Последните открития на плевенския математик Илия Петров, наречен „жив компютър“, са свързани с аритметичното действие „деление“. Работил е над откритието и новия метод близо 30 години и сега показва на света най-новото деление в аритметиката.
Илия Петров е уникален човек, учен, математик, който често повтаря мисълта на Томас Едисон, че „най-важната задача на цивилизацията е да научи човека да мисли“. И той го прави през целия си живот, с всяко свое ново откритие, с всеки нов метод в математиката, сега за първи път светът научава за най-новото деление в аритметиката. Той е автор и на книгата "Ново смятане на планетата Земя", завоювала и намерила признание на световни форуми в целия свят.
„1202 година Леонардо Фибоначи италиански математик отпечатва "Книга за смятането" и оттогава досега никой не е издал книга за смятането. Имало е учебници, които обясняват четирите аритметични действия, но книга за смятането и да промени четирите аритметични действия не е имало. През XXI век аз издавам книга „Ново смятане на планетата Земя" издание на Съюза на учените и това е първата книга след Фибоначи от 13 век досега“, каза математикът Илия Петров.
При класическия начин на смятане делението е много по-трудно от умножението, казва Илия Петров:
„Аз създавам система, която е много по-лесна. Само, че има съвсем нов метод различен от класическия. Да разделим примерно големи числа десетцифрени, дванайсет цифрени, петнайсет цифрени на 15. Третият, четвъртият знак след десетичната запетая действието се извършва за секунди. С бързината на калкулатора детето може да каже частното.“
Същността на новооткрития световен метод е в цветна програма, създадена от математика.
„За да промениш една система това е равно на революция и считам, че в скоро време много хора ще възприемат тази методика. Ето в Пловдив вече деца ще се обучават по тази система. Те ще излязат със специален сайт. Децата извънредно много харесват тази система. Това е да се научат децата на класическия, но и други методи, да развиват мозъка“.
За най-нетърпеливите, още преди да е излязла в книга, новата методика на Илия Петров може да се намери на страницата на Съюза на учените клон Плевен.
„Най-новото деление в аритметиката и в света. Моят метод превъзхожда и китайския, и японския метод. При японският начин на смятане се работи с черти и след това се броят пресечните точки. Дадено е 13 по 12. Разбира се бързо ще се извърши действието, но ако дадем едно петцифрено число вторият множител да е числото 9 трябва да се направят 75 черти. Представете си за колко време можете да направите. След това трябва да се преброят около 360 точки, за да се даде резултата, а при моя метод само за 10 секунди резултата се получава.“
Всички открития на Илия Петров той посвещава на децата, често изнася открити уроци пред тях у нас и в чужбина и е убеден, че неговите цветни програми бързо се усвояват и са като игра за децата, но главното - учи ги да мислят.
Където и да се намира и живее Илия Петров винаги с гордост казва, че е българин.
„Целият свят трябва да знае това, че българите са умни.“
Повече можете да чуете в звуковия файл.
"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..
Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..
В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето. "Човекът, който..
Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..
"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...
"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..
Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...