На 14 май в Дом "Канети" в Русе откриват изложба, която е част от Дунавска културна програма за транснационално сътрудничество.
Ще бъдат представени резултатите от студентски проект, посветен на скритото наследство на Дунава. В аванс в предаването "Графити по въздуха" го представиха Надежда Павлова - студентски ментор, Ирина Христова - архитект и Денислав Стойчев - студент и фотограф.
В проекта са включени над 20 студенти от България, Германия, Австрия и Сърбия. В изложбата ще участват 21 студенти, ще бъдат показани 12 проекта.
Днешните находки върху карта на Дунава от 17 век
«Това не е само фотография. Има обекти, инсталации, ще има пърформанси», обясни Надежда Павлова.
Ще има още карта на Дунав от 17 век за фон. «Тази карта е много красива и тъй като нашият проект се нарича «Кутии, пътуващи във времето», ще се върнем назад във времето, като всеки от обектите, които сме изследвали, ще бъде представен от една архивна снимка. Екипът от студенти проучиха държавните архиви и намериха изключително интересни фотографии», допълни тя.
Така архивни снимки влизат в съюз със съвременните фотографии, направени по време на проучвателните пътувания.
Идеята беше тези млади хора, които са необременени от стандартните туристически дестинации, да начертаят нов културен маршрут по Дунава, поясни Надежда Павлова. «Нашите пътувания се превърнаха в едни пътешествия във времето и неслучайно нашият проект се нарича «Кутии, пътуващи във времето».
Има ли мегдан пред т.нар. урбекс туризъм у нас
Урбекс туризмът е посещение на малко популярни изоставени места, най-често сгради. «Това е интересното в тях, че те много отдавна не са обитавани, съответно причините защо не са обитавани вече и следите на времето представляват интерес», посочи Ирина Христова.
Дунавският регион изобилства от подобни сгради, които дори местните започват да забравят и много малко хора ги намират. «Затова и не са толкова популярни дори в интернет, за да могат да бъдат част от урбекс туризма», отбеляза тя.
Много от сградите на социализма биват разрушавани и обругавани като конфликтна точка, допълни Ирина Христова.
«Няма как да бъде интересно за масовия турист, но днес има широки групи от хора, които се интересуват от старото, от това с променена функция, дори с изцяло заличена функция», разказа и Денислав, който открива романтика в подобни места.
«Има едно особено удовлетворение от това да вървиш някъде, където са работили хора, живели, а днес то е в руини», смята Денислав. В международен план има доста групи с интерес към този тип изследвания, дори на сгради със забранен достъп, казва още той.
Хората рядко съзират потенциал в тези места
«Хората рядко виждат потенциала в тези места. Докато не им се обърне внимание и не им се предостави възможността да ги видят по друг начин, те самите предпочитат те да бъдат разрушени», коментира Ирина Христова, като отбеляза, че за много от собствениците подобни обекти не са ценност.
В Белене участниците в проекта били впечатлени от призрачният град, вдигнат през 80-те за централата, с недостроени панелни блокове за работниците.
Вторият обект, отчетен като скрито наследство, бил концлагерът. В днешно време е изключително лесно младото поколение да се поддаде на радикални политически идеи, а всяка подобна идея води до репресии върху дадени групи хора. Затова е важно да познаваме тези елементи от историята, за да не ги повтаряме, мотивират се търсачите на дунавски съкровища.
Рибарските подслони по Дунава - част от скритото наследство
Рибарските къщички край Дунава като уникално културно наследство – това е друго откритие на проекта. Всеки рибар си е създал обект – нещо средно между транспортен контейнер и фургон, затрупан с артефакти, често с боклуци.
«Виждали сме транспортен контейнер с ракета и военна каска отпред, или пък изрисуван целия на сърни и елени», разказаха участниците в експедициите.
В една от килиите в затвора в Белене открили коза с един рог, която си живее там. «Снимката е изумителна – все едно си в някаква приказка, някакъв еднорог обитава такова място с такава история.»
В бившите казарми във Видин пък избуялата растителност вече е превзела и втория етаж и навсякъде растат дървета.
Още за урбекс туризма и потенциала на забравени места слушайте в звуковия файл.
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Информационният поток от прокуратурата към определени жълти медии не е спирал. Напоследък този поток е и към външни на системата лица , които..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..