Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Людмил Георгиев вече 20 години участва в пътешествие с каяк по Дунав

Снимка: Радио ВИДИН

Днес любителите на пътешествията могат да научат повече за предизвикателството да плаваш по Дунав с каяк. За целта трябва да отидат в Столичната библиотека в 18 часа и да се срещнат с доц. Людмил Георгиев.

Преподавателят по криминалистика, журналист и запален каякар и ветроходец, ще сподели впечатленията си от най-голямата в света организирана гребна регата по река. Международната дунавска регата започва от Германия и завършва при т. нар. нулев километър, тоест при устието на Дунав в Черно море. Най-големите ентусиасти прекарват два месеца и половина на вода, като изминават над 2500 километра. Тази година регатата ще се проведе за 64-и път. Обикновено започва на 22 юли от баварския град Инголщат.

За емоциите, с които се зареждат каякарите от близки и далечни страни, но и за опасностите, пред които се изправят, доц. Людмил Георгиев разказва в предаването „Преди всички“.

„Ако човек реши да се включи в тази регата разбира се той трябва да има необходимата физическа подготовка. Тук не става дума за мускули, за културизъм, а за една физическа издръжливост, тъй като всеки ден се гребе между 30 и 60 километра. Това, разбира се, е едно ежедневно физическо натоварване, с което се свиква във времето, но най-добре е човек да отиде подготвен. По-скоро бих казал, че психологическата подготовка е много по-важният момент за желаещите да участват в това приключение, тъй като на практика два месеца и половина си на вода. Всеки ден се сглобяват и разглобяват палатки, всеки ден лодката се товари и се разтоварва. Преминава се през различни изпитания. Не винаги времето е хубаво, дори често пъти в горната част на реката има валежи, има хладни дни. Вече в българската и румънската част обикновено времето е много горещи, тъй като се пада август и тогава жегата е тази, която в една или друга степен влияе на плаването.“

Доцент Георгиев участва в регата от 20 години и всеки път се опитва да бъде поне две седмици в каяка. Историите, които помни, са много и най-различни. Затова ги разказва в пътеписа си „Оцеляване по Дунав: От Инголщат до нулевия километър“…

„В който съм описал всички свои впечатления и от срещите с хората, и от красотата на реката, и от преживяванията както с опасностите, които крие реката и предизвикателствата по отношение на приключенията. Това, което най-много ми харесва, че всеки ден реката е различна, местата, които се посещават са различни. Природата в Германия е различна, в Австрия, в Унгария, в България бих казал са най-красивите изгреви и залези по цялото продължение на Дунав особено, когато водата е ниска има невероятни пясъчни наноси над реката. Природата, птиците всичко това няма как да не впечатли един почитател на подобен вид пътешествия.

Каякарите трябва да внимават и за корабите по реката, особено в Германия и Австрия, където са най-много. И все пак - Людмил Георгиев не иска да плаши пътешествениците. Книгата му не е за оцеляването сред опасности, а за плаването като оцеляване от натрупания стрес.

„Обикновено организаторите на всяко едно място на бивакуване, всяка вечер има организирани в зависимост от страната съответно изпълнение на фолклорни състави“, разказа доц. Людмил Георгиев.

Повече можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Матео Бочели: Стъпиш ли на сцената, остава само щастието

"Fall on me" е песента, с която световноизвестният тенор Андреа Бочели представи сина си Матео през 2018-а година. Младият Бочели ще има концерт у нас на 11 юни в Античен театър - Пловдив . Матео е на 27 години, а през 2023-та издаде и своя дебютен албум. Младият талант даде първото си интервю преди концерта в България за "Понеделник вечер"...

публикувано на 01.04.25 в 12:52
Оксана Цветанова

Оксана Цветанова: Нови проекти ще се реализират в Регионалната библиотека в Плевен

Оксана Цветанова е директор на Регионалната библиотека „Хр. Смирненски“ в Плевен“. Работи от 1989 г. в културния институт. Владее  италиански, руски, английски и немски език.  Как ще се развива библиотеката, какви проекти се реализират, за да стане привлекателно място в града? Латинка Светозарова разговаря с Оксана Цветанова в звуковия файл.

публикувано на 30.03.25 в 06:51
маестро Томислав Аспарухов

Маестро Томислав Аспарухов отпразнува 80-ия си рожден ден

През седмицата редица институции и много врачани почетоха 80-я рожден ден на един от ярките музикални дейци във Враца и региона - маестро Томислав Аспарухов.  Неговият значим принос за културния живот във Врачанско е в развитието на хоровото изкуство.  Той е основател и диригент на редица певчески формации, а негови възпитаници са стотици..

публикувано на 30.03.25 в 05:57
Отец Стоил от храма

Отец Стоил - 26 години в служба на Бога

Отец Стоил е свещеник в Ракитово. Служи в храма "Света Неделя". Родом е от Велинград. Носи името на дядо си Стоил. За здраве и изцеление баба му го водила от малък по църкви и манастири, защото е бил болнаво дете. От нея е закърмен с любов към Бога, който го води към дверите на църквата, в която служи вече 26 години. "Ние всякога трябва..

публикувано на 28.03.25 в 10:50
Никола Вукчевич

Черногорският режисьор Никола Вукчевич: Никой не е отделен остров, трябва да общуваме

На София филм фест гост бе и черногорският театрален и филмов продуцент Никола Вукчевич . Носителят на "Оскар" Данис Танович: Киното надхвърля границите и езиците Във филма си "Крепост на силата" той сблъсква войната и религията, за да разберем какво е кодът на честта и колко важна е ролята на саможертвата не само за времето,..

публикувано на 27.03.25 в 11:23
Данис Танович

Носителят на "Оскар" Данис Танович: Киното надхвърля границите и езиците

През 2002-ра босненският режисьор и сценарист Данис Танович печели "Оскар" за чуждоезичен филм със заглавието "Ничия земя".  Тази година, за София филм фест, той дойде, за да представи новия си филм "След края на лятото" . История, развиваща се на красив хърватски остров ни запознава с жена, която изследва сложната същност на семейните връзки и..

публикувано на 26.03.25 в 11:07
Проф. Бранимир Ботев

Проф. Бранимир Ботев: Европа е в тежка рецесия, на границата на икономическия колапс

"В момента  трябва да преформатираме цялата матрица на Европейското икономическо сътрудничество , защото Европа е изправена пред необходимостта да генерира, да създаде и то на базата на много широк консенсус собствена икономическа и финансова доктрина, защото  Европа е в тежка рецесия, на границата на икономически колапс , който до голяма степен, за..

публикувано на 25.03.25 в 09:13