В работата си като оркестрант Жаклин се среща със солисти и диригенти от цял свят, сред които - цигуларите Хилари Хан, Гил Шахам, Сергей Хатчатрян, опрени певци като Пласидо Доминго, Анджела Георгиу и Роберто Аланя. Точно преди три години има честта да концертира със струнен квартет "Брюксел" в Атина пред краля и кралицата на Белгия и президентшата на Гърция.
С огромен интерес и любов към преподаването, през 2021 г. Жаклин Прейс основава лятна цигулкова академия "Северина" в Слънчев бряг, за млади таланти от 7 до 18 години. Води и майсторски класове по цигулка в музикалното училище "Добрин Петков" в Пловдив, както и лятна академия "VIVANTO" в Белгия.
Жаклин Прейс е от Пловдив. Разказва, че е завършила музикалното училище в родния си град. След това продължила образованието си в София и Виена. През 2018 г. се явила на конкурс за Националния оркестър на Белгия и в условията на жестока конкуренция успяла да спечели място в белгийската филхармония.
"Бях тръгнала да си търся място в оркестър и видях, че има прослушване за Белгийския национален оркестър. Хванах влака от Лион и дойдох на 6-ти май 2018 г. На следващия ден беше прослушването. Като дойдох, гледам 49 човека, а аз бях 41- ви номер. И си казах - Боже, как е възможно. Това са толкова много хора, но аз бях изключително подготвена. Свирих. Три тура беше прослушването. Може би и късметът ми е проиграл на този ден и ме приеха в оркестъра. Започнах новия си живот септември 2018 г. в Белгия", разказва младата цигуларка.
Срещата ни с Жаклин е в Центъра за изкуства "Бозар" в Брюксел, където се намира и уникалната зала на Белгийския национален оркестър. Разговаряме минути след края на репетицията за предстоящ концерт.
"Да, залата е уникална, огромна, побира 2100 човека. Когато се провежда конкурсът "Кралица Елизабет", който е за цигулка, виолончело, пиано и пеене, на който ние сме акомпанирали много пъти с оркестъра и като видиш всички тези хора, включително краля и кралицата, които идват и седят в тяхната ложа. После стават на крака. Залата като е пълна, не може да се опише емоцията. Все едно се повдигаш във въздуха. Това се получава в залата, когато има огромни овации. Почти винаги е пълна залата. Дори когато е лошо времето или когато е много слънчево, хората правят този избор, да дойдат и да се насладят на различни концерти. Сцената е нашият втори дом - там се изразяваме, там репетираме, там се срещаме."
Талантливата млада българка разказва, че от 3 годишна се занимава с музика. Първите ѝ изяви били в един детски хор в Пловдив.
"Майка ми ме записа да пея в един хор в Пловдив. И тогава изведнъж се гмурнах в големия океан на музиката. Впоследствие започнах солфеж, музикална теория... и като ме питаха - "Ти на какъв инструмент искаш да свириш? И аз съм казала цигулка. Така започна моят музикален живот", спомня си Жаклин Прейс.
Младата цигуларка казва, че във фамилията ѝ няма други професионални музиканти, но всички много обичат и ценят класическата музика.
"Баща ми свири на китара. Аз съм израснала с песните на "Пинк Флойд". Той е голям фен на групата и като заспивах като мъничка слушах "Пинк Флойд". Брат ми също е свирил на пиано, но никой не се занимава професионално с някакъв инструмент", казва цигуларката.
На Запад класическите музиканти се радват на голямо уважение, казва Жаклин Прейс. Музиката е неизменна част от живота на хората. А талантът се цени и насърчава още от най-ранна детска възраст.
"Определено се цени талантът. Доста малки дечица, включително и тези, на които и аз преподавам, кой от тях си свири за удоволствие, на други това по-късно ще им стане професия. Музиката присъства доста усилено в живота на хората", твърди Прейс.
За какво мечтае младата цигуларка и с какво са свързани амбициите ѝ?
