Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Роботите в училището на бъдещето

Снимка: ЕПА/БГНЕС

„В последните години в Института по роботика на БАН работим активно за създаването на т.нар. „сервизни роботи“, които са адаптирани към създаването на киберфизични системи, които да се включат в педагогическата рехабилитация на деца с известни увреждания. Но изключително важно е създаването на подобни интелигентни роботизирани системи, които да се включат в обучението на децата въобще, за да се осигури индивидуален стил на обучение за всеки ученик според неговите потребности и способности“. Това каза пред БНР проф. Роман Захариев, директор на Института, преди дискусия в БАН за роботите в училището на бъдещето.

Проф. Захариев уточни, че в момента в Института се работи по проект от програмата „Мария Склодовска Кюри“ на Хоризонт 20/20, финансиран от Европейската комисия, на стойност 1,3 млн. евро. В колектива са включени пет университета от Европа, три партньора от Япония, Мароко и Чили и три приложни организации, осъществяващи конкретна дейност.

В „Хоризонт до обед“ проф. Роман Захариев разказа и за други роботи, създадени в Института, не само Роби и Роберта, добили вече медийна слава:

„Имаме редица други създадени роботи като тези от серията „Анри“ – роботи с висока интелигентност, които са адаптирани към процеса на педагогическа рехабилитация на деца с увреждания. Ние работим с дневния център „Света Неделя“ в град Сандански, където се полагат грижи за изоставащи деца“.

Проф. Захариев определи като „амбициозен и труден процес“ пътя от изобретяването на робота до социалното му приложение:

„Трябва да бъде на изключително високо нивото на сигурността на работата на системата. Роботите са съоръжени с различни сензори, така че могат да реагират на променящата се случайна среда, която е наоколо, и да реагират на гласови команди на педагозите, които провеждат обучението. Роботите са само един помощник в процеса на специалното обучение. Децата приемат робота много непосредствено и това е начинът да се влезе и да се предаде информация“.

Проф. Роман Захариев отговори и на въпрос за персоналния робот в дома ни: 

„Това ще се случи много скоро, както днес имаме персонален компютър и персонален телефон. Той ще извършва редица дейности като обслужване на домашната обстановка, включване и изключване на аудио- и видеосистеми, обслужване на възрастни хора, които не могат да си организират средата, в която живеят“, прогнозира проф. Захариев и допълни:

„Имаме разработен алгоритъм, например, ако обслужваният човек колабира, то роботът, след като го подкани няколко пъти да реагира, а той не реагира, роботът се свързва със спешен телефон, обажда се на член от семейството“.

Интервюто с проф. Роман Захариев можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на Франция Еманюел Макрон

Франция ще признае палестинска държава

Франция ще признае палестинска държава на сесията на Общото събрание на ООН през септември, обяви френският президент Еманюел Макрон. Решението му предизвика острата реакция на Израел.  В публикацията в социалната мрежа Екс, в която съобщава намерението на Париж, Макрон публикува и писмо до палестинския лидер Махмуд Абас, в което го потвърждава...

публикувано на 25.07.25 в 02:26
Специалният пратеник на Белия дом Стив Уиткоф

САЩ прекратиха преговорите за Газа в Доха и изтеглиха екипа си

Съединените щати прекъснаха преговорите за постигане на примирие в Ивицата Газа и изтеглиха екипа си от катарската столица Доха. Причината е последният отговор на Хамас, който според специалния представител на Вашингтон Стив Уиткоф "показва липсата на желание" за напредък. Уиткоф подчерта, че сега американската страна ще обмисли алтернативни варианти..

публикувано на 25.07.25 в 02:22

Ключовите антикорупциони органи в Украйна са участвали в изготвянето на предложения от Зеленски закон

Националното антикорупционно бюро на Украйна обяви, че предложения от президента Володимир Зеленски нов закон за борба срещу корупцията възстановява всички процедурни правомощия и гарантира независимостта на бюрото, както и на Специалната антикорупционна прокуратура. Киев ще получи по-малко пари при четвъртия транш по Механизма за Украйна И..

публикувано на 24.07.25 в 21:20

ЕС и Молдова със споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за свободна търговия

ЕС и Молдова постигнаха споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за всеобхватна и задълбочена свободна търговия, в което се предвижда съществена либерализация на двустранния аграрен обмен. От страна на Съюза ще бъдат увеличени квотите за безмитен износ от Молдова на сливи, трапезно грозде, ябълки и череши. В същото време вносът на..

публикувано на 24.07.25 в 20:28

Почина легендата на кеча Хълк Хоган

Легендата на кеча Хълк Хоган е починал на 71-годишна възраст, съобщават медиите зад Океана, цитирани от БГНЕС. Хоган, роден под името Тери Джийн Болеа, е бил намерен мъртъв в дома си в Клиъруотър, Флорида тази сутрин. Според TMZ, екипите на първа помощ са се отзовали на място, след като са получили обаждане за "сърдечен удар". Парамедици и полицейски..

публикувано на 24.07.25 в 20:05

НС премахна възможността за физическо връчване на арбитражно решение

Парламентът прокара на второ четене законодателни изменения, пряко свързани с борбата срещу имотната мафия и злоупотребата с фиктивни арбитражни решения. Депутатите премахнаха възможността за физическо връчване на арбитражно решение и предвидиха създаване на регистър на арбитражите в България към министерството на правосъдието.  Промените в..

публикувано на 24.07.25 в 19:12

Окончателно: В съдебно заседание може да се участва и чрез видеоконференция

Депутатите въведоха окончателно възможността да може да се участва в съдебно заседание чрез видеоконференция. С приети на второ четене промени в Административнопроцесуалния кодекс се разширява дигитализацията на административното производство. Правосъдният министър Георги Георгиев подчерта, че важна стъпка в усилията за ускоряване на бавното..

публикувано на 24.07.25 в 19:00