Най-много българи вярват на новините на Българското национално радио, тази констатация се съдържа в годишния Доклад за дигиталните новини на Института за изследване на журналистиката „Ройтерс“ към Оксфордския университет.
Мащабният изследователски проект е осъществен чрез онлайн анкета сред 75 хил. потребители на новини в 38 държави.
Д-р Расмус Нилсен е директор на изследователския институт и е сред участниците в провеждащия се у нас Шести световен конгрес на информационните агенции, който е под мотото „Бъдещето на новините“.
Един от основните изводи на института за изследване на журналистиката „Ройтерс“ е, че все повече хора се притесняват от дезинформацията и се обръщат към по-достоверни източници на информация. А това може би е обяснението, че именно новините БНР се ползват с най-голямо доверие сред участниците в анкетата.
Д-р Нилсен обясни пред БНР дали тази тенденция се наблюдава при обществените медии и в други страни:
„Често констатираме, че обществените медии са най-сигурен източник на новини, към който хората имат доверие. Това е така, защото те са много по-малко политизирани, предлагат много различни мнения. Освен това те имат и своята дълга история с много широка аудитория, а хората са склонни да вярват на медии, които добре познават“.
В интервю за предаването „Хоризонт за вас“ д-р Нилсен коментира и това, че често професионално журналистите отразяват събитията, на които присъстват, но в ролята на репортери, докато в социалните мрежи с това се заемат и много хора, които просто присъстват или участват в дадена проява:
„Мисля, че когато става дума за новини, които касаят политиката и публичните прояви, професионалните журналисти и в бъдеще ще бъдат основния източник на информация. Но също така е ясно, че за много други събития, които досега бяха отразявани от журналисти, сега хората могат да намерят и много други източници, дори чрез приятели или социални кръгове. Дори ако продължим да наблюдаваме тенденцията да намаляват новините, създавани от журналисти, тяхното участие в медийния поток ще си остане все така важно“.
Какво ще бъде според него влиянието на социалните медии и тяхното влияние в бъдеще в сравнение с традиционните източници на информация.
„Мисля, че социалните медии се радват на значителна популярност, чрез тях получаваме значителен процент от информацията и хората все по трудно ще се ориентират в избора си на какво да вярват и на какво не. В същото време социалните медии дават на хората невероятен достъп и избор на източници от цял свят, така, че разнообразието е добро нещо, но изборът трябва да се прави осъзнато“.
Цялото интервюто с д-р Расмус Нилсен може да чуете от звуковия файл.
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти. От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести. При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
Живеем в свят, в който не физическото оцеляване е на преден план, а емоционалното . Това заяви пред БНР д-р Ирина Лазарова, председател на Българската..