Голяма част от децата от български произход, които кандидатстват в нашите висши училища са изявили нееднократно проблемите си с владеенето на български език. Затова в Софийския университет "Свети Климент Охридски" се организират подготвителни курсове, каза професор Светозара Халачева от департамента по езиково обучение към университета.
"Ние предлагаме дву- или тримесечно обучение преди началото на учебната година. Това е една мярка, която се обсъди вчера на заседанието при вицепрезидента и повечето от представителите на университетите я приеха възторжено. Това от една страна, а от друга страна беше обсъдена възможността документа, който удостоверява българския произход, който е доста обтекаем, така да се каже, да бъде заменен с документа за владеене на български език за ниво Б2 издаван от нашия департамент. Както е известно владеенето на езика е един от най-сериозните маркери за съхраняване на националното самосъзнание.“
„Повечето от тях използват кирилицата. Проблемът е в характера на езика, който говорят. Това е езикът нерядко на техните баби, който се нуждае от дешифриране, от привеждане в съответствие с нормите на българския книжовен език и в този смисъл е необходим един специализиран курс по български език, който не е обичайният курс по български като втори или като чужд език, а именно насочен към тези деца от българските общности. И затова департаментът по езиково обучение е напълно готов да го реализира.“
„Самата подготовка би могла да се извършва от преподавателите по български език в училищата в чужбина. Ние имаме един огромен ресурс, огромен сайт с над 500 упражнения, текстове, диалози за слушане и така нататък. Това е сайт, създаден по един европейски проект, и всички наши ученици в чужбина, включително и тези от български произход, могат да използват тези ресурси за своята подготовка за изпита в същия този сайт се намират и примерни тестове за сертифициране на знанията. Освен всичко преподавателите от департамента са на разположение на колегите от българските училища в чужбина за допълнителна информация“, допълни професор Светозара Халачева от департамента по езиково обучение към Софийския университет „Свети Климент Охридски“.
Децата с български произход да получат образование в България е национална кауза, е заявил вицепрезидентът Илияна Йотова на среща с представители на ведомства и университети за проблемите на студентите от българските общности в чужбина
„Така наречената виза за пребиваване - получаване на временно или постоянно пребиваване, понякога им коства целия първи семестър, те трудно наваксват. Имат проблеми с доусъвършенстването на българския език, имат донякъде проблеми с нашите консулски служби. Затова аз благодаря на всички колеги от трите министерства - на вътрешните работи, на образованието, на външно министерство, с които заедно ще направим така, че да улесним пребиваването на тези деца. Те да се чувстват добре дошли наистина в България. Най-вече ние разчитаме на един голям ресурс от тяхна страна след това да останат тук да свързват бъдещето си с България, кариерата, семейството си. Аз съм много приятно изненадана от факта, че всички министерство подадоха ръка имат огромното желание да си свършим работата и действително да работим в полза на тези българчета," заяви Илияна Йотова.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Президентът Румен Радев ще връчи първия мандат за съставяне на правителство на кандидат за премиер, номиниран от ГЕРБ-СДС, след Нова година. Държавният глава подчерта, че времето за преговори, за което настояват политическите партии, е оправдано само, ако Народното събрание заработи нормално: "Очевидно разговорите между политическите сили вървят..
Остават десет дни до Коледа и две седмици до Новата година. Сигурно сте си направили планове за празниците, каквото можете ще завършите, а каквото не можете ще оставите за догодина. Всички правим така. Взимаме си в следващата година и грижите и болежките и лошите навици и оплакванията и стреса. Всичко грижливо си опаковаме и си го..
Да се промени Наредбата за децата със специални образователни потребности, настояват родители на деца с дислексия. Според тях учителите не са запознати със състоянието на тези деца, не го разпознават и не знаят как да работят с децата с дислексия, които трудно се научават да четат и да пишат. Те по нищо не се различават от другите деца,..
Че медицинските сестри в България не достигат е неоспорим факт, с който държавата не може да се пребори с години. Дългият период, през който заплатите на тези специалисти , така нужни на здравната ни система, бяха унизително ниски , доведе до отлив от професията. Много от желаещите пък да ѝ се посветят, още след завършването се отправяха към..
Скалният град на траките край Кърджали е включен в топ 10 на световните обекти, според класация на вестник „Гардиън“. Перперикон попада сред най-добрите места, заедно с обекти в Италия, Гърция и Кипър, които задължително трябва да се видят. Класацията е направена въз основа на анкета на читатели. Стотици хиляди са регистрираните посещения на..
Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..
Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото. Развитието на технологиите,..
Главният прокурор трябва да разполага с най-високите професионални и нравствени качества. Това заяви пред БНР с ъдия Владислава Цариградска...
"Прокуратурата е независима! Движението за права и свободи няма нищо общо с прокуратурата". Това заяви пред БНР Ерол Мюмюн, кмет на Кърджали,..