Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Театър на сетивата в книжарница с мисия "Надежда" в Пловдив

В книжарницата работят само младежи с интелектуални затруднения

7
Снимка: Архив на книжарницата

Театър на сетивата – това ще се случи днес, за 24 май, в книжарница „Надежда“ в Пловдив. Организация на хора с увреждания ще представи там проекта си.

„Казва се „Сензорен театър“, който е насочен към всички сетива. Ще търсим една мечка, минавайки през различни трудности. Когато минем покрай водопада, ще ни пръска вода. Когато влезем в гората, ще ни брулят листенца. Идеята е да стимулираме сетивата и фантазията на децата през преживяване и през усещане.“ Това разказа в предаването „Графити по въздуха“ Кремена Стоянова, председател на Сдружение „Паралелен свят“ в Пловдив.

Книжарница с мисия „Надежда“ е социално предприятие, в което работят само младежи с увреждания. Засега книжарницата е единствена по рода си в страната.

„От откриването на 1 ноември до момента извървяхме доста дълъг път. Имаме още много да вървим, но в момента нашите младежи вече са доста по-уверени, доста повече хора вече знаят за нас, за нашата мисия. Надеждата я има и работи с пълна сила“, разказа Кремена Стоянова за рубриката „Има ли мегдан“.

Съвместната дейност в сдружението на родители на деца с интелектуални затруднения продължава вече девет години, обясни тя.

„Разбрахме, че нашите деца могат и умеят да се развиват тъкмо по този начин – когато ги научим как да се справят с живота. Така че идеята на книжарницата е не да затворим, когато свърши проектът, а напротив – може би тогава ще се разрасне повече и повече.“  

Във всеки бизнес е най-трудна първата една година, допълни тя. Началото не било лесно. „Младежите не знаеха къде се намират, не знаеха какво означава работно място и няма как да очакваме от тях те да започнат да работят така че и самото предприятие да печели. но Сега вече, обучени, умеещи все повече и повече, ние имаме шанса не само да оцелеем, но и тези същите младежи да ги презентираме на свободния пазар на труда, те да си намерят истинско работно място, а на тяхно място да дойдат други младежи, които също така да обучим и те да имат своя шанс да се реализират в живота.“

Кремена Стоянова уверява, че идеята е не 19 младежи да работят в книжарницата цял живот, а от там да минават включително родители на деца с увреждания, които не са работили от раждането на детето им, хора с увреждания, младежи с интелектуални затруднения. В книжарницата идват хора с психични заболявания, които по думите на Кремена са „отхвърлени от пазара на труда или ги наемат за ден-два, максимум месец“.

За всички е ясно, че книгите при нас не се продават с цел печалба, уточни още тя. „Ние подаряваме дори книги втора употреба. Хората идват и ни ги даряват. Ние по същия начин ги даряваме на други хора, които ги харесват. Ние не ги продаваме, те нямат цена. Идват, харесват. Ако преценят, оставят нещо в една касичка. Ако не – просто ги взимат и ги отнасят със себе си.“

Като едно от ценните неща в книжарница „Надежда“ Кремена Стоянова определя „живите книги“, живите истории. „Това са нашите младежи, това са нашите родители, които нямат нищо против някой да дойде и да си поговори с тях.“

Оттук нататък предстоят много събития с автори и в книжарница „Надежда“ се надяват  да се впишат в културния дневник на Пловдив – Европейска столица на културата.  

Социалното предприятие книжарница с мисия „Надежда“ инвестира цялата си печалба в хората. Затова е важно да има достатъчно клиенти, които да могат да пазаруват там, включително канцеларски материали за фирмите, за да може предприятието да се развива и да помага на нови младежи в бъдеще.

Кремена Стоянова дава и пример с работещо при тях момче, завършило образованието си преди три-четири години, но което никъде не може да се реализира.

„Той има доста умения. Най-важното е да се фокусираме върху техните умения. Неговата мечта е да мие чинии в един ресторант. Ние не можем да му предложим такова нещо, но той познава вече какво означава работодател, знае какво означава работно време… Оттук нататък, презентирайки го пред работодатели, ние ще го подкрепяме в неговата реализация на новото му работно място.“   

Какво е да имаш книжарница с мисия слушайте и в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Емблематичният за града Рачо Ковача в карнавална премяна

Време е за традиционния габровски карнавал

Днес е денят на Габрово, а утре - традиционният карнавал . Веселият  празник е символ на града на хумора. За мащабното събитие габровци се готвят цяла година, а карнавалният екип държи под око политиците , чийто кукли задължително дефилират пред погледите на зрителите. Сюжетите тази година са събрани под мотото "Правете карнавал, а не..

публикувано на 17.05.24 в 07:12

Поляците - добронамерени, но не знаят много за България. Как се привличат туристи?

Три български общини - Дългопол, Провадия, Долни чифлик, ще бъдат рекламирани на полския пазар по проект за подпомагане на черноморските общини. Проектът се нарича "Открий миналото, преживей настоящето". През лятото на миналата година у нас са почивали полски туристи от всички възрастови групи , като най-много са били семействата с деца. От..

публикувано на 16.05.24 в 07:04

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38