Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В неделя погребват алпиниста Иван Томов

Каталунецът Сержи Минготе: Опитахме се да му помогнем, но той вече беше много зле

Иван Томов
Снимка: Личен архив

Утре (9 юни) в Русе ще се състои погребението на алпиниста Иван Томов, чието тяло беше транспортирано по желание на близките му преди дни от Катманду. Томов загина на слизане от връх Лхотце (8516 м) в Хималаите на 17 май. На 16 май той, а около два часа по-късно и партньорката му от Русия Анастасия Рунова изкачват четвъртия по височина връх на планетата без помощта на допълнителен кислород и без личен шерп. Така 35-годишният русенец става третият българин, стъпил на Лхотце, и вторият (след Христо Проданов), сторил това без допълнителен кислород. 24-годишната Настя пък става най-младата рускиня, изкачила този осемхилядник. На слизане, обаче, Иван проявява симптоми на височинна болест и на 17 май почива в района на Лагер 4. Настя е транспортирана с хеликоптер до болница в Катманду, с възпалено гърло и изтощение от дългото време, прекарано на голяма надморска височина.

След като става ясно, че Иван е развил симптоми на височинна болест и поставената от Настя инжекция не помага, испанецът Сержи Минготе и чилиецът Хуан Пабло Мор правят опит да свалят българина надолу. Той, обаче, издъхва в ръцете им. (Разказът на Анастасия Рунова за събитията под Лхотце можете да прочетете тук). Днес (8 юни) Сержи Минготе отговори писмено на въпросите на БНР:

Серги Минготе

Бяхте с българина Иван томов на Лхотце. Познавахте ли го отпреди това?
Не, видях го за първи път при Лагер 4, на 7700 м.
Вие кога изкачихте върха - преди или след Иван?
На 16 май, в 13:30 (10:45 българско време - бел.ред.). Мисля, че Иван го изкачи по-късно, но не съм сигурен. Аз не го видях.
Какво се случи в Лагер 4?
В 8ч. сутринта на 17 май неговата партньорка от Русия (Анастасия Рунова - бел.ред.) ни помоли за помощ, защото той беше много зле. Бяха прекарали нощта там и той имаше нужда от кислород. Когато го видях, разбрах, че зле. Не можеше да направи дори две крачки, защото, според мен, имаше тежък оток.
Кой и как му помогна?
Настя, неговата партньорка от Русия ни каза, че му е сложила инжекция Дексаметазон сутринта, но той почти не е реагирал, защото вече е развил сериозен оток. Опитахме се да го свалим, но той почти не можеше да ходи. Изрязах парчета от фиксиращо въже и от една постелка направихме носилка с Хуан Пабло Мор.
Иван можеше ли да говори?
Той излезе от палатката с намерението да слиза надолу, но беше вече много немощен. Почти не можеше да се движи сам. Каза ми само, че има нужда от помощ, не можеше да говори, още повече през маската. После, съвсем близо до Лагер 4, на 7650 м падна на земята и не можа да стане. Тогава кислородният апарат спря, Иван вече не дишаше. Беше много тежо за нас.
Според Вас, за недобра аклиматизация ли става дума или за някаква грешка по време на атаката?
Не знам. Не бях с него по време на изкачването. Не го и познавам. Може би неизползването на кислород. Но аз самият винаги тръгвам без кислород и не мога да съдя.
Вие самият къде сте сега, какво се случва с Вашия проект 6х8000. Вече изкачихте К2, Броуд Пик, Манаслу и Лхотце. 
В Милано съм, заминавам за Пакистан. Ще се опитам да изкача Гашербрум 1 и Гашербрум 2 и да изпълня плана си да изкача 6 осемхилядника без допълнителен кислород за 365 дни. А после искам да си почина със съпругата си и дъщеря си.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38
170 годишнина от създаването на  библиотека

Юбилеен печат за 170-годишнината от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен

Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на  библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“.    Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика".  С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..

публикувано на 01.02.25 в 06:30
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22