Последните открития на плевенския математик Илия Петров, наречен „жив компютър“, са свързани с аритметичното действие „деление“. Работил е над откритието и новия метод близо 30 години и сега показва на света най-новото деление в аритметиката.
Илия Петров е уникален човек, учен, математик, който често повтаря мисълта на Томас Едисон, че „най-важната задача на цивилизацията е да научи човека да мисли“. И той го прави през целия си живот, с всяко свое ново откритие, с всеки нов метод в математиката, сега за първи път светът научава за най-новото деление в аритметиката. Той е автор и на книгата "Ново смятане на планетата Земя", завоювала и намерила признание на световни форуми в целия свят.
„1202 година Леонардо Фибоначи италиански математик отпечатва "Книга за смятането" и оттогава досега никой не е издал книга за смятането. Имало е учебници, които обясняват четирите аритметични действия, но книга за смятането и да промени четирите аритметични действия не е имало. През XXI век аз издавам книга „Ново смятане на планетата Земя" издание на Съюза на учените и това е първата книга след Фибоначи от 13 век досега“, каза математикът Илия Петров.
При класическия начин на смятане делението е много по-трудно от умножението, казва Илия Петров:
„Аз създавам система, която е много по-лесна. Само, че има съвсем нов метод различен от класическия. Да разделим примерно големи числа десетцифрени, дванайсет цифрени, петнайсет цифрени на 15. Третият, четвъртият знак след десетичната запетая действието се извършва за секунди. С бързината на калкулатора детето може да каже частното.“
Същността на новооткрития световен метод е в цветна програма, създадена от математика.
„За да промениш една система това е равно на революция и считам, че в скоро време много хора ще възприемат тази методика. Ето в Пловдив вече деца ще се обучават по тази система. Те ще излязат със специален сайт. Децата извънредно много харесват тази система. Това е да се научат децата на класическия, но и други методи, да развиват мозъка“.
За най-нетърпеливите, още преди да е излязла в книга, новата методика на Илия Петров може да се намери на страницата на Съюза на учените клон Плевен.
„Най-новото деление в аритметиката и в света. Моят метод превъзхожда и китайския, и японския метод. При японският начин на смятане се работи с черти и след това се броят пресечните точки. Дадено е 13 по 12. Разбира се бързо ще се извърши действието, но ако дадем едно петцифрено число вторият множител да е числото 9 трябва да се направят 75 черти. Представете си за колко време можете да направите. След това трябва да се преброят около 360 точки, за да се даде резултата, а при моя метод само за 10 секунди резултата се получава.“
Всички открития на Илия Петров той посвещава на децата, често изнася открити уроци пред тях у нас и в чужбина и е убеден, че неговите цветни програми бързо се усвояват и са като игра за децата, но главното - учи ги да мислят.
Където и да се намира и живее Илия Петров винаги с гордост казва, че е българин.
„Целият свят трябва да знае това, че българите са умни.“
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Любовта е чувство, вдъхновение, културен феномен. Но можем ли да я разгледаме и през призмата на науката – какво всъщност се случва в мозъка , какви процеси протичат в него, когато човек обича, когато изпитва привързаност, страст, привличане? Или иначе казано – какво още не знаем за невробиологичните механизми на любовта ? " Любовта е едно от..
Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..
В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката. И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан. Ангел Милчев е един от малкото..
Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..
Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..
Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..