„Желанието ми беше да допринеса непосредствено за налагането и утвърждаването на едни нови стандарти в България“, сподели той. „Идеята, целта, желанието ни е българският пациент да получава невро-хирургична помощ на световно ниво и в България. Това се случва и аз се радвам, че мога да допринеса за това. /…/ Да не отиват българи в чужбина по всякакъв повод за лечение, да остава този ресурс в България. Остава надеждата, че този ресурс ще бъде вложен в медицината.“
В момента Венелин Герганов е главен лекар в INI - International Neuroscience Institute (Международния Институт по Невронауки) в Хановер, която определя като "бутикова болница", а от май 2018 започва да работи и оперира и в УМБАЛСМ „Пирогов“, през втората половина на всеки месец.
Неврохирургът е избрал тази област на медицината, защото „това е най-интересната част от медицината“ - заради директната възможност ежедневно да виждаш мозъка и да повлияваш на функциите му и да ги подобряваш.
„На практика докато получиш книжката за управление, образно казано, трябва да минат около 11 години, след като си завършил средното си образование. Това е една от причините по-малко хора да търсят такъв тип развитие – не само в България, но и по света.“
Доц. Венелин Герганов е един от най-успешните ни лекари в чужбина, завърнали се да работят и тук. Той е сред най-близките ученици и сътрудници на корифея на световната неврохирургия проф. Маджид Самии, когото нарича втория си голям учител и ментор в живота.
Медицината не е индивидуално занимание, и хирургията включително, вярва доц. Герганов, за когото на първо място стои респектът, уважението към пациента, „приемането му като наша най-висша ценност и цел.“
„От друга страна в личен план основният принцип е, че всеки ден трябва да си по-добър от предишния и не трябва да „лежиш“ на предишните си постижения. Като се събудиш сутрин, трябва да знаеш, че започваш пак от нулата. Това, че си постигнал успехи при предишните си операции и предишните си болни, не означава, че това е достатъчно за следващия болен.“
Доц. Венелин Герганов преподава в Медицинския университет в Хановер и Университета в Магдебург. Професор е към програмата "Клинични невронауки" на INI Хановер и Техеранския медицински университет. Гост-професор е във Федералния център по Неврохирургия в Новосибирск. Би искал да предаде на своите ученици отношението си към работата и упоритостта да поддържаш професионализма си.
Как се живее на различни места и между две държави? Венелин Герганов признава, че пътуването и смяната на обстановката и средата го зарежда, защото „все още има елемент на ентусиазъм“.
Един от големите проблеми за него е кризата на доверие от страна на българските граждани към родните лекари. „И един от начините да се излезе от нея е да се набляга на позитивите.“
Много от колегите са на много високо ниво, а достъпът до тях е много по-бърз, отколкото в западните страни, подчерта доц. Герганов. Той даде пример с Германия, където е ограничено правото на избор кой да те лекува и да те оперира, докато тук това е постижимо за почти всеки пациент в рамките на няколко дни и седмици.
Д-р Герганов има световен принос с научните разработки и открития в областта на невроонкологията, приложението и анализа на нов оперативен досег с трудно доcтъпни части на мозъка, интраоперативни изобразителни методи и ендоскопия.
Носител е на т.нар. Медицински Оскар. Член е на редакционната колегия и заместник-главен редактор на няколко авторитетни международни неврохирургични списания.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл."Защо трябва да учим философия?" е въпросът, който най-често чува Владислав Тодоров. Той преподава предмета "Философски цикъл" в елитна врачанска гимназия. Основната идея в работата му е да насърчава учениците си да изразяват мнение, да споделят, да питат, да търсят отговори за всичко, което ги вълнува - от първото влюбване до проблемите на днешния..
Журналстът Николай Барулов описва своята работа като "далеч от консерватизма на класическата телевизия". Той е фриланс режисьор и видео журналист с над 20 годишна кариера в телевизията. В професионалния си път минава и през кореспондент във Великобритания. Николай Барулов дойде в Автономията за да разкаже за тръпката, която ускорява пулса..
Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на поколения българи - тази усмихната и пламенна певица гостува на "Нощен хоризонт" . Тя споделя за музиката и песните си, за срещите ѝ с публиката, за колекцията ѝ от ангели - пазители , както и за..
Жаклин Прейс е талантлива млада българска цигуларка , която от 7 години е част от Белгийския национален оркестър . От 2018 година нашата сънародничка живее в Брюксел, но периодично се връща и в България, когато има покани за участия в концерти. В работата си като оркестрант Жаклин се среща със солисти и диригенти от цял свят , сред..
Наталия Цекова е актриса с горещо сърце. Тя е от хората, които вдъхновяват и даряват криле на другите, за да могат да летят върху мечтите си. Наталия Цекова сбъдва детската си мечта да играе на сцена. Когато е била на 10 години, е решила, че ще стане актриса. Призвана е за това. Вярва, че е родена, за да бъде актриса. "Определено беше..
Иван Въжаров е майстор на спортния бридж, играе този олимпийски спорт повече от 40 години. Той е треньор на млади бриджьори - шампиони. Създател е на кръстословици. Участвал е във викторини и в "Минута е много". Дълго време е бил спортен журналист. Като студент в първи курс се е запалил по спортния бридж. Стига до младежкия..
"Тук са вманиачени по традициите и миналото и всичко е наопаки. Навсякъде другаде да свириш на китара ще е твой плюс. А тук китара…?! Управителите настръхват. "Твърде модерно е, на туристите няма да им хареса." Миналата есен си купих една стара джазова кухарка с кръгъл отвор, дето ще речеш, че е точно като..
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..
Ограничено е правото на децата на образование и правото на възрастните на достъп до работното място , пише в позиция Съюзът на ръководителите в..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на..