„Желанието ми беше да допринеса непосредствено за налагането и утвърждаването на едни нови стандарти в България“, сподели той. „Идеята, целта, желанието ни е българският пациент да получава невро-хирургична помощ на световно ниво и в България. Това се случва и аз се радвам, че мога да допринеса за това. /…/ Да не отиват българи в чужбина по всякакъв повод за лечение, да остава този ресурс в България. Остава надеждата, че този ресурс ще бъде вложен в медицината.“
В момента Венелин Герганов е главен лекар в INI - International Neuroscience Institute (Международния Институт по Невронауки) в Хановер, която определя като "бутикова болница", а от май 2018 започва да работи и оперира и в УМБАЛСМ „Пирогов“, през втората половина на всеки месец.
Неврохирургът е избрал тази област на медицината, защото „това е най-интересната част от медицината“ - заради директната възможност ежедневно да виждаш мозъка и да повлияваш на функциите му и да ги подобряваш.
„На практика докато получиш книжката за управление, образно казано, трябва да минат около 11 години, след като си завършил средното си образование. Това е една от причините по-малко хора да търсят такъв тип развитие – не само в България, но и по света.“
Доц. Венелин Герганов е един от най-успешните ни лекари в чужбина, завърнали се да работят и тук. Той е сред най-близките ученици и сътрудници на корифея на световната неврохирургия проф. Маджид Самии, когото нарича втория си голям учител и ментор в живота.
Медицината не е индивидуално занимание, и хирургията включително, вярва доц. Герганов, за когото на първо място стои респектът, уважението към пациента, „приемането му като наша най-висша ценност и цел.“
„От друга страна в личен план основният принцип е, че всеки ден трябва да си по-добър от предишния и не трябва да „лежиш“ на предишните си постижения. Като се събудиш сутрин, трябва да знаеш, че започваш пак от нулата. Това, че си постигнал успехи при предишните си операции и предишните си болни, не означава, че това е достатъчно за следващия болен.“
Доц. Венелин Герганов преподава в Медицинския университет в Хановер и Университета в Магдебург. Професор е към програмата "Клинични невронауки" на INI Хановер и Техеранския медицински университет. Гост-професор е във Федералния център по Неврохирургия в Новосибирск. Би искал да предаде на своите ученици отношението си към работата и упоритостта да поддържаш професионализма си.
Как се живее на различни места и между две държави? Венелин Герганов признава, че пътуването и смяната на обстановката и средата го зарежда, защото „все още има елемент на ентусиазъм“.
Един от големите проблеми за него е кризата на доверие от страна на българските граждани към родните лекари. „И един от начините да се излезе от нея е да се набляга на позитивите.“
Много от колегите са на много високо ниво, а достъпът до тях е много по-бърз, отколкото в западните страни, подчерта доц. Герганов. Той даде пример с Германия, където е ограничено правото на избор кой да те лекува и да те оперира, докато тук това е постижимо за почти всеки пациент в рамките на няколко дни и седмици.
Д-р Герганов има световен принос с научните разработки и открития в областта на невроонкологията, приложението и анализа на нов оперативен досег с трудно доcтъпни части на мозъка, интраоперативни изобразителни методи и ендоскопия.
Носител е на т.нар. Медицински Оскар. Член е на редакционната колегия и заместник-главен редактор на няколко авторитетни международни неврохирургични списания.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл."Fall on me" е песента, с която световноизвестният тенор Андреа Бочели представи сина си Матео през 2018-а година. Младият Бочели ще има концерт у нас на 11 юни в Античен театър - Пловдив . Матео е на 27 години, а през 2023-та издаде и своя дебютен албум. Младият талант даде първото си интервю преди концерта в България за "Понеделник вечер"...
Оксана Цветанова е директор на Регионалната библиотека „Хр. Смирненски“ в Плевен“. Работи от 1989 г. в културния институт. Владее италиански, руски, английски и немски език. Как ще се развива библиотеката, какви проекти се реализират, за да стане привлекателно място в града? Латинка Светозарова разговаря с Оксана Цветанова в звуковия файл.
През седмицата редица институции и много врачани почетоха 80-я рожден ден на един от ярките музикални дейци във Враца и региона - маестро Томислав Аспарухов. Неговият значим принос за културния живот във Врачанско е в развитието на хоровото изкуство. Той е основател и диригент на редица певчески формации, а негови възпитаници са стотици..
Отец Стоил е свещеник в Ракитово. Служи в храма "Света Неделя". Родом е от Велинград. Носи името на дядо си Стоил. За здраве и изцеление баба му го водила от малък по църкви и манастири, защото е бил болнаво дете. От нея е закърмен с любов към Бога, който го води към дверите на църквата, в която служи вече 26 години. "Ние всякога трябва..
На София филм фест гост бе и черногорският театрален и филмов продуцент Никола Вукчевич . Носителят на "Оскар" Данис Танович: Киното надхвърля границите и езиците Във филма си "Крепост на силата" той сблъсква войната и религията, за да разберем какво е кодът на честта и колко важна е ролята на саможертвата не само за времето,..
През 2002-ра босненският режисьор и сценарист Данис Танович печели "Оскар" за чуждоезичен филм със заглавието "Ничия земя". Тази година, за София филм фест, той дойде, за да представи новия си филм "След края на лятото" . История, развиваща се на красив хърватски остров ни запознава с жена, която изследва сложната същност на семейните връзки и..
"В момента трябва да преформатираме цялата матрица на Европейското икономическо сътрудничество , защото Европа е изправена пред необходимостта да генерира, да създаде и то на базата на много широк консенсус собствена икономическа и финансова доктрина, защото Европа е в тежка рецесия, на границата на икономически колапс , който до голяма степен, за..
Изпълнителната агенция "Медицински надзор" може да проверява дали са спазени правата на пациентите, дали е оказана качествена и навременна медицинска..
Зад тежките пътни инциденти, които правителството ще се опитва да ограничи, стоят човешки съдби . Учителката по информатика в математическата..
"България няма деца за убиване" и "Стига смърт на пътя". Това високо и ясно ще заявят всички, които ще участват в протестите, провокирани от смъртта..