Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Излезе на български книгата "В памет на паметта" на Мария Степанова

Книгата „В памет на паметта“ ще бъде представена днес от 18.30 часа в Националния дворец на културата. Автор е Мария Степанова - руска писателска, поет и журналист. Степанова е сред най-отличаваните съвременни руски поети. Поезията ѝ е преведена на повечето европейски езици.

Тя е главен редактор на руското интернет издание за изкуство и култура Colta.ru. Завършила е Московския литературен институт "Максим Горки". Паралелно, с излизането на "В памет на паметта" в Германия, Мария Степанова е поканена от Хумболтовия университет на Берлин за гост-лектор през учебната 2018/19 година с цикъл лекции за (pе)конструкция на миналото с фокус върху книгата й.

„На мен ми се струва, че миналото е много силно свързано с идеята за бъдещето и тази връзка е много специална. Колкото по-проблемно се оказва бъдещето, колкото по-тежко е нашето настояще, толкова повече проекции и надежди инвестираме ние в посока на миналото. И в последните години това престана да бъде проблем на културата. И все повече се превръща в част от политическата ситуация“,  каза Мария Степанова в предаването „Хоризонт до обед“.

„Мисля, че ние присъстваме в момента на началото на това, което можем да наречем граждански войни за паметта. Отношението към миналото, отношението към паметта може да разделя не само отделните държави, но дори и хора, които са от едно и също семейство.“

„Много любопитно обстоятелство е, че през последните няколко десетилетия все повече се обръщаме от историята към паметта. И разбира се огромната разлика между историята и паметта е, че историята е повече или по-малко обективна или се опитва да бъде такава, докато паметта няма как да бъде, защото колкото хора има на този свят,  толкова различни версии има за събитията. Ето как тези различни версии започват да се сблъскват една с друга, влизат във война по между си и така ние разбираме, че миналото не е някаква реалност, а нещо от което може да се създава художествена литература.“

„И все повече се връщат едни стилистични конструкции - не само в Русия, и в Германия например начинът, по който говорят хората от „Алтернатива за Германия“ това са стилистични конструкции в говоренето, които са характерни по-скоро за 30-те години на XX век, а не за нашето настояще. Някакви думи, идиоми, конструкции, които на нас ни са се стрували изчезнали, безвъзвратно изгубени. Например словосъчетанието „враг на народа“, което Тръмп използва доста често, или пък по време на предизборната агитация на „Алтернатива за Германия“ хората от тази партия използваха много активно думата „хаймат“- отечество. Една версия на думата родина, която е доста особена и която доскоро хората не я използваха.“

„Ще кажа, че в известен смисъл българските читатели са и моята надежда за бъдещето. Когато твоята книга е преведена на един нов, на още един език, се отваря внезапно някаква врата и зад тази врата има коридор, който е огрян от слънце. И аз много искам за моята книга точно такова бъдеще“, каза руската писателка Мария Степанова.

Повече можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Драгомир Попов

Драгомир Попов: Рано е ИИ да се изучава масово в училищата

Драгомир Попов е един от тазгодишните носители на грамота от наградите на името на Джон Атанасов. Драго е от Перник, учи в Софийския университет и мечтае да програмира алгоритми за игри. Младежът учи софтуерно инженерство във Факултета по математика и информатика . Смята, че "това е поле, което въпреки навлизането на ИИ ще може да устои..

публикувано на 25.12.24 в 08:10
Теодор Николов

Теодор Николов - учителят, който създава интерес към технологиите и печели медали за България

Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година  получи  Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското  ОУ "Васил Левски".  Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по..

публикувано на 24.12.24 в 14:10

Учениците-олимпийци: Борис Михов знае, че допълнителните усилия учат и на отговорност

Между олимпиадите и обучението дванадесетокласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов е разбрал еднo - допълнителните усилия дават резултат и учат на отговорност . Благодарение на това Борис е носител на сребърен медал от Международната олимпиада по информатика 2024, на златен медал от Балканската олимпиада по информатика и още..

публикувано на 23.12.24 в 07:55
Проф. д-р Славчо Томов

Проф. д-р Славчо Томов: Дългосрочната ни цел е биопринтиране на матка

През септемвр и Българската академия на науките избра нови член-кореспонденти, сред които и проф. д-р Славчо Томов, известен учен, хирург и общественик в областта на медицинските науки. Проф.Томов е сред най-известните онкохирурзи в света , чието име се свързва с хирургията на бъдещето – роботизираната хирургия. Има множество..

публикувано на 22.12.24 в 08:15
Деян Донков

Деян Донков: Ако намразиш живота, тогава и той ще те намрази

" Трябва да имаш очи да видиш и да усетиш безценните свойства на живота , защото иначе може да го намразиш, а тогава и той ще те намрази". Това каза пред БНР актьорът и режисьор Деян Донков и сподели, че вярва в чудеса и често се осланя на вярата. " Аз съм силно вярващ! Вярвам, че Бог е в мен и аз съм в него ! Първият моноспектакъл на Деян..

публикувано на 20.12.24 в 19:09

Проф. Владко Панайотов с нова мемоарна книга "Корона от превратности"

Проф. Владко Панайотов е гост в "Нощен хоризонт". Той е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в областта на екологията, устойчивото развитие и зелените технологии.  Поводът за срещата е неговата нова мемоарна книга "Корона от превратности" – един пъстър калейдоскоп от житейски истории, философски размисли..

публикувано на 19.12.24 в 10:29

Денислава Пеевска е горещо сърце, отдадено на изкуството

В звуковия файл ще чуете тоновете на едно горещо сърце, отдадено на изкуството. В рубриката ни "Горещи сърца" днес гостува 29 годишната Денислава Пеевска от Враца. Тя е завършила джаз и поп пеене в музикалното училище във Враца и класическо пеене в Националната музикална академия " проф. Панчо Владигеров". Споделя, че животът й е музика, която..

публикувано на 15.12.24 в 06:32