„В българския вариант изборите не решават нищо. Ако те решаваха нещо, щяха да бъдат забранени“. Това каза пред БНР Ренета Инджова, министър-председател на България в 84-ото правителство, назначено от президента Желю Желев от октомври 1994 до януари 1995 г.
„Българският народ няма доверие в избирателната ни система. Той се е нагледал на фалшифицирани, нечестни избори, които с голяма лекота се обявяват за демократични. Проблемът не е в това, че няма да се пусне бюлетина, а не е извървян целият предишен път, в който гражданите, хората, които са жертва на властта, би трябвало да имат и други форми на борба. Изборите са последното средство. Българите не са доказали, че в бунтовете, в протестите, в изразяването на интересите си им се чува гласът. Затова и с такава лекота не отиват на избори. Очаквах този резултат“, коментира Инджова в интервю за предаването „Хоризонт за вас“.
Тя обърна внимание и на поведението на политиците след изборите:
„Те все едно, че народът нищо не е направил за тях, не им е дал доверие. Отново продължават с безчинствата, мачкането. … Ще се повишат цените например на топлоенергията, на електричеството. Просто това е една гавра. Изчаква се моментът и след това се натиска отново педалът“.
Според нея това повишаване на цените има своята икономическа логика, но:
„Политическото им потъпкване е причината за това, че българският народ е най-беден и т.н.“.
„Оставките са закономерни, те са като повишаването на цените“, подчерта Ренета Инджова. Според нея изборите са променили съотношенията и сега никой не е доволен от резултата:
„Партийно строителство, правено по този начин, рано или късно се превръща в погром. Той е погром – вътрешен, партиите вътре в себе си се унищожават.. Вижте какво става с управляващата партия, която е в ситуация, че главният трябва да екзекутира дясната си ръка. Това са олигархични сблъсъци за последно, които идват от обстоятелството, че вероятно не са се съгласили за онази конфигурация на депутати, която си избраха – сред тях има недоволни или тази конфигурация не отговаря на вече заявените позиции на отделните участници в политико-олигархичния живот на страната. На трето място е възможно – поради същото насипно състояние, в което се намира България, в момента е и бюрокрацията на ЕС. При това положение е възможно още да не се знае откъде идват ударите върху нашите юнаци. Във всички случаи обсадата е пълна, ще видим къде се пробива. Започват пробивите един по един“.
„Управление – изцяло задкулисно, нагло и безпардонно“, смята още бившият премиер на България. За нея няма спечелил на тези избори, защото „те нямат значение“.
Според нея изходът от това положение ще дойде отвън:
„Ние сами сме като слепци и не може да намерим изход. Изходът ще дойде отвън. Той ще бъде много унизителен, защото когато един народ не реагира на това, което му причиняват, отвън ще му го наложат така, че да го унижат“.
Инджова изказа мнение, че позицията на премиера е много тежка: „На него му е поставена задачата да спасява себе си, да разчиства. Няма воля и доблест да нарече това „чисти ръце“, защото то не е и направено за това… Не очаквам операция „Чисти ръце“. Не очаквам да имаме действаща правосъдна система в посока на справедливост. Ще има продължаващи безчинства".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Пожарникарите и горските работници в Рила са предотвратили разрастването на пожара на 2000 м надморска височина. Гасенето е по североизточната част, която е и най-високата. Откъм юг и запад огънят е локализиран. На много места тлеят и пушат огнища и огромни дънери, за чието гасене ще трябва продължителен дъжд или много вода. Прогнозите са пожарът..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..
В "Нощен Хоризонт" гости по темата за отпуските на учителите, как почиват през лятото учителите - това коментират Дора Терзиева - старши учител в ДГ..
Обществената поръчка за десет нови автобуса до Витоша е провалена. Явили са се двама участници, като единият е бил отстранен по формални причини...
"Вчерашните протести са протести, които Варна не помни от 2013 година , когато на улицата излязоха наистина хиляди хора". Това каза пред БНР Спас..