Димитър Петков е роден в Смолян на 4 май 1919 г. и още от малък е закърмен с родопския фолклор - майка му е народна певица. Това оказва огомно влияние въху бъдещото му творество. Учи химия в Софийския университет, след това завършва Музикалната академия в класа по композиция на Веселин Стоянов и дирижиране при Асен Димитров, като в същото време дирижира Ансамбъла за песни и танци на Министерството нав ътрешните работи. Една година специализира в Москва - композиция при Арам Хачатурян и полифония при Сергей Скребников. От 1954 г. в продължение на 9 години е директор на Софийската опера и преподава полифония в Музикалната академия, а след това е заместник-председател на Комитета по изкуство и култура. Дълги години е председател на Съюза на българските композитори. Пет години е и на дипломатическа служба в Прага като първи секретар на посолството там. При тази много активна обществена заетост Петков намира време и да създаде своите творби, сред които има и фолклорни обработки за танцови постановки, сюита полифонични пиеси за флейта, кларинет и фагот, оперетите си. Най-ярки остават постиженията му в областта на хоровата музика - прекрасни песни, повлияни силно от родопския фолклор. Хоровите песни на Димитър Петков са много популярни и се изпълняват от многобройните хорови колективи, които съществуват у нас през 60-те - 80-те години на отминалия век. През последните години от живота си композиторът се обръща към църковната музика. Умира през 1997 г.
С особена популярност се ползва песента на Димитър Петков “Делю хайдутин“, която можете да чуете в звуковия файл, заедно с негово изказване за влиянието на родопския фолклор в творчеството му. Чуйте!
Литературата е мост – между души, епохи и истини. Тя е пространството, в което думите чертаят духовните граници на един народ и същевременно преодоляват границите на света. Още в древността Платон размишлява върху ролята на поетите, а Шекспир твърди, че "думите са дрехи на мисълта". Но какво е днес мястото на словото в един все по-разделен свят,..
Днес - 4 декември, от 18:00 часа в галерия "Мисията" ще се състои представянето на стихосбирката "Кипърска поезия" с преводи от гръцки на Стефан Гечев. Събитието е организирано от фондация "Стефан Гечев" в партньорство с Министерството на външните работи на Република Кипър, представлявано от Н.П. посланик Хараламбос Кафкаридес и Държавен културен..
Оперната прима Соня Йончева ще гостува следобед в Българското национално радио. Генералният директор на радиото Милен Митев ще ѝ връчи статуетката на Христо Илиев "Музикант на годината 2023". Йончева е изборът на радиослушателите. Световноизвестната певица беше фаворит в 33-ата национална анкета, организирана от предаването за класическа..
Скоро получавали ли сте писмо? А писмо от напълно непознат, който няма представа до кого точно ще стигнат думите му? А вие кога за последно решихте да напишете писмо? Може би ще отговорите с "Не знам" или "Скоро не съм". Можете да се включите в инициативата "Минута за Коледа" на Студентския съвет при Софийския университет „Св. Климент..
Най-новата книга на обичаната писателка Диана Христова - Олива е сборник с разкази под надслов "Да те целуне ангел". Заглавието си има история, разказите са от реалността в преобладаващата част, има и с превес на художествена измислица. Стилът е прекрасен. Диана Христова е родом от Пазарджик, по образование юрист, по призвание -..
Голям празник има тази вечер в Софийската национална опера! Започнаха премиерните спектакли на операта “Адриана Лекуврьор“ от Чилеа – първата нова оперна продукция на Националния ни оперен театър през новия сезон 2024/2025 г., специално посветена на 90-годишнините на две световноизвестни български оперни певици и солистки на театъра –..
На 1 и 8 декември в камерната зала "България" певиците Росица Павлова-Инджева, Мария Яковчева, Елена Механджийска и Милена Гюрова, заедно с пианиста Стефан Врачев канят публиката на празничните концерти, с които ще бъде отбелязана 10-годишнината от основаването на вокалния ансамбъл Bella Voce. Спектакълът, който подготвят, е със заглавие "Покана за..
Определени производства се ориентират към по-евтини дестинации заради новите нива на заплащане у нас - вече не сме заден двор на Европа с ниски..
Ръководството на БСП защитава интересите на Пеевски, Борисов и паралелната държава . Това каза пред БНР бившият депутат от БСП и бивш министър на..
От ветеринарно-медицинска гледна точка не трябва да се вземат трети проби. Ако ще да вземете още 10 пъти пробите , положителните проби не могат..