В Националната здравноосигурителна каса започнаха преговори с Лекарския съюз за увеличаване на цените на клиничните пътеки и за анекс към Националния рамков договор. Лекарският съюз ще иска по-високи цени на клиничните пътеки в направления като педиатрия и белодробно лечение, както и в други области. БЛС подкрепи протестиращите педиатри от специализираната детска болница в София. На извънреден събор на съсловната организация в Обзор вчера бе приета декларация, с която изразява съгласие с исканията за специален статут на болницата и по-добро заплащане на труда в нея.
Д-р Адил Кадъм, педиатър в педиатричната болница „Проф. д-р Иван Митев“ в София, обясни в предаването „Нещо повече“ на програма „Хоризонт“, че по време на среща тази сутрин със зам.-министъра на здравеопазването Жени Начева са получили обещание, че до 2-3 дни ще могат да приемат деца неограничено.
„Без ограничаване на връзката легло и отделение, диагноза и отделение, в която да бъде прието детето. Ще видим дали ще отпадне ограничението на брой легла, както и месечният финансов лимит“, каза той.
И добави, че относно статута на педиатричната болница зам.-министър Жени Начева казала, че въпросът ще бъде повдигнат на ниво министър-председател, тъй като протестиращите медици не са съгласни с отговорите, които получават от Министерството на здравеопазването.
„Не е правилният ход да се насочва проблемът към премиера. Има съдебни инстанции и цял административен път, който трябва да бъде извървян, за да се превърне тази болница в такава, която да се издържа от централния бюджет, а не от клиничните пътеки. За да бъде превърната в болница със статут „нон профит“ (без печалба), какъвто има „Пирогов“, тя първо трябва да бъде ликвидирана като дружество“. Това обясни пред БНР здравният икономист от Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП) Аркади Шарков. И уточни, че процесът ще е много дълъг и „това ще ощети повече болницата, отколкото да спомогне на ситуацията“.
По повод искането на лекарите от педиатричната болница за увеличение на заплатите им Шарков заяви: „Това зависи изцяло от директора, защото той спрямо бюджета преразпределя тези заплати“.
Цялото интервю на Людмила Железова с д-р Адил Кадъм и Аркади Шарков в предаването „Нещо повече“ на програма „Хоризонт“ можете да чуете от звуковия файл.
Седем наказателни постановления е издал областният управител на Благоевград Георги Динев на председателите на секционни комисии, които не са включили устройствата за видеонаблюдение при преброяване на резултатите от парламентарните избори през октомври, миналата година. От областната управа в Благоевград предоставиха информацията по повод..
Синдикатът на административните служители "Подкрепа" обяви готовност за провеждане на протести и стачни действия на служителите в Агенцията по заетостта, Главна инспекция по труда и регионалните инспекции по околна среда и води, ако в Бюджет 2025 не се заложи достойно увеличение на заплатите в публичния сектор. Това се посочва в протестна декларация на..
Четирима души са загинали при руски ракетен удар снощи в украинския град Кривой Рог, Днепропетровска област. Поразен е 5-етажен хотел, 14 жилищни блока, пощенска станция, повече от 20 автомобила. Повече от 30 души са ранени, 14 са в тежко състояние. Кривой Рог е на около 70 километра на северозапад от фронтовата линия и е родният град на..
Повишените отбранителни и инфраструктурни инвестиции могат да повишат растежа на европейската икономика, но могат и да ускорят инфлацията, заяви гуверньорът на Европейската централна банка Кристин Лагард. Тя представи очакваното решение на управителния съвет за ново лихвено понижение с 25 базисни пункта от 12 март. ЕЦБ намали с 25 базисни пункта..
Кремъл определи като "конфронтационно" снощното изявление на президента на Франция Еманюел Макрон, заради изказаното от него предложение за разпростиране на френския ядрен чадър над европейските съюзници от НАТО и заради намерението му да свика конференция на началниците на щабовете на европейските армии, за да обсъдят изпращане на мироопазващи..
Приключиха разговорите между европейските лидери и президентът на Украйна Володимир Зеленски в Брюксел. Зеленски напусна сградата на Европейския съвет, като отмени преди това обявената пресконференция. По данни на дипломатически източник, дискусиите са продължили около час и половина. Заседание на лидерите на ЕС за отбранителните..
От Българския фармацевтичен съюз предлагат ограничения в списъка с лекарства, които се продават чрез вендинг автомати в аптеките и са достъпни за всички. Да отпаднат комбинираните форми на лекарства и да се предлагат само най-малките опаковки, регистрирани у нас, предвижда предложението. Като мерки за ограничаване на достъпа на деца е..
В Плевен се очаква да бъде разкрит първият в Северна България Факултет по ветеринарна медицина . Така Медицинският университет ще предлага обучение..
" Имам информация, че е имало среща на министъра на културата с министър-председателя. В рамките на тази среща министърът на културата е казал, че е..
"Правителството на Росен Желязков получи тиктакаща бомба в ръцете си и в момента е в ролята на сапьор" . Това заяви пред БНР евродепутатът от групата..