"Искам да помагам за развитието на млади цигулари. Искам да преподавам музика, както и да свиря, разбира се. Музиката е голяма част от моя живот и искам това да продължи. На мен това ми е животът. Задавала съм си въпроса какво друго мога да правя? Сигурно мога да правя и други неща, но когато човек от малък е с цигулка в ръка и после се развива толкова години... Не виждам какво друго може да има толкова важно в моя живот като музиката. Разбира се, семейство, приятели, това са също важни неща в живота."
В края на нашата среща, Жаклин Прейс отправя призив - да ходим по-често на класически концерти.
"Защо да не ходим на класически концерти, както ходим на рок и поп концерти. Аз също ходя на такива концерти. Но защо да не ходим по-често в залата, да се насладим, да подкрепим всички тези музиканти, които толкова часове и работа са минали през ръцете им. Това е култура. Тя учи на толкова неща. Ние правим с оркестъра няколко пъти в годината концерти само за деца от училища. Тези деца като дойдат така се радват, почват да пляскат, викат. Получава се нещо като детски празник. Иска ми се децата да се интересуват, да свирят на инструменти, независимо дали ще станат музиканти или не. Надявам се във всички домове класическата музика да присъства под една или друга форма", казва в заключение Жаклин Прейс.
Още слушайте в интервюто на Даниела Големинова с Жаклин Прейс.
Актьорът Константин Икономов от Сатиричния театър е гост в поредицата "Магията на театъра" . Той има ярко присъствие на сцената и впечатлява със своите превъплъщения в различните образи. Константин Икономов завършва НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ през 2005 год. в класа на проф. Пламен Марков . След това работи в театъра в Стара Загора. А по-късно на..
Деси Добрева е специален гост в "Нощен хоризонт" и представя предстоящото турне "Гиздава". Седем концерта в седемте най-големи градове в страната, с благотворителна цел - в подкрепа на деца таланти. Певицата, заедно с Лудо Младо Бенд и Нешка Робева, стартира мащабното турне, което ще обиколи България и ще зарадва почитателите на българския..
18-годишната Росица Денчева, състезател на Тенис клуб "Плевен 90", ще представи родния си град и България на турнира "Уимбълдън". На специална среща тя получи почетен плакет и поздравления от кмета на Община Плевен д-р Валентин Христов и неговия заместник Калоян Къдрийски. Наскоро тенисистката впечатли спортния свят с отличното си..
Сърцето на днешната гостенка в рубриката ни "Горещи сърца" тупти с ритъма на въпросите, които постоянно си задава. Признава, че любимият ѝ въпрос е "Защо?", а намирането на отговорите му всеки ден и при всички обстоятелства помага да се усъвършенстваш, да се развиваш и да вървиш напред. Страстта ѝ да стига "до корена", да изследва причините, да..
От 10 - ти юли започва поредното издание на един много красив бутиков фестивал, който от 2010 година се провежа в архитектурния резерват Арбанаси. Фестивалът за класическа камерна музика - Arbanassi Summer Music събира за няколко дни музиканти от Западна Европа с български инструменталисти. Създатели на фестивала са музикалното семейство..
В "Родина зад граница" ви срещаме с музикалния педагог Пенка Петросович . Преподавателската ѝ кариера започва в Музикалното училище в родния ѝ град Бургас . През 1998 година учителката напуска България и заедно със своето семейство емигрира в САЩ. Отвъд океана всичко започва отначало . Пътят е дълъг и труден, но с постоянство и години..
Книгата с лирика "Светостта на болката" излиза по повод 20-годишнината от кончината на Николай Колев-Поета . Вижда бял свят благодарение усилията на Людмила Тодорова, дъщеря на поета, на безвъзмездния труд на редактора - Свежа Дачева , и с помощта на дарения и моралната подкрепа на още неколцина душ и, сред които проф. Пенка Радева - за..
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
Не левовете са по-добрите пари, а еврото - по-лошите пари, които тласкат към инфлация, а това, че всяка фирма и предприятие се стреми към по-високи..
Никога няма да затворя очи за лъжата , сподели пред БНР актьорът Павел Поппандов. Лицемерието е навсякъде , каза той и не скри, че такова има и в..