Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За изкуството да лекуваш с уважение към болния

Неврохирургът Венелин Герганов: Всеки ден започвам от нулата

Преди година един от най-успешните ни лекари в чужбина започна да оперира и в България

Доц. Венелин Герганов
Снимка: Станислава Пирчева

„Светът вече не е еднопосочен. Посоките са и натам, и обратно. И на юг, и на север. В това динамично съвремие, което имаме, е нормално да има такъв поток, нормално е дори да идват други хора да работят в България. Българи да ходят да се утвърждават в чужбина, да събират опит, да се връщат след това в България да работят. Просто трябва да сме отворени, да създаваме условия за тези хора, да искат да го правят.“ Това каза при гостуването си в предаването „Нощен хоризонт“ неврохирургът доц. д-р Венелин Герганов година след като освен в Германия, започна да оперира и в България.
   

„Желанието ми беше да допринеса непосредствено за налагането и утвърждаването на едни нови стандарти в България“, сподели той. „Идеята, целта, желанието ни е българският пациент да получава невро-хирургична помощ на световно ниво и в България. Това се случва  и аз се радвам, че мога да допринеса за това. /…/ Да не отиват българи в чужбина по всякакъв повод за лечение, да остава този ресурс в България. Остава надеждата, че този ресурс ще бъде вложен в медицината.“

В момента Венелин Герганов  е главен лекар в INI - International Neuroscience Institute (Международния Институт по Невронауки) в Хановер, която определя като "бутикова болница", а от май 2018 започва да работи и оперира и в УМБАЛСМ „Пирогов“, през втората половина на всеки месец.

Неврохирургът е избрал тази област на медицината, защото „това е най-интересната част от медицината“ - заради директната възможност ежедневно да виждаш мозъка и да повлияваш на функциите му и да ги подобряваш.

„На практика докато получиш книжката за управление, образно казано, трябва да минат около 11 години, след като си завършил средното си образование. Това е една от причините по-малко хора да търсят такъв тип развитие – не само в България, но и по света.“

Доц. Венелин Герганов е един от най-успешните ни лекари в чужбина, завърнали се да работят и тук. Той е сред най-близките ученици и сътрудници на корифея на световната неврохирургия проф. Маджид Самии, когото нарича втория си голям учител и ментор в живота.

Медицината не е индивидуално занимание, и хирургията включително, вярва доц. Герганов, за когото на първо място стои респектът, уважението към пациента, „приемането му като наша най-висша ценност и цел.“

„От друга страна в личен план основният принцип е, че всеки ден трябва да си по-добър от предишния и не трябва да „лежиш“ на предишните си постижения. Като се събудиш сутрин, трябва да знаеш, че започваш пак от нулата. Това, че си постигнал успехи при предишните си операции и предишните си болни, не означава, че това е достатъчно за следващия болен.“

Доц. Венелин Герганов преподава в Медицинския университет в Хановер и Университета в Магдебург. Професор е към програмата "Клинични невронауки" на INI Хановер и Техеранския медицински университет. Гост-професор е във Федералния център по Неврохирургия в Новосибирск. Би искал да предаде на своите ученици отношението си към работата и упоритостта да поддържаш професионализма си.

Как се живее на различни места и между две държави? Венелин Герганов признава, че пътуването и смяната на обстановката и средата го зарежда, защото „все още има елемент на ентусиазъм“.

Един от големите проблеми за него е кризата на доверие от страна на българските граждани към родните лекари. „И един от начините да се излезе от нея е да се набляга на позитивите.“

Много от колегите са на много високо ниво, а достъпът до тях е много по-бърз, отколкото в западните страни, подчерта доц. Герганов. Той даде пример с Германия, където е ограничено правото на избор кой да те лекува и да те оперира, докато тук това е постижимо за почти всеки пациент в рамките на няколко дни и седмици.  

Д-р Герганов има световен принос с научните разработки и открития в областта на невроонкологията, приложението и анализа на нов оперативен досег с трудно доcтъпни  части на мозъка, интраоперативни изобразителни методи и ендоскопия.

Носител е на т.нар. Медицински Оскар. Член е на редакционната колегия и заместник-главен редактор на няколко авторитетни международни неврохирургични списания.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (втора част)

"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..

публикувано на 22.11.24 в 19:55
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част)

Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..

публикувано на 20.11.24 в 16:38
Наталия Георгиева

Наталия Георгиева се е посветила на читалището в село Гурково

В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето.  "Човекът, който..

публикувано на 17.11.24 в 06:24

Омайващата Юркие Фейзи предава на хората позитивния си дух

Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..

публикувано на 10.11.24 в 08:14
Йордан Караджов

Данчо Караджов: Националното радио е в основата на успеха на "Сигнал"

"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...

публикувано на 07.11.24 в 14:55
Кадър от видео, публикувано от SpaceX, показващо тестов полет на Starship при втория опит за изстрелване на SpaceX в Бока Чика, Тексас, САЩ, 20 април 2023 г.

Директорът на НАСА Бил Нелсън за бъдещето на космическите програми

"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..

публикувано на 03.11.24 в 07:30
Проф. Радка Аргирова

Проф. Радка Аргирова: Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен

Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..

публикувано на 03.11.24 в 06:53