За 22-ра година в Каварна ще се проведе традиционният Национален фестивал на любителските театри с международно участие. В дните от 2-ри до 8 юни градът ще се превърне в сцена за театрални състави от цяла България.
„Сцена и живот не бива да се разминават. Идеалът винаги е в утрешния ден. Критическото начало не може да изчезне и след 1000 години то ще съществува“ - думи на професор Гочо Гочев, вдъхновител за създаването на Националния фестивал „КАВАРНА 2019”.
Събитието няма възрастови ограничения, а артистите могат да се включат в различните категории. Повече за историята на фестивала и за тазгодишното издание разказва Ивелина Павлова, секретар на народно читалище „Съгласие 1890“, град Каварна:
„Първото издание е било през 1998 г. Идеята за фестивала е на група ентусиасти и културни дейци от града, които по повод годишнина от смъртта на театралния критик проф. Гочо Гочев – тогава те разпръскват праха му след кончината му и решават в негова памет да създадат този фестивал. Тази година кандидатстваха 28 състава, от които 7 младежки и 21 любителски възрастни. От няколко години насам се налага да правим селекция. Интересът е много голям. Тази година в програмата са включени 22 състава. Тази година много от съставите са заложили на български автори“.
Павлова посочи, че тази година международното участие е на група художници и поети от Италия.
Театралният състав към читалището на Каварна също ще се включи в програмата.
Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
В Пловдив откриват 101-вата среща на Европейската мрежа за проучвания на общата медицинска практика (EGPRN). Форумът ще продължи до 19 октомври и в него ще се включат делегати от 33 държави. Европейската мрежа популяризира научните изследвания в общата медицина, в помощ на личните лекари. Акцент на срещата ще бъде поставен върху следващото..
"Смятаме с тази експедиция да надскочим летвата от предишната 33-та експедиция , защото имаме много амбициозни проекти, даже експедицията тръгва по-рано". Това заяви пред БНР проф. Христо Пимпирев , председател на Българския антарктически институт и ръководител на българските антарктически експедиции: "Първата група от 9 души българи ,..
В столичната митрополитска катедрала "Св. Неделя" беше отслужена заупокойна Света литургия по повод 80 години от рождението на покойния патриарх Неофит. В негова чест в сградата на Богословския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" е открита аула, носеща неговото име. Аула в Богословския факултет ще носи името на патриарх..
"Влизаме в онзи момент, в който винаги съм мразила в училище, да разсъждаваме какво иска да ни каже авторът. Добре съм се справяла, била съм отличничка по литература, сега менажирам така политическите процеси, но винаги с едно на ум, разбира се, че мнението ни е субективно като странични наблюдатели, без да знаем какво всъщност стои в основата на..
След изборите в Пазарджик политическите страсти отново се нажежиха. Докато лидерите на партиите търсят формули за стабилност, хората по места казват – "омръзна ни, не вярваме на никого“. Депутатите от ГЕРБ обикалят страната, за да чуят мнението на членовете и симпатизантите си. Депутатите от ГЕРБ от Благоевград се срещат с партийния актив и..
"Държавата не чува младите лекари, защото не иска да ги чуе" . Това заяви пред БНР д-р Борис Таблов : "Очевидно е, че този проблем не е приоритетен за решаване . В крайна сметка виждаме, че в България много често политическите решения се взимат по странен начин и в една или друга посока се изпълняват определени неща. За младите лекари..
На фона на 3.42 средна оценка по математика на входното ниво в 6 клас Гражданската група "Математика за всички деца" и бивши състезатели по математика са отправили предложение до МОН за развитие на математиката в прогимназиалния и гимназиалния етап от обучението, което да позволи внедряването на сектори с висока добавена стойност като..
След изборите в Пазарджик политическите страсти отново се нажежиха. Докато лидерите на партиите търсят формули за стабилност, хората по места казват –..
Видимо е поглъщането на ГЕРБ от "ДПС-Ново начало" . Отдавна се наблюдава по места, че сериозна част от хора на ГЕРБ отиват при Делян Пеевски с мотив,..
Новата сглобка - управляващата четворна коалиция - ще продължи по същия начин - там няма отърване, там има серия от зависимости и нищо няма да се..