Силвана приема за чест работата си в Съюза на глухите, част от който е вече 11 години. Участва в основаването на Младежката организация, работи по европейски проекти. Силвана Павлова е сред основателите на "Мим Арт Театър" към сдружение "Тишина".
"Където има култура в нашата сфера, аз участвам съвсем активно, защото за мен това е много важно. Веднага след образованието на хората с увреден слух, културата и духовното развитие за мен е изключителна кауза", сподели Силвана в предаването "Рано в неделя".
Избрала е да помага на хората, които не чуват, още в детските си години. За първи път се сблъсква с глухотата, когато четиригодишният й братовчед губи слуха си:
"Беше много странно, защото в рамките на две или три седмици от едно детенце, което е щураво и палаво, което, като извикаш веднага се обръща, защото търси контакти, нещо да се случва, той не се обръщаше и не се обръщаше, и това фрапира всички."
Водят момчето по доктори, търсят начини за лечение, дори в отчаянието си стигат до сеанси с екстрасенски. След като става ясно, че момчето повече няма да чува, го записват в клуба за ранна рехабилитация към Съюза на глухите. Там й подаряват и първия речник и започва да учи жестомимичния език.
Силвана Павлова се бори за достоен статут както на професията на жестомимичния преводач, така и на жестомимичния език.
"В момента, в който се узакони този език, вече ние, преводачите, като професия ще можем да си извоюваме място в пространството. Направихме център за професионално обучение, само и само да идват хора и да се обучават. В крайна сметка който и да обучим ние, той ако не може да излезе на свободния пазар и да получава една достойна заплата, няма как да се случи."
Много е важно за хората с увреден слух да има закон за жестомимичния превод, подчерта Силвана Павлова.
Цялото интервю чуете в звуковия файл.
Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел. Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..
Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й. Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..
"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време, някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш . Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца. Жалко е,..
Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..
Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" . За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..
На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов. Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..