Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Книгата на Мелинда Гейтс „Няма връщане назад“ вече и на българския пазар

Надежда Розова - преводач на книгата „Няма връщане назад“ на Мелинда Гейтс
Снимка: Иван Русланов

Книгата на Мелинда Гейтс „Няма връщане назад“ излиза утре на българския пазар. Завладяващ литературен дебют на третата най-влиятелна жена в света според сп. „Форбс“ е вече и в България.

През последните двайсет години Мелинда Гейтс - съпруга на Бил Гейтс и основателка на благотворителната фондация „Бил и Мелинда Гейтс”, търси начини да помогне да се решат проблемите на нуждаещите се. Пътува много, среща се с всякакви хора, получава уроци, които я вдъхновяват. И осъзнава, че прогресът на човечеството зависи от защитата на правата и издигането на ролята на жените в съвременното общество.

„Ето защо трябваше да напиша тази книга – заявява тя. – Исках да споделя с вас разказите на хора, които придадоха фокус и целеустременост на живота ми. Мечтая всички ние да открием начини – там, където се намираме – да помогнем на жените да развият потенциала си.“

Книгата е и биографична, и разказва за опита на фондацията в сферата на благотворителността, разказа в предаването „Нещо повече“ на програма „Хоризонт“ Надежда Розова - преводач на книгата.

Фондацията съществува 20 години и се разраства. Предимно в Африка, Индия, Бангладеш. Ценността на книгата е тъй като борави с много богата фактология, посочи Надежда Розова.

Най острите проблеми, с които се срещат – бедността, ранните детски бракове, липсата на контрацепция и липсата на ваксинация и достъп до медикаментите.

„Некачествени храни и сортове, които се отглеждат. Липса на образование и лошо общуване между религиите и Запада.“

Поуката за българската читателска публика – едно е да искаш да дариш пари, а друго - да го направиш умно, за да успееш да предизвикаш промяна. В дейността на фондацията участват хората, които чертаят пътищата на държавите в Африка, Европа и Америка за следващите десетилетия, каза още Надежда Розова.

Цялото интервю с преводача на „Няма връщане назад“ може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пламъци са обхванали район, който е близо до бензиностанция, в село Териано край град Патра, Западна Гърция, 12 август 2025 г.

Усложнява се пожарната обстановка в Гърция, огънят стигна индустриалната зона на Патра

Огнеборците в Гърция продължават борбата с пожарите. Днес  огънят на полуостров Пелопонес изпепели и къщи.  Над 70 нови пожара са избухнали за денонощие в Гърция Усложнява се пожарната обстановка в страната от нови огнища и силен вятър, информират от Гражданска защита. Властите съобщават, че 16 села и туристически райони са евакуирани в област..

публикувано на 12.08.25 в 18:48

Две нови огнища на шарка по дребни преживни животни в Пловдивско

В рамките на седмицата са установени две нови огнища на заболели от шарка дребни преживни животни в Пловдивско, но вземането на проби продължава, защото постъпват нови сигнали. Това стана ясно на днешното заседание на Областната епизоотична комисия. В 86 обекта животните вече са унищожени в съответствие с действащите..

публикувано на 12.08.25 в 18:14
Станимир Стоев, директор ТП на НОИ Монтана

НОИ - Монтана стартира разяснителна кампания за въвеждане на еврото

Служители на Националния осигурителен институт нямат право да обменят левове в евро. Екипи на осигурителния институт започват разяснителна кампания във всички населени места в област Монтана за въвеждане на еврото. Целта е да не се допуснат злоупотреби с възрастните хора.  По график от началото на септември ще се правят информационни кампания..

публикувано на 12.08.25 в 18:09
Местната фермерка Туркан Йозкан плаче до едно от животните си, убито при пожара в Гюзелиели, в покрайнините на Чанаккале, Северозападна Турция, 12 август 2025 г.

53°C бяха измерени в Турция, борбата с пожарите продължава

Петдесет и три градуса по Целзий показаха днес термометрите в югоизточния турски град Шанлъурфа , предаде Анадолската агенция, цитирана от БТА.  Поради високите температури обичайно оживените улици и булеварди на града опустяха и много граждани потърсиха спасение и прохлада в парковете под сянката на дърветата, посочва агенцията. А в турския..

публикувано на 12.08.25 в 18:06

МО: Системата за гасене на пожари "Гардиън" за самолетите "Спартан" струва 6,7 млн. лева

6,7 млн. лева струва системата за гасене на пожари "Гардиън" (Guardian), която сега наличните транспортни самолети "Спартан" биха могли да ползват при нужда.  Системата обаче не се използва заради редица ограничения, става ясно от писмения отговор на министъра на отбраната Атанас Запрянов до депутата от ГЕРБ Христо Гаджев. Това е вторият,..

публикувано на 12.08.25 в 17:52

МТСП в отговор на майки-земеделски производители: Промените в КСО целят равнопоставеност

От 01.07.2025 г. обезщетението за отглеждане на дете до 2-годишна възраст не се изплаща на лица, упражняващи трудова дейност, която е основание за осигуряване за общо заболяване и майчинство. Това коментираха социални експерти. Поводът е писмо до министър Борислав Гуцанов, изпратено от Асоциация "Биопродукти", в което се посочва, че майки,..

публикувано на 12.08.25 в 17:40

ЕК разреши придобиването на TBI Bank от щатския глобален инвестиционен фонд Advent Int.

Европейската комисия одобри придобиването на пълния контрол върху българската TBI Bank EAD (Ти Би Ай банк) от американския глобален частен инвестиционен фонд Advent International L.P (Адвент Интернешънъл).  От Комисията се произнесоха по сделката по силата на Регламента за сливанията на  ЕС,  съобщават от ЕК .  Транзакцията е свързана..

публикувано на 12.08.25 в 17:23