Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юлий Павлов: Оттеглянето на Цветанов носи позитиви в имиджов план, но и негативи в организационен

Юлий Павлов
Снимка: БГНЕС

"От древния Рим има един известен принцип „Който мълчи е съгласен". Който не е съгласен, не си мълчи и в случая – отива да гласува". С тези думи социологът Юлий Павлов изрази несъгласие с твърдението, че негласуването на протеклите преди седмица европейски избори е вид протестен вот. Пред БНР той допълни:

„Вярно е, че този път гласуваха 50% и няколко десети, но, като цяло, на европейски избори по-голямата част от европейците не се интересуват кой ще ги представлява в ЕП, тъй като правомощията на ЕП са доста ограничени. На фона на високата европейска активност, нашата говори, че хората в България не се заинтересуваха от европейските теми. Защо е висока активността в останалите държави? Защото там се състоя много сериозен дебат за и против по-голяма интеграция в ЕС, за и против правата и свободите на хората, правата на мигрантите…В България такъв дебат нямаше. Ако имаше такъв, можехме да кажем „българите не се интересуват от него“, но нямаше такъв. Българите просто счетоха, че наистина е смешно да се води вътрешнополитически дебат на фона на европейски избори и затова излязоха само твърдите ядра да гласуват, и то не изцяло“.

Павлов изтъкна в предаването "Нещо повече" по програма "Хоризонт", че независимо от типа избори от 2014 година насам, с две изключения, процентите подкрепа, които получават политическите сили, са горе-долу постоянни:

„ГЕРБ се движат между 30,5 до и 33,5 - около една трета. При по-голяма активност гласуват повече хора, при по-малка активност – по-малко. Тоест поведението на избирателите на ГЕРБ е като на цялата съвкупност. В момента има 31%, което е напълно в тези граници. Националистите също получават около 9-10% на различни избори. През 2013-а година са стигнали до 13% дори, говоря съборно, но този път ВМРО – 7% и другите две по 1% и получавате около 9,5 -10%. Градската десница на европейските избори през 2014 година има 6,5% процента, а на парламентарните 2017 – 5,5%, а сега, на европейските, има 6%. ... Всичко е в рамките на нормалното. Единствено БСП, където има огромни вътрешни проблеми, техните резултати са били от 15,5% - на парламентарните избори 2014 до 28% - на парламентарните избори 2017-а. Там са огромни колебания. В момента са на 24%. Тоест при БСП всичко зависи от това доколко са силни вътрешните противоречия“.

По повод заявката на СДС, че желае сътрудничество с ГЕРБ и на местните избори, социологът коментира, че ЕНП винаги е съветвала своите членки да си сътрудничат по възможност. Според различни коментатори, сътрудничеството със СДС в европейския вот е донесло около 30 до 50 000 гласа на ГЕРБ:

„В конкретния случай, това не се изрази в допълнителен мандат, но при оспорваната ситуация, която беше, и при малко по-добри резултати за БСП, можеха тези 30-40 000 гласа да се окажат решаващи. А на местните избори със сигурност всеки глас е решаващ. Особено в София, където се разпределят 61 съветници, няколко хиляди гласа повече веднага означават един съветник повече. На местните избори смятам, че тази коалиция ще постигне добри резултати“.

Оттеглянето на Цветан Цветанов от всички роли в партия ГЕРБ „ще донесе позитиви в имиджов план, но и негативи в организационен план“, допълни Павлов:

"Моментът все пак е добре избран за това оттегляне, тъй като следващите избори са местни и там местните структури сами по себе си са силно мотивирани да дадат максимума, тъй като от това им зависи съществуването и просперитетът. Тоест няма нужда от национални организатори, които да ги стимулират, каквато има при едни национални или европейски избори. Очевидно Борисов разчита, че до редовните парламентарни избори ще намери човек, двама или трима души, които да заместят Цветанов като организатори на национално ниво“.

Цялото интервю можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Георгиев, БОЕЦ

Георги Георгиев: Опитът полиция да се влезе в офиса с взлом е за сплашване и натиск на сдружение "Боец"

Опитът да се влезе в офиса с взлом беше акция за сплашване, натиск и смачкване на сдружение "Боец" , каза лидерът на сдружението Георги Георгиев в интервю пред БНР. По-рано днес полиция и ДАНС са влезли в сградата, където е офисът на сдружението, а по-късно от СДВР обясниха, че са търсили 25 араби. "Проникнаха в сградата и направиха..

публикувано на 21.07.25 в 14:02
Кореком

"Корекомите": Вълшебно място, но и лост за контрол над хората по времето на социализма

Когато говорим за недалечното минало с носталгия и се упрекваме в консуматорско поведение, не е лошо да си припомним какво купувахме през социализма и къде се продаваха стоките, които сега са "на една ръка разстояние".  "Няма. И в склада няма" остана като реплика в речника на всички, които имат спомени от социалистическото ни минало. "..

публикувано на 21.07.25 в 14:00

Зам.-председателите на ВАС поемат ръководството на съда

Днес е последният работен ден на Георги Чолаков като изпълняващ функциите ръководител на Върховния административен съд. От утре той излиза в двумесечна отпуска, а до избора на нов временен ръководител, начело на институцията ще са заместник-председателите Мариника Чернева и Любомир Гайдов. До това се стигна заради приетите в началото на..

публикувано на 21.07.25 в 13:36

Шестима младежи са тежко ранените при катастрофата край с. Червена вода

Шестима младежи са тежко пострадалите при катастрофата, станала тази нощ на пътя Русе-Кубрат в района на село Червена вода. Час след полунощ 19-годишен водач на "Фолксваген" Пасат, при десен завой напуска лентата си за движение, навлиза в насрещното и удря челно БМВ, управлявано от 19-годишно момиче. И в двата автомобила е имало по четирима..

публикувано на 21.07.25 в 13:19
Първан Симеонов

Първан Симеонов: Проблемът на правителството е с прекаляването - оттук идват големите политически грешки

Правителството естествено иска пълен мандат, а дали гражданите искат?  Управлението не се разграничава от ареста на кмета на Варна и губят от това, каза създателят и собственик на социологическата агенция "Мяра" Първан Симеонов в интервю за предаването "12+4" на БНР. "Защото, когато се появи софийската история, арестът на зам.-кмета..

публикувано на 21.07.25 в 13:12
Президентът Румен Радев с тенисистите Иван Иванов (вляво) и Александър Василев.

Отличия от президента за тенисистите Иван Иванов и Александър Василев

На тържествена церемония в Гербовата зала на президентството държавният глава Румен Радев удостои с почетни плакети тенисистите Иван Иванов и Александър Василев. Иван Иванов спечели юношеската титла на тазгодишното издание на тенис турнира Уимбълдън. Отличие от президента получи и Александър Василев, полуфиналист при юношите на Откритото..

публикувано на 21.07.25 в 13:08
Росица Кирова

От "Системата ни убива" поискаха оставката на депутата Росица Кирова

От Национална гражданска инициатива "Системата ни убива" поискаха оставката на Росица Кирова като народен представител заради "скандалното ѝ поведение" по време на дебатите за избор на омбудсман на Република България. "Тя се присмя на хора и организации, борещи се за справедливи каузи и заявили подкрепата си за Мая Манолова", пише в..

публикувано на 21.07.25 в 12:51