Българските граждани в чужбина ще могат да гласуват в 191 секции в 64 държави. Изборният ден извън страната започва в 7 ч. местно време и завършва в 20 ч. местно време. Министерството на външните работи отчете, че е готово за вота в чужбина, а изборните материали са доставени в секциите. Най-много изборни секции са разкрити във Великобритания и Германия – по 24, 16 са местата за гласуване в Испания и 10 във Франция. В Гърция, където много българи са избрали да бъдат за почивните дни, ще може да се гласува на 13 места, а актуален списък с адресите на местата за гласуване извън страната може да бъде намерен на сайта на външното министерство.
От ЦИК напомнят, че дори и да не са подали заявление за гласуване извън страната, българските граждани в чужбина могат да упражнят правото си на глас в удобно за тях място и изборна секция, като предоставят документ за самоличност и попълнят декларация. Ако искат да спестят време, те могат да свалят формуляра от сайта на ЦИК, да го отпечатат, попълнят и подпишат със син химикал предварително и да го донесат в секционната комисия. Ако сте от България, но живеете постоянно в страна извън ЕС, не можете да гласувате.
Първите прогнози за резултатите от изборите за Европейски парламент днес, които се провеждат в 21 от 28-те страни-членки, ще бъдат съобщени около 19.00 ч. наше време , а първото прогнозно разпределение на местата в следващия Европейски парламент ще бъде представено около 21.15 ч. българско време. Сайтът на Европейския парламент, след 19 ч., ще публикува в реално време прогнозите и временните резултати от изборите. Това е единственият официален източник на обобщение в Общността. .
В Белгия, успоредно с европейския вот, се провеждат парламентарни и местни избори. В Литва е ден на балотаж на президентските избори. В Испания днес има местни и регионални избори. Румънците ще гласуват на консултативен референдум във връзка с правосъдието, свикан от президента Клаус Йоханис. В Гърция днес е ден, освен на евроизбори, и на вот за местна власт.
Говорителят на Европейската комисия Жауме Дух заяви, че интересът на медиите към тези избори е много по-висок, отколкото при предишните. Очакват над 200 журналисти от държави извън Европейския съюз, включително от САЩ, Япония и Китай.
Над 2500 наблюдатели от 14 неправителствени организации са регистрирани за изборите днес, по данни на Централната избирателна комисия. В над 20 локации в страната и в чужбина ще работят по време на изборния ден от сдружение "Институт за развитие на публичната среда". Ива Лазарова, изпълнителен директор на на организацията каза за БНР: "Ще наблюдаваме в Лондон, Париж, Айндховен и секцията в Берн, Швейцария. Фокус на това наше наблюдение ще бъде използването на възможността за преференциално гласуване и използването на машини за гласуване. Национално представително проучване, което осъществихме, показва, че наблюдателите са изключително слабо запознати с възможността да гласуват с машини. По отношение на преференциите, проучването ни показва, че информационната кампания за начина, по който се гласува преференциално, изглежда неясен".
Това са деветите преки избори за евродепутати от създаването на Европейския парламент.
Европейският парламент произхожда от Общата асамблея на Европейската общност за въглища и стомана. Тя се превръща в орган на трите наднационални Европейски общности, създадени през 50-те години на миналия век – Общността за въглища и стомана, Европейска икономическа общност и Европейска общност за атомна енергия. По-късно асамблеята се преименува в Европейски парламент.
През годините институцията претърпява дълбоки промени – от асамблея, чиито членове се назначават, до парламент с призната роля при определянето на политическия дневен ред на Европейския съюз. Неговите членове се избират пряко от 1979 година – тогава те са 142-ма. Броят на евродепутатите се увеличава с всяко разширяване, като в последния Европарламент той бе 751.
Европейският парламент е сред трите институции, заедно с Европейската комисия и Съвета на ЕС, които вземат съвместни решения по редица ключови въпроси за Общността. Един от тях е изборът на председател на Европейската комисия.
24-годишен пиян и дрогиран шофьор е катастрофирал снощи в паркиран автомобил до хипермаркет в Горна Оряховица. Нанесени са сериозни материални щети, няма пострадали. Инцидентът е станал пред патрулен полицейски автомобил, а няколко минути преди това в района на катастрофата е имало пешеходци. Водачът е криминално проявен, дрегерът е..
Бюджетът е червената линия за това дали правителството ще продължи да функционира нормално . Това е мнението на Светлин Тачев от социологическа агенция "Мяра". Той по-скоро е оптимист, че все пак бюджетът ще мине . "Цялото нагнетяване на напрежението - че има някаква голяма дупка в бюджета, постоянно се говори в каква икономическа криза..
"ВСС трябваше отдавна да открие нова процедура за избор на членове от професионалните квоти. Хубаво е, че Народното събрание най-после започна да прави каквото и да е за откриване на процедура за избор от парламентарната квота. От друга страна е притеснително, че се правят опити за пресиране на сроковете . Което на пръв прочит означава, че или..
Екип от 12 български ученици от 11-и клас, ръководен от Елица Павлова, спечели първо място сред участници от цял свят в престижния конкурс за проектиране на космическа колония, организиран от Националното космическо общество в САЩ. Тазгодишното издание на конкурса привлече повече от 9 хиляди ученици с над 1600 проекта от 11 държави...
В Кипър от днес в пилотно действие е електронната платформа в помощ на потребителите за сравняване на цените на стоките в различни търговски обекти. Чрез нея се осигурява по-голяма прозрачност на пазара и облекчение на семейните бюджети, казаха от търговското министерство. Електронната кошница (e-kalathi) стартира с 478 продукта, основни за..
Американският президент Доналд Тръмп повтори идеята си Съединените щати да притежават Ивицата Газа. Според него палестинците искат да се върнат там, защото нямат друга алтернатива. Тръмп е на мнение, че арабските държави се колебаят дали да ги приемат на тяхна територия само защото не са говорили с него и изрази увереност, че това ще се промени,..
" Стратегията "Сорос" на Делян Пеевски е опит да се отклони вниманието от много по-съществени въпроси в държавата, включително около неговата личност ". Това заяви пред БНР Теодор Славев от Българския институт за правни инициативи. "ДПС-Ново начало" пак внася в парламента проекторешение за комисия "Сорос" НС отхвърли предложението на..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..
Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в..
Информационният поток от прокуратурата към определени жълти медии не е спирал. Напоследък този поток е и към външни на системата лица , които..