Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гавраил Гавраилов: Социалният предприемач мисли за бъдещето

Гавраил Гавраилов
Снимка: Тихомира Методиева - Тихич

„Въпреки че толкова много селски училища е мегдани са вече запустели, аз все още вярвам, че има мегдан.“ Това каза в предаването „Графити по въздуха“ Гавраил Гавраилов, автор на рубриката „Има ли мегдан“, която вече има 16 излъчени епизода.

„Нашите усилия в последните години са насочени към това да популяризираме подобен тип места и да вдъхваме надежда на местните хора“, обясни Гавраилов, който в различните издания на рубриката разказва за занаятчии и земеделци, за хотелиери и инициатори на фестивали и за общото помежду им – всички те искат да дадат нова енергия на местата, които обитават, напук на обезлюдяването.

В предстоящите издания на рубриката той ще се фокусира върху региона на Странджа, Сакар и Източните Родопи.

„Аз се радвам, че все повече хора обръщат поглед към мисленето на социалния предприемач, защото това е мисленето на бъдещето“, подчерта Гавраил Гавраилов.

„Ние ще продължаваме да споделяме тази планета, с все по-ограничените й ресурси, ще бъдем все повече като брой и много се надявам да не се концентрираме всички в София и големите градове, а да останат хора и някъде там, където е истинският живот – на село.“

Гавраилов посочи конкретни примери как хора със сериозен бизнес могат да бъдат полезни и на местните общности.

Гавраил Гавраилов има минало на футболен съдия, произхожда от спортна фамилия от Пловдив. В един момент се насочва към съвременното изкуство и култура, за което не съжалява, защото това му е дало по-широк поглед върху нещата. 

През последните години работи върху дисертацията си по социология, в която изследва социалното предприемачество в Родопите. 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10
Хореографът Кая Иванова

Кая Иванова: 40 години в сърцето с българските народни танци

Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище.   Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в..

публикувано на 13.07.25 в 06:15
Ифан Сунг

Ифан Сунг избира да учи и да живее в България

Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език.  Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..

публикувано на 06.07.25 в 06:05
проф. д-р Александър Чирков

Проф. Александър Чирков: Човек трябва да има време за духовното и телесното развитие

Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява надежда и живот на хиляди българи. Десетилетия след първата трансплантация на сърце у нас, неговото дело продължава да вдъхновява.  „Още от първия ден аз забелязвам каква огромна разлика съществува..

публикувано на 06.07.25 в 05:10