“Ислямска държава" от създаването си е изключително профилирана и активна в медийните си изяви. Имат традиционна медия, която много често използват за пропагандните си цели. Те са една добре смазана машина по отношение на поведението си в социалните мрежи“, посочи Гончаров.
“Не бих казал, че възможностите им в киберпространството са неограничени, няма как да бъдат неограничени, но са изключително професионални в поведението си. За подобен тип индоктринация наемат изключително добре подготвени хора, добри психолози, които знаят как да комуникират“, допълни той.
“Има много примери с Европа и в целия свят - за такива млади хора, които по някаква причина зарязват семейството си и всички неща, които съставляват живота им и отиват да се борят за една кауза. И точно тук е разковничето на проблема. Нека не бъркаме интелигентността с емоционалната интелигентност - това са две различни неща. Когато един човек съзрява (знаете не за всеки важи), но когато един млад човек има проблеми в семейството си, в училище, бива тормозен, изпада в (различни) ситуации и се чувства неразбран - това е идеалният профил", коментира още Борис Гончаров.
“Това, че имаш достъп до информация по дефиниция не ти дава необходимото ниво на знания. Интернет и социалните мрежи, както виждаме, имат определено въздействие дори и върху сериозни политически процеси“.
Според него вербуването за подобна кауза е дълъг процес. “Това не се случва изведнъж, това е един процес, който е много добре отработен като методология. Не просто в един момент казваш, че искаш да станеш член на "Ислямска държава". То (вербуването – бел. ред.) става много бавно, постепенно със завързване на определено приятелство, с проявеното чувство на разбиране, с чисто човешки тип поведение“.
Интервюто с Борис Гончаров може да чуете от звуковия файл.
Инспектори от Детска педагогическа стая започват от днес работа с 16-годишното момче от Пловдив, разследвано за тероризъм, защото е общувало с вербовчик от „Ислямска държава“. Психологът Младен Владимиров коментира пред БНР, че отделянето от..
Продължението на BETL е PowerPal , заяви пред БНР журналистът от в. "Сега" Юлиана Бончева. 28 000 българи са измамени от BETL? Първите 5 хиляди в BETL трябва да се срамуват, те също имат вина за останалите измамени По думите ѝ PowerPal..
Българското висше образование върви приблизително в правилната посока. Това мнение изказа пред БНР проф. Иван Лалов - български физик, професор в Софийския университет, ректор на университета в периода 1993 - 1999 г. и министър в служебното..
Законните протести са ограничавани, репресиите се увеличават, общественото пространство намалява, а критичните гласове са подложени на атака. За това предупреди върховният комисар на ООН по правата на човека Фолкер Тюрк във връзка с днешния..
"Управляващите прокуратурата са хора, които знаят нещо, за което гражданството не си дава сметка докрай – че нищо не може да се направи, защото това е елит, който не може да бъде контролиран от закона . Той самият е собствен закон. Това да се..
Ветеринарите в Ямболско прегледаха през последните няколко дни над 1600 овце и кози за признаци на заболяванията шарка и чума. Ветеринарите влязоха в стадата в шест ямболски села, тъй като попадат в 10-километровата санитарна зона около..
9 от 10 човека у нас не знаят, че имат хронично бъбречно заболяване. Това съобщи пред БНР проф. Борис Богов, главен координатор на Експертния съвет по нефрология към министъра на здравеопазването. "Хроничното бъбречно заболяване е глобален проблем..
Компанията за добив и преработка на медна руда "Асарел - Медет" в Панагюрище спря производството си тази сутрин в знак на протест срещу предложението..
Със сигурност има подобрение от въвеждането на малкия ринг в София, нискоемисионната зона за стари автомобил, но това е незначително за..
Моментът за искането на имунитета на Кирил Петков не е избран случайно . В това е сигурен политологът доц. Даниел Смилов. "Явно моментът е..