Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Илан Папе: Западът погрешно схваща дебатите в Израел по Палестинския въпрос

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Дните от 5-и до 10-и юни 1967 г. са известни като Шестдневната война - едно от събитията, оставили траен отпечатък върху съдбата на региона на Близкия изток и до наши дни. Проф. Илан Папе, който е завършил история в Йерусалим и защитил докторат в Оксфорд, очерта пред БНР настоящото състояние на ключовите проблеми в израело-палестинския конфликт

„Ако разсъждаваме върху сърцевината на конфликта в Израел и Палестина, трябва поне за малко да погледнем през историческа перспектива. Проблемът е, че евреите са решили да се спасят от преследванията и антисемитизма и да построят нов живот на място, където други хора, а именно палестинците, вече са живеели. Проблемът, според мен, че няма значение дали претендираш, че си живял в тази земя преди 2000 години, или не, но вярваш, че присъствието на други хора там е пречка за успеха на плана ти. Заради това смятам, че основната ционистка политика, от началото на ционисткия проект в края на 19-ти век насам, е как да вземеш колкото е възможно повече от Палестина, но с колкото се може по-малко палестинци. Това е ключовият въпрос. Вследствие на него през 1948 г. на практика се прочиства етнически половината палестинско население. Заради това съществува проблемът с палестинските бежанци, тъй като Израел искаше да изгради национална държава за евреите.  Според мен ключовият въпрос не е за граници или разпределяне на някакви природни ресурси, а за идеологията. Медиите често го представят като конфликт за оспорвани територии, но от моя гледна точка става дума за конфликт между заселници и местното население.

Физически всичко може да бъде разградено - и сме виждали това в историята. При желание заселническите селища и квартали, построени от Израел след 1967 г., могат да бъдат премахнати, но ми се струва, че това не е вероятно да се случи заради баланса на силите в регионален план и позициите на международните играчи“. ...

Дебатите в израелското еврейско общество не са за валидността на заселническия колониален или ционисткия проект, а как той да бъде постигнат по най-добрия, убеден е професорът:

„Мисля, че Западът погрешно схваща дебатите. Той вярва, че става дума за дебати между истински мирен лагер, искащ помирение с палестинците, и по-националистически, войнствен лагер - „гълъби“ и „ястреби“, както ги наричат. Аз обаче от много години твърдя, и не съм единственият, че това не е стратегически, а тактически дебат. Това е дебат между тези, които наричаме левица в Израел - либералният ционизъм. Те вярват, че за да съществува Израел не е необходима цялата Палестина. „Ще дадем някои територии на палестинците, за да запазим демографското си мнозинство (вътре в Израел)“, казват те. Това е виждането на Партията на труда. Тази левица обаче почти напълно изчезна на последните избори, защото идеята да се каже на палестинците: „Ще ви дадем малко земя и вие ще се откажете от всички други искания“, не е много реалистична. В момента десницата в Израел е мнозинство. Те вярват, че не е необходимо да се отказваш от територии, а трябва да се концентрираш върху контрола на демографията. Някои от най-екстремистката десница смятат, че имат властта да продължат с етническото прочистване, т.е. прогонването на палестинци. Други казват: „Ако палестинците не приемат властта ни, трябва да правим това, което правим в Газа“. Ако те приемат нашия контрол, се прилага това, което описвам в книгата си „Най-големият затвор на земята“ - палестинците може да имат някаква автономия, но никога не може да искат суверенитет или колективни национални права. За мен тези виждания са рецепта за конфликт".

Идеята за двудържавно решение е мъртва, категоричен е ученият, който е част от кампания на терен в Израел и Палестина, която се казва „Инициатива за единна демократична държава“:

„Ние вярваме, че трябва да се стремим да изградим политически режим, който да е демократичен за всички граждани. Подходът ни е силно повлиян от модела в Южна Африка след падането на режима на апартейда (на белите заселници) - един човек, един глас. И особено с механизъм за коригиране на определени престъпления, които са се случили по-рано, например изгонването на хора, т.е. позволяване на завръщането на бежанците и също така преразпределяне на земята по справедлив начин. Заради това съм убеден, че трябва да мислим за решение с една държава, която да бъде едновременно светска и двунационална. Има силно крило на политическия ислям, то не приема определението „светска“, а предпочита да я нарича „гражданска държава.“ Трябва да обсъждаме всички тези варианти, за да намерим път напред, с който всички да са съгласни. Всеки ще трябва да се откаже от нещо, за да се постигне компромис, но това е посоката".

