направила няколко предложения, които да се разгледат между първо и второ четене на Бюджет 2026. В предаването "12+3"..

публикувано на 25.11.25 в 13:37
Андрюс Кубилюс

Андрюс Кубилюс: Трябва да работим за преодоляване на фрагментирането в отбранителната индустрия

"Страните членки ще изразходват 100 пъти повече за отбрана, отколкото са заложени в следващия бюджет на ЕС. Нашата задача е да ги убедим да похарчат повече за европейски политики като програмата за европейска отбранителна промишленост EDIP".  Това каза еврокомисарят по отбраната Андрюс Кубилюс по време на дебат, посветен на програмата за..

публикувано на 25.11.25 в 13:26