Палестинското ръководство, в лицето на "Фатах", често е обвинявано в корупция и неефективнокт. Проф. Илан Папе обаче е категоричен:

„Палестинското общество е едно от най-младите в света. Около 50% от палестинците са под или около двайсетина-годишни. И това младо поколение ни показва път напред. Мисля, че те не подкрепят нито "Фатах", нито "Хамас". Както показаха младите хора по време на Арабската пролет, те не харесват институциите твърде много. Аз мисля, че имаме нужда от институции, независимо дали те ще бъдат променени отвътре, или ще бъдат построени наново. Но младото поколение в Палестина е много по-малко засегнато от тази липса на единство. Също така интернет улеснява връзките между различни палестински групи и това също има влияние".

Ученият се гордее с книгата си „Етническото прочистване на Палестина“, която описва израелската политика през 1947-8 г. по отношение на палестинците. Книгата е била добре приета от палестинците, но е срещнала гневни реакции в Израел.

„Беше преведена на 16 езика, но не и на иврит“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Четирима от задържаните за контрабанда на цигари в селата Скутаре и Царацово остават в ареста

Районният съд остави в ареста четирима от петимата задържани за контрабандата на цигари за над 12 милиона лева в Скутаре и Царацово. Под домашен арест ще бъде мъжът, направил самопризнания и разкрил как е действала схемата.  Наблюдаващият прокурор Димитър Пехливанов поиска и петимата да останат в ареста. Той посочи, че групата е отговорна не..

публикувано на 23.11.24 в 21:46

Външни специалисти ще посочат кои дървета в Троян да бъдат премахнати

Община Троян е възложила на външни специалисти експертна оценка кои от 142 дървета по една от основните улици в града да бъдат премахнати и с какви да бъдат заменени, след като местните жители се обявиха против намерението всички да бъдат премахнати заради предстоящ мащабен ремонт на улицата. Община Троян има готов проект за цялостна..

публикувано на 23.11.24 в 21:44

Нова книга представя Владимир Димитров-Майстора в 444 страници

Нова книга представя в 444 страници личността, шедьоврите му, художественото наследство на Владимир Димитров-Майстора. Изданието е  резултат от работата и амбициите да обхванат гения на художника на колектива на кюстендилската художествена галерия, чиито патрон е Майстора. Включени са репродукции и анотации за над 300 от произведенията на..

публикувано на 23.11.24 в 20:59

Полски земеделци блокираха пункт на границата с Украйна

В Полша земеделски производители блокираха граничния пункт "Медика" на границата с Украйна в знак на протест срещу търговското споразумение между Европейския съюз и Меркосур - търговски блок от страни от Южна Америка. Според фермерите, то ще намали тяхната конкурентоспособност. Това съобщи агенция Ройтерс. Министърът на земеделието на Полша..

публикувано на 23.11.24 в 20:45

Нова стачка спира влаковете в Италия

В Италия железопътният транспорт стачкува отново за 24 часа – от 21 часа местно време тази вечер до 21 часа в неделя, 24 ноември. Стачката е организирана от профсъюзите в железопътния транспорт и засяга всички големи оператори от сектора.  Синдикалистите настояват за подновяване на националния колективен трудов договор, за защита на..

публикувано на 23.11.24 в 19:58

Средно по 7 безработни се състезават за едно място в цялата страна

Средно по 7 безработни се състезават за едно свободно работно място в цялата страна, сочат най-новите данни на Агенцията по заетостта.  Най-силна е конкуренцията в областите Габрово, Разград, Силистра и Търговище, в които за една вакантна позиция се надпреварват по 11 души, а най-слаба в София-град, Русе и Кюстендил - по четирима.  Сред..

публикувано на 23.11.24 в 19:52

Кметове и кметски наместници на ловешки села обмислят колективна жалба заради проблеми с тока

Жители на ловешките села Деветаки и Дойренци се оплакват от чести  прекъсвания на електрозахранването в населените места и от липсата на каквито и да е мерки от страна на електроразпределителното дружество за решаване на проблема. Кметският наместник на село Деветаки Диана Василева поясни: "Токът се спира на ден поне по 6 пъти по за 5..

публикувано на 23.11.24 в 19:49